Jaroszowiec

Rok temu pierwszy raz informowaliśmy na naszych łamach, ze w Jaroszowcu powstaną mieszkania na wynajem z możliwością wykupu w ramach spółki Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe SMS. Na jakim etapie jest inwestycja? Na prośbę Czytelników wracamy do tematu.

SIM SMS to spółka założona pod koniec kwietnia ubiegłego roku przez Krajowy Zasób Nieruchomości reprezentujący Skarb Państwa oraz siedem samorządów: Zawiercie, Jędrzejów, Klucze, Końskie, Małogoszcz, Sędziszów i Staszów. Jak czytamy na stronie spółki, to program dla osób i rodzin nie posiadających własnego mieszkania, którzy dysponują środkami na regularne opłacanie czynszu, jednak ich dochody są za niskie na zaciągnięcie kredytu hipotecznego na mieszkanie.

Są to mieszkania na wynajem o umiarkowanym czynszu, z możliwością w perspektywie czasowej wykupu na własność. Formuła jest podobna do Towarzystw Budownictwa Społecznego. Z informacji zawartych na stronie SIM SMS dowiadujemy się jeszcze, że „dla najemców będących jednocześnie partycypantami, możliwość w przyszłości rozliczenia partycypacji w czynszu (tzw. „wakacje czynszowe”, dzięki którym najemca przez czas określony w umowie, a w przypadku emerytów – bezterminowo, będzie płacił nawet 20% niższy czynsz)”. 

Obecnie w toku jest procedura przetargowa na „Opracowanie Programu Funkcjonalno-Użytkowego (PFU) wraz ze szczegółową koncepcją architektoniczno-budowlaną oraz oszacowaniem kosztów prac projektowych i robót budowlanych w ramach realizacji przedsięwzięcia inwestycyjno-budowlanego pn. Budowa budynków mieszkalnych wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną na terenie siedmiu gmin będących wspólnikami Spółki”.

-W czerwcu będziemy przekazywać aportem działkę, na której powstanie od 38 do 52 mieszkań. Gdy program funkcjonalno – użytkowy będzie gotowy, wówczas będzie wiadomo dokładnie, ile mieszkań tam powstanie, a spółka złoży wniosek o grant z Funduszu Dopłat, który może pokryć do 35 procent kosztów inwestycji. Zainteresowanie tą inwestycją jest spore, mamy sporo zapytań o lokale w Jaroszowcu. Wierzę, że realizując ten projekt uda się choć w części odpowiedzieć na potrzeby naszych mieszkańców  – opowiada wójt gminy Klucze Norbert Bień. Cały program finansowo jest wspierany środkami z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa (po 3 mln złotych dla każdego z samorządów).

Wstępnie szacuje się, że jeśli wszystko pójdzie zgodnie z harmonogramem, mieszkania powinny być gotowe w 2027 – 2028 roku. Gdy inwestycja się rozpocznie, wówczas gminy będą ustalać kryteria najmu. Z pewnością poinformujemy o tym na naszych łamach.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze