Piesi i kierowcy poruszający się al. Tysiąclecia  muszą uzbroić się w cierpliwość. Trwają tam prace związane z modernizacją „zedermanki”, czyli 24–kilometrowego odcinka dróg od drogi 94 w Zedermanie, poprzez drogę Zimnodół, Osiek, Olkusz (właśnie al. Tysiąclecia), a następnie Olkusz i Bukowno, do drogi 94 w Bolesławiu. Na razie najgorzej mają piesi, ponieważ od strony skrzyżowania z drogą wojewódzką 791 chodnik i pobocza remontowane są po obu stronach jednocześnie.

Całość robót na al. Tysiącecia, od skrzyżowania z ul. Osiecką do drogi wojewódzkiej 791, polegają na odtworzeniu tego, co było przed modernizacją, z małymi korektami. Chodnik zostanie więc tylko po jednej stronie, po drugiej natomiast będą krawężniki. – Rzeczywiście, piesi mają utrudnione poruszanie się w tamtym rejonie, dlatego też zwróciliśmy się do wykonawcy o wytyczenie przejścia po jednej stronie drogi, tak aby można się było tam bezpiecznie poruszać. Czas pomiędzy ogłoszeniem naboru a złożeniem wniosku był bardzo krótki i nie zdążyliśmy przygotować projektu budowy chodnika także po drugiej stronie. Na razie ruchem ręcznie kierują pracownicy firmy, ponieważ same znaki nie wystarczą, poza tym ukształtowanie drogi powoduje, że nie w każdym miejscu kierowca  jest w stanie zobaczyć, czy nie jedzie coś z naprzeciwka  – tłumaczy inż. Paweł Pacuń z Zarządu Dróg w Olkuszu.
Gdy skończą się prace przy chodnikach i poboczach, rozpocznie się kładzenie nowej, dwuwarstwowej nawierzchni asfaltowej. Według planu zmiany organizacji ruchu na pewno ulica nie będzie wówczas całkowicie wyłączona z ruchu. Poza al. Tysiąclecia w ramach modernizacji „zedermanki” trwają także prace brukarskie na odcinku drogi Zedermnan – Olkusz oraz ul. Głównej w Bolesławiu.
Cała inwestycja, na którą powiat otrzymał środki w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego, kosztować będzie 18 mln 800 tys. złotych, z czego unijna dotacja wynosi 9 mln 701 tys. złotych. Termin zakończenia prac na „zedermance” to 28 kwietnia przyszłego roku.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments