niesulowice_droga_2

Mieszkańcy Niesułowic od lat skarżą się na stan nawierzchni głównej drogi biegnącej przez wieś oraz hałas wywoływany przez ogromne ilości ciężarowych aut. Domagają się przede wszystkim gruntownego remontu nawierzchni, ograniczenia prędkości na terenie całej wsi do 30 km/h oraz postawienia fotoradarów monitorujących prędkość pojazdów w obu kierunkach. Chcą też budowy zapowiadanej od kilku lat obwodnicy. 

– Domy mieszkańców naszego sołectwa usytuowane są w bezpośrednim sąsiedztwie jezdni, tworząc gęstą i zwartą zabudowę. Komfort życia mieszkańców diametralnie się zmienił. Przez wieś przejeżdżają w obie strony tiry, ciągniki drogowe z wielkimi naczepami, cysterny o dużych pojemnościach przewożące paliwo z Rafinerii Trzebinia. Szczególną uciążliwość pod względem hałasu stanowią wieloosiowe składy przewożące złom oraz wielkie jednostki przewożące kamień. W zwartej zabudowie wsi, wśród domów usytuowanych w pobliżu jezdni, potęguje się rezonans akustyczny niemiłosiernie tłukących się samochodów o każdej porze dnia – czytamy w piśmie, jakie Rada Solecka wystosowała do Zarządu Dróg Wojewódzkich w Krakowie, wojewody i marszałka Małopolski, Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie, Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska w Krakowie oraz olkuskiego burmistrza.

-Tu się nie da normalnie żyć. Auta mkną z dużą prędkością od świtu do nocy. Hałas, spaliny, a w efekcie mocno zniszczona droga. I do tego jest niebezpiecznie – podnoszą mieszkańcy.

Droga wiodąca przez Niesułowice pełna jest ostrych zakrętów i wzniesień. Sołtys Ryszard Lasoń podkreśla, że na pewnych odcinkach wprowadzono ograniczenie prędkości najpierw do 30 km/h, a później podniesiono je do 40 km/h. – Taka konfiguracja drogi przebiegającej we wnętrzu wsi potęguje dyskomfort życia naszych mieszkańców. Kierowcy samochodów jadący tym odcinkiem muszą systematycznie zmieniać przełożenie pracy silnika, co

Niesułowice droga
Droga w Niesułowicach
powoduje zwiększenie hałasu i smogu spalin samochodowych. Następne niebezpieczeństwo to nadmierna prędkość jadących na spadkach drogi pojazdów o wielkich gabarytach oraz cystern przewożących paliwo. To prawdziwy wyścig z czasem kierowców, który obserwujemy na co dzień. Co by się stało, gdyby doszło do kolizji np. cysterny z paliwem w zwartej zabudowie wsi? – mówi sołtys Lasoń. Sytuację pogarsza stan nawierzchni, na której co rusz pojawiają się pęknięcia i dziury. Bieżące remonty na niewiele się zdają.

Rada Sołecka wystąpiła też z propozycją wpisania w Wieloletnim Planie Inwestycyjnym Małopolski budowę obwodnicy Niesułowic i Lgoty, przebiegającej po śladzie zaprojektowanym w planie zagospodarowania przestrzennego Niesułowic. – Obwodnica ta umożliwi między innymi dostęp do terenów gminnych o powierzchni 13 ha, które mają zaktywizować gospodarczo ten teren. Poza tym uzyska się dostęp do eksploatacji zbilansowanego i przewidzianego do wydobycia bogatego złoża dolomitu diploporowego i dolomitu kruszconośnego zalegającego niżej. Jak cenny jest to surowiec, nie trzeba nikogo przekonywać. Szczególnie dzisiaj kiedy buduje się tyle dróg – argumentuje sołtys Lasoń.

Jak adresaci pisma zareagują na przedstawione argumenty mieszkańców i Rady Sołeckiej, okaże się w najbliższych tygodniach,.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
8 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
orange
orange
9 lat temu

Co się stało z siecią orange w olkuszu dzisiaj. Nigdzie nie można się dodzwonić?

troll
troll
9 lat temu

a te tereny dolomitowe to nie prywatny teren ?

silvox
silvox
9 lat temu

[quote name=”Niesułowice”] Nie bedzie tirow to bedzie kopalnia. [/quote]
A jaka tam kopalnia jest w planach ??

xxtrehr
xxtrehr
9 lat temu

hahahaha 😀 😀

30 w miejscu zabudowanym ??? LOl!!! już nie mają na czym zarabiać idioci ?

Niesułowice
Niesułowice
9 lat temu

A po co to wszystko jest robione?? No po to zeby nasz wspanialomyslny soltys zyskal kase na kopalni. Nie bedzie tirow to bedzie kopalnia. Oczywiscie ze pyl i halas z kopalni nie bedzie przeszkadzal soltysowi, tylko calej wsi. Dziekujemy za inteligentne podejscie do sytuacji…

silvox
silvox
9 lat temu

[quote]- Domy mieszkańców naszego sołectwa usytuowane są w bezpośrednim sąsiedztwie jezdni, tworząc gęstą i zwartą zabudowę.[/quote]

A kto wam kazał się budować przy samej drodze ?? Może jeszcze wlezie jeden z drugim na jezdnię z płotem ??
Jak nie pasi – sprzedać i do blaków ..

Don Kichot
Don Kichot
9 lat temu

Zgadzam się sołtys Niesułowic wiatraki chciałby budować oczywiście w takiej odległości żeby jemu nie przeszkadzały a sam chciałby mieszkać w ciszy i spokoju. Zgotować piekło innym i się nie martwić. Drogi nie chce to może wiatraki niech sobie postawi, przy tak ruchliwej drodze ich hałas nie będzie słyszalny.

Kalosz
Kalosz
9 lat temu

Panie sołtysie jak to? Walczy Pan w innych miejscowościach o rozwój gospodarczy, o wstawianie wiatraków pod nosem, o rozwój przemysłu w Gminie Olkusz, a tutaj ciężarówki przemysłowe przeszkadzają? Przecież takie ciężarówki to podatki, rozwój gospodarczy, transport materiałów przemysłowych, miejsca pracy w zakładach – a Pan Sołtys Lasoń chce, żeby TIR 30 km/h jeździł i straty z tego w gospodarce powstawały.

Komuś wstawić wiatraki pod nosem i zepsuć życie mieszkańców Osieka, Zimnodołu i Zawady to Pan Lasoń popiera, a u siebie chciałby aby TIRy 30 km/h jechały.

A tak na poważnie to mieszkańców Niesułowic popieram i współczuje, bo sam bym przy takiej trasie mieszkać nie chciał. A dla sołtysa niech to będzie nauczka, żeby pamiętał że to jakość życia mieszkańców jest podstawą, a nie pomysły inwestorów!