Rabsztyn

W olkuskim magistracie rozstrzygnięto właśnie przetarg na zapewnienie dostępności zamku dla osób niepełnosprawnych. Co powstanie w ramach projektu? Jakie prace wykonano na terenie warowni w tym roku?

Rabsztyński zamek zmienia się z roku na rok. Aby jak najszersze grono osób mogło poznać to urokliwe miejsce, przewidziano wprowadzenie ułatwień dla niepełnosprawnych. Zajmie się tym wyłoniona w przetargu firma Audiotour Michał Krynicki z Rzeszowa (346 884,60 złotych). Chodzi o zakup audioprzewodników i tabletów, zaprojektowanie aplikacji na smartfony, dostosowanie strony internetowej zamku do potrzeb osób niepełnosprawnych, opracowanie tablic informacyjnych z opisem w języku polskim i angielskim oraz alfabetem Brajla, opracowanie i druk broszury brajlowskiej o zamku w Rabsztynie, wykonanie miniaturowej makiety zamku 3d w odlewie z brązu, zakup wózka inwalidzkiego z kołami terenowymi i z napędem elektrycznym, schodołazu gąsienicowego oraz lasek – krzeseł. Osoby niepełnosprawne będą mogły wjechać wózkami na dziedziniec zamku dolnego. Do ich potrzeb dostosowana będzie jedna z toalet w podziemnym pawilonie.

 Wszystko to w ramach unijnego projektu „Zagospodarowanie ruin zamku w Rabsztynie w Gminie Olkusz – stworzenie nowego produktu turystycznego”, na który gmina uzyskała dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014 – 2020 w wysokości 1 709 387,32 złote. Wartość całego projektu to 3 114 883,65 złotych. 

Wspomniany projekt jest realizowany od dawna i obejmuje szereg robót, które są już na finiszu bądź zostały zakończone. To m. in. konserwacja zewnętrznej i wewnętrznej strony murów oraz podziemny pawilon, w którym mieścić się będzie punkt informacyjny, kasa biletowa, węzeł sanitarny oraz kawiarnia. Do tego dochodzą prace związane z instalacją wodno – kanalizacyjną, instalacją grzewczą i elektryczną czy stolarką okienną i drzwiową.

 Stalowe schody (pełniące funkcję wyjścia ewakuacyjnego), taras przy wschodniej ścianie, strefa rekreacyjna na dziedzińcu – to kolejne wykonane zamkowe inwestycje. W strefie jest miejsce na modułową scenę, powstały tam również trawiaste tarasy. 

– Warto dodać, ze równolegle olkuski magistrat prowadzi działania promujące ten cenny zabytek. Niedawno pod zamkiem realizowano nagrania do filmu promującego turystykę rowerową w naszym kraju. Film powstaje na zlecenie Polskiej Organizacji Turystycznej i będzie pokazywany w kraju i za granicą. Ma powstać jeden film promujący turystykę rowerową w całej Polsce oraz kilkanaście filmów pokazujących poszczególne regiony i największe atrakcje turystyczne w Polsce. Filmy mają być gotowe pod koniec roku. Władze Olkusza przygotowują jeszcze inne działania promocyjne mające na celu zarówno popularyzację zamku, jak i promocję realizowanego projektu – informuje olkuski magistrat.

fot. UMiG Olkusz

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze