Bolesław

Dziki to zwierzęta, które coraz częściej zbliżają się do ludzkich domostw i gospodarstw, niejednokrotnie czyniąc w nich duże szkody. Niedawno jeden z mieszkańców Bolesławia zapytał nas, w jaki sposób gmina walczy z tym zjawiskiem.

Otrzymaliśmy niedawno maila od mieszkańca Gminy Bolesław, który prosił o poruszenie problemu dzików grasujących w jego okolicy. – Mamy pytania od mieszkańców gminy Bolesław do wójta. Jakie działania podejmują władze gminy w związku z dewastacją ogródków i terenów nieopodal domostw przez dziki? Chodzi m.in. o Międzygórze, Podlipie, Krzykawę i Krze. Nasza interwencja w lokalnym kole łowieckim nie przyniosła żadnego rezultatu – czytamy w mailu, który wpłynął na naszą redakcyjną skrzynkę e-mail. Poprosiliśmy o komentarz do zaistniałej sprawy władze Gminy Bolesław.

W związku z licznymi interwencjami mieszkańców w roku 2019, poinformowałem Wojewodę Małopolskiego o poruszających się po terenie naszej Gminy watah dzików w ilości ok. 30 szt. Wg informacji mieszkańców dziki przemieszczały się w bliskiej odległości od zabudowań mieszkalnych, budynków użyteczności publicznej oraz po ulicach i chodnikach, wzbudzając niepokój wśród lokalnej społeczności, a także niszczyły trawniki i ogrodzenia prywatnych posesji – relacjonuje Krzysztof Dudziński, wójt Gminy Bolesław.

Jak informuje włodarz gminy, wojewoda przekazał do Urzędu Gminy informacje, że zwrócił się do Zarządu Okręgowego Polskiego Związku Łowieckiego w Katowicach o zmobilizowanie kół łowieckich, dzierżawiących obwody łowieckie na terenie Gminy Bolesław do odstrzału dzików oraz że zgodnie z rocznym planem łowieckim na rok gospodarczy 2019/2020 zaplanowano do odstrzału 25 sztuk dzików na terenie obwodu łowieckiego nr 30.

W tym miejscu chciałbym zaznaczyć, iż do końca marca 2022 roku teren Gminy w przeważającej części obejmował obwód łowiecki nr 30 (obecnie nr 7) i w znacznie mniejszej części obwód łowiecki nr 22. W roku 2019 Wojewoda Małopolski wydał także rozporządzenie w sprawie odstrzału sanitarnego dzików. Dla obwodu łowieckiego nr 30 zaplanowano odstrzał sanitarny w ilości 13 sztuk. Na jednym z zebrań wiejskich przedstawiciel wyżej wspomnianego koła łowieckiego nr 30 poinformował o odstrzale 52 szt. dzików – mówi Krzysztof Dudziński.

Jedyną prawną możliwością, jaką posiada wójt, burmistrz czy prezydent miasta w zakresie gospodarki łowieckiej jest opiniowanie rocznych planów łowieckich dla poszczególnych kół łowieckich. – Stąd też w opiniach planów łowieckich od 2020 roku zwracam się z prośbą o dokonywanie odstrzału największej możliwej liczby dzików z terenu gminy, aby zwierzęta te nie stanowiły zagrożenia dla bezpieczeństwa i zdrowia ludzi oraz bezpieczeństwa ruchu drogowego – podkreśla wójt Bolesławia.

Mieszkańcy, u których wystąpiły szkody wyrządzone przez dziki w uprawach i płodach rolnych (np. uprawy zbóż, ziemniaków), mogą złożyć stosowny wniosek o szacowanie szkód do zarządu koła łowieckiego. Natomiast w przypadku szkód w uprawach w pobliżu zabudowań, poszkodowany może zwrócić się z wnioskiem o odszkodowanie do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego. Informacje o szacowaniu szkód oraz wzory wniosków są udostępnione na stronie  internetowej Gminy Bolesław, w zakładce „ochrona środowiska” i „dokumenty do pobrania”.

Fot.: pixabay.com

>

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze