Olkusz

Odpowiedź na to pytanie poznają uczestnicy spaceru historycznego „Zagadki malowideł ściennych w olkuskim kościele św. Andrzeja” – to kolejna odsłona akcji „Olkuskie Spacery Historyczne 2023”, organizowanej przez Urząd Miasta i Gminy w Olkuszu wraz z partnerami (w przypadku najbliższego spaceru jest nim Parafia pw. św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu). Patronat medialny nad tym wydarzeniem sprawują Przegląd Olkuski i Gazeta Olkuska.

„Temat spaceru nie jest przypadkowy, bowiem 13 marca przypada 120. rocznica urodzin artysty malarza, historyka sztuki i konserwatora zabytków prof. Józefa Edwarda Dutkiewicza (1903 – 1968), który kierował pracami przy odkryciu i konserwacji zabytkowych polichromii w olkuskim kościele. Podczas zwiedzania będzie można dowiedzieć się, na czym polegały te prace i jakie przyniosły odkrycia, a także jak wcześniej wyglądały malowidła na ścianach olkuskiej świątyni. Warto dodać, że podczas kampanii wrześniowej prof. Dutkiewicz brał udział w ukryciu przed Niemcami słynnego obrazu Jana Matejki «Bitwa pod Grunwaldem». Zginął natomiast tragicznie 7 września 1968 roku w wyniku upadku z rusztowania w olkuskim kościele. Fakt ten upamiętnia tablica w olkuskiej świątyni” – zachęca historyk, regionalista oraz pracownik Punktu Informacji Turystycznej w Olkuszu Jacek Sypień.

Zainteresowani historycznymi zagadkami spotkają się w sobotę 11 marca o godzinie 17:00 przed wejściem do Bazyliki pw. św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu. Udział w spacerze jest bezpłatny.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze