Olkusz

W ubiegłym miesiącu informowaliśmy, że mieszkańcy Bukowna mogą składać wstępne deklaracje o zamiarze przystąpienia do uruchomionego w tym roku przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie programu „Ciepłe Mieszkanie”. Taką możliwość mają teraz również mieszkańcy gminy Olkusz.

Program dotyczy wymiany ogrzewania w mieszkaniach znajdujących się w budynkach wielorodzinnych oraz posiadających własne źródło ciepła. W ramach programu, ogrzewanie węglem można zastąpić na przykład: pompą ciepła, kotłem gazowym kondensacyjnym, kotłem na pellet o podwyższonym standardzie czy ogrzewaniem elektrycznych. Na dodatek, można wykonać instalację c.o. oraz c.w.u., wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła, a także wymienić stolarkę okienną i drzwi zewnętrzne. Program będzie realizowany do 2025 roku.

„Nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, jak wiele ciepła «ucieka» z mieszkań starymi, nieszczelnymi oknami i jak dużą stratę energetyczną notują wyeksploatowane kotły. Tego typu modernizacje to nie tylko realna oszczędność, wynikająca ze zwiększonej efektywności ogrzewania mieszkań, ale także wyraz troski o środowisko i jakość powietrza. Wszyscy jednak wiemy, jak drogie są dziś inwestycje w termomodernizację, dlatego warto korzystać z możliwości pozyskania dofinansowania na ten cel. Serdecznie zachęcam do tego, by zainteresować się programem Ciepłe Mieszkanie, gdyż wysokość dofinansowania sięga nawet 90% kosztów” – komentuje Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz Roman Piaśnik.

Przypomnijmy, że kwota dotacji zależy od wysokości dochodów. Są trzy poziomy: podstawowy (do 30% kosztów kwalifikowanych, jednak nie więcej niż 15 000 zł, przy rocznym dochodzie wnioskodawcy do 120 000 zł), podwyższony (do 60 % kosztów kwalifikowanych, jednak nie więcej niż 25 000 zł, przy miesięcznym dochodzie na osobę nieprzekraczającym 1 673 zł w gospodarstwie wieloosobowym lub 2 342 zł w gospodarstwie jednoosobowym) oraz najwyższy (do 90 % kosztów kwalifikowanych, nie więcej niż 37 500 zł, przy miesięcznym dochodzie na osobę nieprzekraczającym 900 zł w gospodarstwie wieloosobowym lub 1 260 zł w gospodarstwie jednoosobowym).

„Otrzymanie dofinansowania na zakup i montaż indywidualnego źródła ciepła w lokalu mieszkalnym nie jest możliwe w przypadku, gdy dla budynku mieszkalnego wielorodzinnego, w którym znajduje się lokal, istnieją techniczne i ekonomiczne warunki przyłączenia do sieci ciepłowniczej i dostarczania ciepła z sieci ciepłowniczej lub jest on podłączony do sieci!” – czytamy na stronie internetowej Urzędu Miasta i Gminy w Olkuszu.

Wstępna deklaracja dla właścicieli oraz współwłaścicieli mieszkań spełniających warunki programu znajduje się na stronie internetowej www.umig.olkusz.pl, a szczegółowe informacje udzielane są pod numerem telefonu 32 6260184. Wypełnioną deklarację można natomiast złożyć na dzienniku podawczym lub w pokoju 334 olkuskiego magistratu.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze