Koronawirus niszczy zarówno nasze zdrowie, jak i krajową gospodarkę. Zdarzają się jednak i pozytywne efekty panującej sytuacji. Jak mówią policyjne statystyki, w ostatnim czasie spadł poziom przestępczości. W dobie epidemii na ulicach jest bezpieczniej niż przed rokiem o tej samej porze.

Od połowy marca żyjemy w nowej rzeczywistości. Granice naszego kraju są zamknięte, a działalność wielu instytucji i firm została wstrzymana. Władze wszystkich szczebli apelują o to, abyśmy pozostawali w domach. Mogłoby się wydawać, że takie okoliczności są wręcz stworzone dla złodziei i przestępców. Okazuje się jednak, że najprawdopodobniej i oni postanowili „przeczekać” obecną sytuację.

Dane zaprezentowane przez Komendę Główną Policji wskazują, że w trakcie epidemii aktywność przestępców została mocno ograniczona. Według policyjnych statystyk liczba kradzieży i włamań spadła o kilkadziesiąt procent w porównaniu do ubiegłego roku. Brak ludzi na ulicach nie sprzyja również rozbojom, których ilość także się zmniejszyła. Postanowiliśmy sprawdzić, jak wyglądają statystyki dotyczące powiatu olkuskiego.

Za danych udostępnionych przez Komendę Powiatową Policji w Olkuszu wynika, że w okresie od 12 do 31 marca bieżącego roku, mundurowi zanotowali 7 przestępstw. Były to: 4 kradzieże, 2 kradzieże z włamaniem i 3 przypadki uszkodzenia mienia. Funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego interweniowali przy 2 wypadkach drogowych i 38 kolizjach. Nałożyli również 44 mandaty karne.

W analogicznym okresie ubiegłego roku przestępstw i wykroczeń było znacznie więcej. Policjanci zajmowali się sprawami 19 kradzieży, 10 kradzieży z włamaniem oraz 6 przypadkami uszkodzenie mienia. Dużo więcej pracy miała również „drogówka”, która nałożyła 675 mandatów karnych i interweniowała przy 6 wypadkach oraz 61 kolizjach samochodowych.

Nie oznacza to jednak, że policjanci nie mają co robić. Obecnie funkcjonariusze skupiają się na kontroli i niesieniu pomocy osobom objętym kwarantanną. Zajmują się też patrolowaniem ulic w poszukiwaniu osób niestosujących się do panujących obostrzeń.

– W omawianym okresie na terenie naszego powiatu miały miejsce 4 przypadki naruszenia warunków kwarantanny skutkujące przeprowadzeniem czynności wynikających z artykułu 116 Kodeksu Wykroczeń. Odnotowaliśmy również 18 interwencji dotyczących nieprzestrzegania wprowadzonych ograniczeń. Nie wszystkie z nich zostały jednak potwierdzone – mówi podkomisarz Katarzyna Matras, Rzecznik prasowy Komendanta Powiatowego Policji w Olkuszu.

Wiola Woźniczko Powiat

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze