logo_roku

Rok 2012 Uchwałą Sejmu RP ogłoszony został Rokiem Janusza Korczaka – polskiego pedagoga, publicysty, pisarza, lekarza i działacza społecznego, jednego z najznamienitszych prekursorów działań na rzecz praw dziecka. Aby upowszechnić wiedzę o postaci „Starego Doktora” i głoszonych przez niego ideach, a także rozpowszechnić,  szczególnie wśród dzieci i młodzieży, korczakowską wizję dzieciństwa, Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Olkuszu realizuje projekt „Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat”. Patronat honorowy nad projektem objął Starosta Powiatu Olkuskiego oraz Burmistrz Miasta i Gminy w Olkuszu, a patronat medialny – „Przegląd Olkuski” i portal internetowy olkuszanin.pl.

korczak

W ramach projektu organizowanych będzie wiele imprez: Powiatowy Konkurs Plastyczny „W królestwie króla Maciusia I” dla uczniów klas I-III ze szkół podstawowych, konferencja edukacyjna dla rodziców, nauczycieli i wychowawców o prawach dzieci  oraz warsztaty edukacyjno – literackie „Jakie prawa mają dzieci”?

Zajęcia, organizowane w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom”,  mają na celu zapoznanie młodych ludzi z ich podstawowymi prawami, a także uświadomienie im, że istnieją osoby i instytucje, do których mogą się zwrócić o pomoc, jeśli ich prawa są naruszane.  Zajęcia realizowane są dla różnych grup wiekowych (uczniowie przedszkoli, klas I-III, klas IV-VI ze szkół podstawowych oraz gimnazjów).

Jako pierwsi, 26 stycznia 2012 r. w zajęciach wzięli udział uczniowie klasy I a ze Szkoły Podstawowej Nr 4 w Olkuszu. Na spotkaniu dzieci nie tylko zapoznały się z ich najważniejszymi prawami, wysłuchały wiersza Marcina Brykczyńskiego „O prawach dziecka”, ale także brały udział w ciekawych grach i zabawach. Uczniowie m.in. układali tematyczne puzzle, wykonali ilustracje prawa, które ich zdaniem jest najważniejsze, a także brali udział w zabawach ruchowych.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
alaola
alaola
12 lat temu

cyt : „Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat”
a czy nasze dzieci ze szkół, które miasto chce zamknąć będą takie zadowolone i szczęśliwe ze zmiany otoczenia, odebrania im tego co kochają i gdzie czuja się bezpiecznie ???