Pokoje z łazienkami, nowoczesne łózka porodowe, nowy sprzęt – tak wygląda zmodernizowany oddział położniczy i blok porodowy w Szpitalu Powiatowym w Chrzanowie. Pierwsze maluchy już tu przyszły na świat.

-Bardzo się cieszymy z odnowionego oddziału położniczego. Liczymy na to, że dzięki temu w naszym szpitalu zwiększy się liczba porodów. To drugi, po SOR-ze, kompleksowo zmodernizowany oddział. Będziemy starać się remontować dalej sukcesywnie kolejne oddziały, poszukując na ten cel środków zewnętrznych – mówi dyrektor Szpitala Powiatowego w Chrzanowie Artur Baranowski.

W poniedziałek uroczyście otwarto porodówkę. Symboliczną wstęgę przecięli: Starosta Chrzanowski Andrzej Uryga, dyrektor szpitala Artur Baranowski, przewodniczący Rady Powiatu Włodzimierz Korczyński oraz ordynator Oddziału Położniczo – Ginekologicznego Maciej Bodzek.

Zaproszeni goście zwiedzali zmodernizowane pomieszczenia. Na całym oddziale wymieniono glazurę i pomalowano ściany. Zwiększono powierzchnię sal łóżkowych, dostosowano także kilka pomieszczeń do całodobowego przebywania opiekuna z dzieckiem. W każdej sali do porodu znajduje się łazienka, co zdecydowanie poprawia komfort przyszłych mam. Nowe oblicze zyskał też blok porodowy z salą cięć.

Wysłużony i przestarzały technicznie sprzęt zastąpiono nowymi urządzeniami. -Zakupiliśmy m. in. 45 łóżek elektrycznych, 3 łóżka do intensywnej terapii, 20 pomp infuzyjnych, 27 pomp infuzyjnych ze stacją dokującą, 11 kardiomonitorów, 13 defibrylatorów, 4 aparaty KTG, 5 termometrów do hipotermii, 2 videogastroskopy, 2 videokolonoskopy, kolumnę laparoskopowa, kolumnę histeroskopową z osprzętem i narzędziami, respirator transportowy, konsolę do krioablacji – wymienia Urszula Bogdan, zastępca dyrektora ds. logistyki i infrastruktury Szpitala Powiatowego w Chrzanowie.

Odnowiona porodówka to nie wszystko. Modernizacja dotyczy też wszystkich szpitalnych łazienek w segmencie A. Obecnie trwa remont oddziału neonatologii i pediatrii. Prace prowadzone są w taki sposób, aby były jak najmniej odczuwalne dla pacjentów.

Szpitalne modernizacje oraz zakup sprzętu i aparatury medycznej zostały ujęte w unijnym projekcie „Modernizacja oddziałów szpitalnych oraz zakup aparatury medycznej celem poprawy jakości i bezpieczeństwa diagnozowania i leczenia pacjentów w Szpitalu Powiatowym w Chrzanowie”. Na ten cel pozyskano dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014 – 2020 w kwocie 10,73 mln złotych. Wartość całej inwestycji wynosi 17,85 mln złotych. Pozostałe środki pochodzą z budżetu powiatu chrzanowskiego (5,46 mln złotych) oraz szpitala (1,66 mln złotych).

Każdy może obejrzeć odnowiony oddział i poznać warunki panujące na chrzanowskiej porodówce. W każdą trzecią sobotę miesiąca o godz. 11.00 szpital zaprasza na Dni Otwarte w Oddziale Położnictwa i Sali Porodowej.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze