pytajnik

Kilka dni temu pisaliśmy o problemach pracowników OFNE Emalia SA, którzy oczekują pomocy od władz miasta (http://przeglad.olkuski.pl/index.php/artykuly/aktualnosci/16208-co-dalej-z-emalia). Do naszej redakcji dotarła odpowiedź burmistrza Romana Piaśnika na ostatnie pismo pracowników OFNE. Jej treść publikujemy poniżej.

 

„Jako wieloletni pracownik OFNE EMALIA S.A. jestem szczerze zmartwiony losem moich byłych współpracowników oraz całej marki EMALIA – znanej przecież w całej Polsce. Ubolewam nad upadkiem tak dobrze prosperującej niegdyś firmy. Współczuję Państwu – pracownikom, którzy – opuszczeni przez Zarząd firmy – starają się ratować swoje miejsca pracy i źródło dochodu.

Doskonale rozumiem Państwa determinację. Proszę jednak o zrozumienie – OFNE EMALIA S.A. jest firmą prywatną i uratować ją może tylko zgodne z prawem zaangażowanie Prezesa. Szanuję Państwa aktywność, wieloletnie doświadczenie i wiedzę. Z przykrością jednak stwierdzam, że Prezes Wiesław Cader odmawia współpracy z Gminą, nie przyjmuje oficjalnej korespondencji z Urzędu, wręcz unika odpowiedzialności wiążącej się z prowadzeniem firmy wyręczając się pracownikami w kwestiach stanowiących jego wyłączną kompetencję.

Poruszane przez Państwa sprawy podatkowe objęte są ścisłą tajemnicą skarbową. Prawo mówi jasno: omawiać je mogę wyłącznie z Prezesem Wiesławem Cadrem. W kwestii zmian zagospodarowania przestrzennego ponownie informuję, że została już wykonana niezbędna w tym wypadku analiza przestrzenna, stanowiąca etap poprzedzający proces przekształcenia. Należy mieć jednak na uwadze, że są to czynności długotrwałe z uwagi m.in. na konieczność uzyskania pozytywnych uzgodnień w instytucjach niezależnych od Burmistrza Miasta i Gminy Olkusz.

Prezes przedsiębiorstwa powinien znać obowiązujące prawo i zdawać sobie sprawę z czasu potrzebnego na wdrożenie nowego planu zagospodarowania przestrzennego. Uważam, że konieczne jest też minimum wiedzy z zakresu podatków – obowiązujących wszystkich przedsiębiorców w kraju. Nieuczciwe w tym miejscu są roszczenia dotyczące czasu potrzebnego na zmianę obowiązującego planu zagospodarowania przestrzennego, a wręcz bezczelnością Prezesa jest sugerowanie złej woli Burmistrza w sytuacji, gdy do Urzędu wpływają źle wypełnione wnioski, które nie mogą być rozpatrywane. Niestety, wprowadzani są też Państwo w błąd poprzez informację, że Samorządowe Kolegium Odwoławcze nakazało rozłożenie podatku na raty. SKO w 2015 r. przekazało wniosek firmy o rozłożenie podatku na raty do ponownego rozpatrzenia z uwagi na to, że zarząd w odwołaniu do SKO przedstawił dodatkowe informacje, niezawarte w pierwotnym wniosku. Żadnej decyzji nakazującej rozłożenie podatku na raty nie było.

Ubolewam nad tym, że brak strategicznego planowania działalności firmy na konkurencyjnym rynku doprowadził do upadku tak liczącej się niegdyś marki Emalia. Nie mogę jednak zgodzić się ze stwierdzeniem, że są Państwo przez władze miasta „zbywani”. W granicach dopuszczonych prawem Państwa wnioski są przez Gminę Olkusz uznawane (świadczy o tym fakt przystąpienia niebawem do procedury zmiany zagospodarowania przestrzennego). W kwestii pomocy podatkowej wymagane jest natomiast pełne zaangażowanie Prezesa.

Moje stanowisko z poprzedniej korespondencji zostało opublikowane w Przeglądzie Olkuskim – jest zatem znane publicznie. Niniejsza odpowiedź również zostanie przekazana do wiadomości redakcji. Nie wyrażę zgody na Państwa wystąpienie na scenie w czasie Dni Olkusza, ponieważ za obecną kondycję prywatnej firmy odpowiada przede wszystkim jej zarząd, który za wszelką cenę próbuje teraz uniknąć odpowiedzialności. Dni Olkusza są również czasem, w którym Mieszkańcy mogą odpocząć od codziennych zmartwień. Chciałbym, aby tak było i w tym roku.

Drzwi mojego gabinetu są dla Państwa otwarte zawsze. Jestem do dyspozycji w sprawach dotyczących Emalii, jednak proszę zrozumieć, że prawo nie pozwala mi omawiać szczegółów z osobami spoza zarządu firmy. W działania na rzecz poprawy losu OFNE Emalii S.A. musi zatem osobiście i rzetelnie zaangażować się jej Prezes”.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
13 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Byli pracownicy OFNE
Byli pracownicy OFNE
6 lat temu

Panie burmistrzu niech pan nie ulega panu Cadrowi i nie rozkłada ani nie umarza podatku . Pan Cader zniszczył fabrykę sprzedal maszyny zwolnił pracowników . Powinien ponieść odpowżeiedzialność za to co zrobił .Popieram pana działania jako burmistrza że pan stanowczo działa i nie wchodzi w żadne układy.

Leon
Leon
6 lat temu

Emalierni już nie ma. Ludzie zwolnieni a maszyny sprzedane.

madzek
madzek
6 lat temu

Panie burmistrzu niech Pan sie nie da wciągnąć w bajeczki ze on tam coś produkuje już dawno wszystko oddał na złom ………. jeden

Szpilka
Szpilka
6 lat temu

Może ktoś lubić lub nie lubić burmistrza, ale ma zupełną rację. Wierzę w wyjaśnienia, że Pan Cader nie odbiera korespondencji. Bajek pracownikom naopowiadał, że wina jest po stronie burmistrza, a Ci mu uwierzyli. Może będąc tam pracownikiem też bym uwierzyła ale nie znam żadnego pracodawcy który mówiłby szczerą prawdę pracownikom i to jeszcze w kwestii podatków.

Luk
Luk
6 lat temu

Niestety prawda jest taka że po dawnej fabryce pozostała nazwa która również idzie w zapomnienie. Jaki bowiem macie obecny profil produkcji? Produkcje ciastek? Stacje demontażu pojazdów czyli szrot? Spalarnie? W takim miejscu z takimi tradycjami. Przecież małe firmy i firemki w całym powiecie zatrudniają po kilka, kilkanaście osób i się rozwijają. Niestety jedynym właściwym rozwiązaniem wydaje się upadek obecnej firmy. (Złom do wycięcia się skończył wiec firma upada). A rolę burmistrza widziałbym w sprowadzeniu na ten teren w końcu przedsiębiorstwa z prawdziwego zdarzenia (z wysoko wyspecjalizowaną produkcją) i zaawansowanego technologicznie. Wystarczy spojżeć na sąsiedni Wolbrom (nazywany Kuwejtem małopolski). Ale niestety Olkusz ma wyjątkowe szczęście i jak to snują wizje co poniektórzy urzędnicy będzie sypialnią Krakowa i Katowic miastem galeri handlowych i takich właśnie pseudo firm.

właśnie
właśnie
6 lat temu

[quote name=”stefan”]Gdzie jest Solidarnosc

Gdzie jest Solidarnosc ? Panowie Drela ,Giera oglosic strajk,akcje protestacyjna , spor zbiorowy itd…itd………[/quote]
Nie zapomnijcie o pani Ewie Klich!!!

stefan
stefan
6 lat temu

Gdzie jest Solidarnosc

Gdzie jest Solidarnosc ? Panowie Drela ,Giera oglosic strajk,akcje protestacyjna , spor zbiorowy itd…itd………

Polonista
Polonista
6 lat temu

[quote name=”Urzędnik”]Panie burmistrzu proszę tak dalej stanowczo egzekwować płacenie podatków . Pan Cader zniszczył fabrykę sprzedał maszyny wyburzył haśćle produkcyjne które przez lata budowali nasi przodkowie . Powinien ponieść za to odpowiedzialność karną . to prawdziwy szkodnik .Popieram panskie działania brawo ![/quote]
Odezwał się ten co wytwarza i produkuje. Chłopie weź się za uczciwą robotę.

Urzędnik
Urzędnik
6 lat temu

Panie burmistrzu proszę tak dalej stanowczo egzekwować płacenie podatków . Pan Cader zniszczył fabrykę sprzedał maszyny wyburzył haśćle produkcyjne które przez lata budowali nasi przodkowie . Powinien ponieść za to odpowiedzialność karną . to prawdziwy szkodnik .Popieram panskie działania brawo !

Polonista
Polonista
6 lat temu

[quote name=”Otomo”]Nie darzę sympatią burmistrza ale w kwestii odpowiedzialności właściciela ma 100% racji.[/quote]
Powinieneś postawić kropkę przed „ale” i dalej usunąć. Miałbyś same plusy 🙂

Otomo
Otomo
6 lat temu

Nie darzę sympatią burmistrza ale w kwestii odpowiedzialności właściciela ma 100% racji.

+  --
+ --
6 lat temu

[quote name=”olkuszanin12″]Panie Burmistrzu czas skończyć z cwaniakiem chowającym się za plecami pracowników i należne kwoty podatku gruntowego ściągnąć przez komornika 😉 ;-)[/quote]
albo przynajmniej odebrac w naturze w postaci drogi przejazdowej .

olkuszanin12
olkuszanin12
6 lat temu

Panie Burmistrzu czas skończyć z cwaniakiem chowającym się za plecami pracowników i należne kwoty podatku gruntowego ściągnąć przez komornika 😉 😉