Mieszkańcy górnej części osiedla Pakuska od ponad dwóch lat skarżą się na utrudnienia związane z zamknięciem wyjazdu z ul. Armii Krajowej na ul. Osiecką. Wstępne zapowiedzi samorządowców mówiły o uporaniu się z tym problemem z początkiem 2016 roku. Jednak droga nadal jest zamknięta.

Przypomnijmy, że w związku z budową drugiego etapu olkuskiej obwodnicy nastąpiło zamknięcie ul. Armii Krajowej. Spowodowało to zmianę dotychczasowej organizacji ruchu, a w miejscu skrzyżowania ul. Armii Krajowej z ul.Osiecką zbudowano plac do zawracania. Wszystko zgodnie z założeniami Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego Osiedli Południowych Olkusza, uchwalonego przez Radę Miejską 25 maja 2010 roku.

Zamknięcie drogi znacznie utrudniło mieszkańcom górnej części osiedla Pakuska dojazd do własnych domów, gdyż mają oni teraz do dyspozycji jedynie drogę osiedlową, która biegnie od strony ul. Legionów Polskich. Droga ta jest w złym stanie technicznym, a ponadto ze względu na brak miejsc parkingowych na osiedlu, często bywa niedrożna.

Sporny fragment ziemi, na którym istniał dotychczasowy wyjazd z ul. Armii Krajowej na ul. Osiecką, znajduje się w wyjątkowo niefortunnym położeniu. W miejscu tym splatają się bowiem kompetencje trzech instytucji: Miasta i Gminy Olkusz (zarząd nad ul. Armii Krajowej), Powiatu Olkuskiego (zarząd nad ul. Osiecką) oraz Województwa Małopolskiego (odpowiedzialnego za drogę wojewódzką nr 791).

Aby rozwiązać problemy komunikacyjne w tej części miasta, olkuski magistrat rozpoczął rozmowy z nadleśnictwem Olkusz, w celu nabycia pobliskiej działki leśnej, poprzez którą miałoby zostać poprowadzone nowe połączenie ul. Armii Krajowej z ul. Osiecką.

Na to jednak stanowczo nie zgodzili się mieszkańcy sąsiednich bloków. Ich zdaniem wyjazd z ul. Armii Krajowej powinien zostać odtworzony po starym śladzie drogi. Postanowiliśmy więc zwrócić się do olkuskiego magistratu z pytaniem, na jakim etapie są prace związane z przywróceniem wyjazdu.

– Aktualnie czekamy na uzgodnienie z Zarządem Drogowym w Olkuszu lokalizacji zjazdu publicznego z ul. Osieckiej na ul. Armii Krajowej. Gdy tylko zapadnie ta decyzja, Gmina Olkusz jest gotowa przystąpić do dalszych działań. O rozwoju będziemy informować na bieżąco – komentuje Michał Latos, rzecznik olkuskiego magistratu.

W Zarządzie Drogowym podległym olkuskiemu starostwu udało nam się dowiedzieć, że z początkiem tego roku burmistrz Olkusza wystąpił z wnioskiem o lokalizację zjazdu z ul. Osieckiej na ul. Armii Krajowej w Olkuszu. W dniu 19 stycznia 2016 r.  Zarząd Drogowy w Olkuszu wezwał jednak wnioskodawcę do uzupełnienia swojego wniosku. Wniosek został uzupełniony, ale według przedstawicieli Zarządu nadal brakuje w nim części wymaganych dokumentów. Dlatego też skierowano do olkuskiego magistratu prośbę o dostarczenie pozostałych dokumentów. Do momentu uzupełnienia wniosku pozostaje on bez rozpoznania.

– Rozmowy na temat otwarcia wjazdu trwają od zeszłego roku. W budżecie miasta udało się zabezpieczyć na ten cel kwotę 100 tys. zł. Uchwałą Rady Miasta z dniem 1 stycznia 2016 roku ul. Armii Krajowej zmieniła swój status z drogi gminnej na drogę wewnętrzną. Teraz wszystko zależy od rozmów pomiędzy olkuskim starostwem a Urzędem Miasta i Gminy – komentuje radny Wojciech Panek.

Jak udało nam się ustalić, kolejnym krokiem olkuskich władz powinna być zmiana miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Miasta i Gminy Olkusz oraz uzyskanie zgody Zarządu Dróg Wojewódzkich w Krakowie na otwarcie wlotu ul. Armii Krajowej na ul. Osiecką. Kiedy zakończy się cała procedura? Na dzień dzisiejszy nikt nie jest w stanie tego precyzyjnie przewidzieć.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
17 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
monika d.
monika d.
8 lat temu

Niech wice starosta nie wypowiada się na temat z którym nie ma nic wspólnego.Wyjazd z ul. Armii Krajowej został pozbawiony kat.drogi publicznej zgodnie z propozycją zarządu drogowego i starosty.ZDW objęło ten wyjazd w planach obwodnicy nielegalnie ponieważ jest poza ich terenem,a gdyby kolidowało w jakiś sposób z obwodnicą to musieliby zamknąć również wjazd do Imperiala,który jest w takiej samej odległości od obwodnicy.Jeśli nie przestaniecie okłamywać ludzi to zgłoszę sprawę do prokuratury,a Pacuń odpowie w pierwszej kolejności.Najpierw uciekł z gminy (moderacja pomówienie) ,a teraz ukrywa się w zarządzie drogowym i za każdym razem jak dzwonię to jest nieobecny,a jeśli
przeszedł na usługi do ZDW to niech tam zgłasza się po wypłatę a nie tutaj bierze pieniądze za nic!

mondry.inaczej
mondry.inaczej
8 lat temu

Przed następnymi wyborami zjazd/wjazd powstanie. 😛
Nie wiem czy w rzeczywistości,czy tylko na wiecach wyborczych :-*

Ucha Chana
Ucha Chana
8 lat temu

I pewnie p Anna Dymna braku mojego 1% nie zauważy,nie odczuje.

Józek P.
Józek P.
8 lat temu

To po co było mydlić oczy na zebraniach,spotkaniach itp panowie Rzepka , Piaśnik , Pacuń, Piasny i inni ?

Jan Orkisz wicestar.
Jan Orkisz wicestar.
8 lat temu

[quote name=”rozeznany w temacie”]Brak zgody na włączenie Armii Krajowej do Osieckiej wynika z jednoznacznego zakazu w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. A ten zakaz z kolei został wprowadzony do planu przez Zarząd Dróg Wojewódzkich, który projekt planu uzgadnia i bez tego zakazu po prostu by go nie zaopiniował pozytywnie – tzn. cały projekt planu poszedłby do kosza. Ani Piaśnik, ani Piasny, ani Pacuń, ani tym bardziej Panek nic z tym nie mogą zrobić. Jedynym sposobem jest zmiana w planie miejscowym polegająca na zmianie lokalizacji połączenia Armii Krajowej i Osieckiej tak, żeby Zarząd Dróg Wojewódzkich to zaakceptował. Czyli pewnie przesunięcie dalej od obwodnicy. Więc przestańcie już biadolić jak nie wiecie na czym sprawa polega. Usłyszeliście piąte przez dziesiąte i krytykujecie, a prawda jest taka, że tego wjazdu nie ma bo nie zgodził się Zarząd Dróg Wojewódzkich w Krakowie i nasze władze, te obecne i te byłe nie mają mocy żeby to zmienić.[/quote]

Taki jest stan prawny od maja 2010 r. tj. od uchwalenia planu zagospodarowania przestrzennego przez Radę Miejską w Olkuszu – zakaz włączenia ulicy Armii Krajowej do drogi powiatowej Osieckiej. Pod takim warunkiem Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego wydał zgodę w 2014 r . na użytkowanie nowo wybudowanej obwodnicy.

rozeznany w temacie
rozeznany w temacie
8 lat temu

Brak zgody na włączenie Armii Krajowej do Osieckiej wynika z jednoznacznego zakazu w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. A ten zakaz z kolei został wprowadzony do planu przez Zarząd Dróg Wojewódzkich, który projekt planu uzgadnia i bez tego zakazu po prostu by go nie zaopiniował pozytywnie – tzn. cały projekt planu poszedłby do kosza. Ani Piaśnik, ani Piasny, ani Pacuń, ani tym bardziej Panek nic z tym nie mogą zrobić. Jedynym sposobem jest zmiana w planie miejscowym polegająca na zmianie lokalizacji połączenia Armii Krajowej i Osieckiej tak, żeby Zarząd Dróg Wojewódzkich to zaakceptował. Czyli pewnie przesunięcie dalej od obwodnicy. Więc przestańcie już biadolić jak nie wiecie na czym sprawa polega. Usłyszeliście piąte przez dziesiąte i krytykujecie, a prawda jest taka, że tego wjazdu nie ma bo nie zgodził się Zarząd Dróg Wojewódzkich w Krakowie i nasze władze, te obecne i te byłe nie mają mocy żeby to zmienić.

Zmęczony
Zmęczony
8 lat temu

Temat strategiczny dla rozwoju Olkusza!!! Da miejsca pracy oraz będzie się przez to spaniale rozwijał!! Zacznijcie w końcu pisać o konkretnych tematach dla tego miasta! Zmęczony tym miastem pozdrawia.

muc
muc
8 lat temu

[quote name=”Berni”]a tak przy okazji ciekawe co tam u naszego wspaniałego syna Ziemii Olkuskiej, naszej dumy lokalnej, cudownie ocalonego z katastrofy, czy służy stanowisko derektorskie?, czy pracuje w pocie czoła ku chwale naszej Ojczyzny na tak odpowiedzialnym stanowisku? no no nic się nie odzywa, może był ktoś w niedziele na sumie i widział czy może ministrantował?[/quote]
Pracuje w pocie czoła, jak się zarabia 22 tyśki na miesiąc to się nie ma już siły na latanie po kościołach z tacą.

wytykaczka
wytykaczka
8 lat temu

Już są pochylone ,te sprzed paru dni,dwa słupki przed Skarbkiem,p Inżynierze.Kolejny raz zmarnotrawione pieniądze,wjeżdżają od strony przystanku.Mądrzejsi jakby od p Inżyniera.Wolny słupek jest po przepłaconym koszu na śmieci,przy wiacie.

Berni
Berni
8 lat temu

a tak przy okazji ciekawe co tam u naszego wspaniałego syna Ziemii Olkuskiej, naszej dumy lokalnej, cudownie ocalonego z katastrofy, czy służy stanowisko derektorskie?, czy pracuje w pocie czoła ku chwale naszej Ojczyzny na tak odpowiedzialnym stanowisku? no no nic się nie odzywa, może był ktoś w niedziele na sumie i widział czy może ministrantował?

Berni
Berni
8 lat temu

To jest właśnie pełny obraz urzędactwa w Polsce. Urzędasy najpierw sami robią problem a później dzielnie z nim walczą

Bolek tv
Bolek tv
8 lat temu

Nasze władze same wyznaczają sobie terminy zakończenia tego dziwnego sporu,określają kwoty
w budżecie,a kiedy sprawa wydaje się zbliżac do pomyślnego finału,to znowu jakieś nowe pismo,potrzebne jakieś nowe uzgodnienie, nowa pieczęc z urzędu z sąsiedniej ulicy i tak w koło Macieju (Romanie,Pawle). Pan Panek niech pokaże co już zrobił, a nie koło czego chodzi.
Ruch drogowy z Osieckiej przeniósł się na obwodnicę,ciężarowe tu już prawie nie jeżdżą.
W sąsiedztwie skrzyżowania E94 i 1000-lecia jest przystanek autobusowy i 6 zjazdów-wjazdów do stacji paliw,zakładów i dużych magazynów, do tego na łuku jezdni. Czy ktoś słyszał że tam będzie ktoś likwidował komuś wjazd lub wyjazd na 1000-lecia? P. Moniko-popieram.

monia
monia
8 lat temu

Ale ja nie do ciebie kruszyno
To nie o tobie aniele Ty mój

monika d.
monika d.
8 lat temu

To właśnie Panek jest prowodyrem całego przedłużania tej sprawy. Za plecami wszystkich spotkał się ze starostą, Pacuniem i Motyczyńską (nowa burmistrz) i chciał przesunąć ten wyjazd w innym miejscu.Dopiero jak się o tym dowiedziałam zrobiłam awanturę Motyczyńskiej,bo sprawa jest zakończona w pełni.Wyjazd będzie po starym śladzie jest już gotowy plan i pieniądze.To Pacuń ze Starostą wymyślają kompletne bzdury żeby przedłużać w czasie celowo.Pacuń wysyła jakieś bzdurne pisma do gminy do których miał dostęp jak był burmistrzem.Zgoda jest tylko potrzebna od starosty i to tylko formalnie,ponieważ to od niego wyszła propozycja przekształcenia tej drogi na wewnętrzną,a ZDW nie ma z tym nic wspólnego bo wyjazd jest poza ich terenem.Jestem po rozmowie z inżyniernią ruchu w ZDW
jak i naczelnikiem wydz.drogowego i potwierdzili,że sprawa jest zakończona.To są tylko zagrywki polityczne Panka i spółki żeby się do tej sprawy na siłę dołączyć a potem przypisać sobie zasługi.Ja już raz w komentarzach pisałam o tym, jestem właśnie po rozmowie z Rosołkiem w sprawie spotkania z mieszkańcami to wszystkiego się dowiedzą.Dzwoniłam do Fity,ale nie odbiera tel.chciałam się dowiedzieć kto mu kazał wypisywać te bzdury!

Młody
Młody
8 lat temu

[quote name=”pis”]Czy urzędnicy z Z burmistrzem na czele nie potrafią prawidłowo wypełnić wniosku??? Za co biorą wynagrodzenie?? Panie Panek to Twoja obietnica wyborcza. Przed wyborami wszyscy obiecują po wyborach zapominają, w Olkuszu i Polsce, to jest taka choroba[/quote]

Przecież wystarczy tylko zwrócić się do posła naszego Osucha i wniosek będzie prawidłowo wypełniony i sprawa klepnięta … zreszta jak niejeden temat w ostatniej dekadzie …

pis
pis
8 lat temu

Czy urzędnicy z Z burmistrzem na czele nie potrafią prawidłowo wypełnić wniosku??? Za co biorą wynagrodzenie?? Panie Panek to Twoja obietnica wyborcza. Przed wyborami wszyscy obiecują po wyborach zapominają, w Olkuszu i Polsce, to jest taka choroba

fircyk
fircyk
8 lat temu

Pan Panek umie tylko komentować, nic więcej.