Olkusz

Spożywanie alkoholu przez rodziców opiekujących się dziećmi może mieć poważne konsekwencje prawne. Nietrzeźwi rodzice, którzy swoim zachowaniem narażają zdrowie i życie dziecka na niebezpieczeństwo podlegają karze do 5 lat pozbawienia wolności. Opieka nad dziećmi wymaga przede wszystkim odpowiedzialności ze strony rodziców! 

W środę, 14.12. br., w Olkuszu, kurator sądowy udał się do domu rodziny, wobec  której prowadzone jest postępowanie opiekuńcze. Już wcześniej pojawiło się podejrzenie, że 35-letnia matka niewłaściwie opiekuje się swoim dzieckiem. Zgodnie z postanowieniem sądu należało pilnie zabezpieczyć interesy małoletniej dziewczynki. Na miejscu pomocy kuratorowi udzielali policjanci.  Z mieszkania dochodziły głosy.  Funkcjonariusze wiedzieli, że w środku są domownicy lecz pomimo pukania do drzwi nikt nie otwierał. Dlatego w porozumieniu z sędzią i dyżurnym olkuskiej Policji, podjęto decyzję o siłowym wejściu do mieszkania. Na interwencję wezwano więc strażaków. Jednak groźba wyważenia drzwi okazała się wystarczającym argumentem i domownicy dobrowolnie wpuścili służby do mieszkania. W środku, w jednym z pomieszczeń znajdowała się 8-latka oraz matka dziewczynki i jej partner. Opiekunowie dziewczynki byli nietrzeźwi, matka miała blisko 3 promile alkoholu a jej małżonek 2 promile. Decyzją sądu rodzinnego dziewczynka trafiła pod opiekę rodziny zastępczej.

Z kolei w czwartek dyżurny olkuskiej policji przyjął zgłoszenie o nietrzeźwej matce, która miała zajmować się dwulatką. Kiedy na miejsce przyjechali mundurowi i zbadali stan trzeźwości 25-latki,  okazało się, że kobieta ma ponad 1,3 promila alkoholu w wydychanym powietrzu. Dziewczynka trafiła pod opiekę babci a o sytuacji powiadomiono sąd rodzinny.

Apelujemy do osób, które są świadkami takich zachowań, aby reagowali na podobne sytuacje i zgłaszali ten fakt do odpowiednich instytucji. Pamiętajmy, że  zgłoszenie może zapobiec tragedii ale też jest pomocne w celu podjęcia odpowiednich działań przez instytucje, które mają na celu zapewnić bezpieczeństwo dzieciom i młodzieży.

KPP Olkusz

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
3 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
zEN
zEN
1 rok temu

Oczywiście bulwersujące, ale czy ktokolwiek pochylił się nad tym problemem i wyciągnął do nich rękę? Łatwo potępiać, ale zamiast szukać sposobu na najcięższe ukaranie nagannej postawy, może najpierw warto pomyśleć o tym, jak takiego kogoś wyciągnąć z dołka, bo sami rzadko proszą o pomoc…

mike
mike
1 rok temu
Odpowiedz do  zEN

Następnym razem rodzicie 8-mio latki pójdą pić w plener zostawiając dziecko w domu same bo dziecko od lat 7 może być w domu bez opieki.

mike
mike
1 rok temu

Ale o co chodzi (w jednym przypadku)? Przecież 8 latka to i tyłek se podetrze i do lodówki dosięgnie i nawet się ubierze więc specjalnej opieki nie wymaga.