paragraf-blacha

Jak co roku olkuska policja prowadzi akcję „Bezpieczne ferie 2012”, która trwa od 16 stycznia do 26 lutego. Zadaniem funkcjonariuszy jest poprawienie bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w czasie wolnym od nauki.

Najwięcej działań policjanci przeprowadzą w trakcie trwania ferii w Małopolsce, czyli od 13 do 26 lutego.  –  Akcja polega m. in. na  wzmożonych kontrolach stanu trzeźwości kierujących pojazdami oraz stanu technicznego oraz wyposażenia pojazdów – szczególnie autobusów –  przewożących dzieci. Policjanci będą również sprawdzać sposób przewożenia dzieci, a w szkołach i innych miejscach zbiorowego wypoczynku dzieci przeprowadzą spotkania oraz pogadanki na temat bezpieczeństwa zimą. Pod szczególną kontrolą znajdą się rejony tzw. „dzikich lodowisk” – wyjaśnia oficer prasowy olkuskiej policji, mł. asp. Marcin Dzięcioł.

Funkcjonariusze sprawdzają też autokary na wniosek organizatora wyjazdu, opiekunów i rodziców. Wystarczy zadzwonić kilka dni wcześniej do Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu (32/6478 242) lub pod nr 997. Taka kontrola jest darmowa. Policjanci w razie jakichkolwiek wątpliwości mogą również skierować autokar do dokładnej kontroli na wyznaczonej stacji diagnostycznej. Policję należy wezwać w dniu wyjazdu na zimowy wypoczynek, jeśli rodzice czy opiekunowie mają zastrzeżenia co do stanu trzeźwości kierowcy lub stanu technicznego pojazdu.

Policja przypomina, by rodzice przestrzegali dzieci przed niebezpiecznymi zimowymi zabawami.  –  Dzieci muszą wiedzieć, że nie wolno zjeżdżać z górek i pagórków położonych w pobliżu dróg czy rzek, rzucać śnieżkami w przejeżdżające samochody, bawić się na ulicach i w ich pobliżu. Ulica pokryta śniegiem lub oblodzona często jest atrakcyjnym miejscem do zabawy dla dzieci. Kierowcy mają ograniczoną widoczność w często zaparowanym samochodzie i łatwo może dojść do nieszczęścia. Bardzo ryzykowne są zabawy, które niestety często organizują lekkomyślni dorośli, polegające na doczepianiu sanek do samochodu czy też quada – dodaje mł. asp. Marcin Dzięcioł.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
aga
aga
11 lat temu

nie róbcie ludziom bałaganu w głowie jakoś codziennie dzieci wozicie samochodami osobowymi większość z nich nie ma najlepszego stanu technicznego i wtedy nikt policji nie wzywa jakoś . A gimbusy to co taki cud techniki