Olkusz

Od końca ubiegłego roku gminy zajmują się sprzedażą węgla: w naszej redakcji interweniowali mieszkańcy z terenu Gminy Olkusz, którzy w drugiej połowie stycznia wciąż nie otrzymali jeszcze opału z ubiegłorocznych wniosków. Gmina wyjaśnia natomiast, że za dostępność węgla dla poszczególnych samorządów odpowiada Tauron, a Srebrne Miasto nie ma wpływu na to kiedy, w jakiej ilości i jakie frakcje węgla zostaną nam przydzielone, uspokajając jednocześnie, że na obecną chwilę nie ma obaw, aby mieszkańcy zainteresowani sprzedażą węgla po preferencyjnej cenie nie mogli z niej skorzystać.

Przypomnijmy, że węgiel po preferencyjnej cenie może kupić osoba, której wypłacono lub przyznano dodatek węglowy albo która wpisała lub zgłosiła w Centralnej Ewidencji Emisyjności Ciepła źródło węglowe jako główne źródło ciepła. Zgodnie z ustawą, mieszkańcy mogli dokonywać zakupów węgla w dwóch etapach: pierwszą półtoratonową transzę można było nabyć do końca 2022 roku, a drugą do końca kwietnia 2023 roku.

Na naszych łamach na bieżąco informowaliśmy zarówno o składaniu wniosków, jak i o tym, kiedy w danej gminie rozpoczęła się sprzedaż.

Jeszcze w styczniu otrzymaliśmy interwencję od naszych Czytelników w sprawie sprzedaży węgla przez gminę Olkusz. Niektórzy złożyli bowiem wnioski w grudniu i kolejne w styczniu, a wciąż nie otrzymali jeszcze opału za grudniowy wniosek. Jak alarmowali nasi czytelnicy, podobno przywieziono tylko 100 ton węgla, gdy tymczasem w innych gminach ilości te były większe.

O wyjaśnienie tej kwestii zwróciliśmy się zatem do władz miasta, pytając m.in. o to ile osób do tej pory skorzystało ze sprzedaży węgla przez gminę i ile węgla sprzedano, a także skąd wynikają zbyt małe ilości węgla na składzie.

„Z programu skorzystało 457 osób, nabywając za pośrednictwem Gminy Olkusz 572,2 tony węgla. Natomiast należy zwrócić uwagę na fakt, iż do realizacji programu zakupu węgla Gmina Olkusz została niejako «odgórnie» przypisana do partnerstwa z Tauronem, wobec czego dysponuje wyłącznie takimi frakcjami opału oraz jego ilością, jaka w danej chwili dostępna jest w Tauronie. Składając zapotrzebowanie na węgiel nie mamy wpływu na to, kiedy, w jakiej ilości i jakie frakcje węgla zostaną nam przydzielone” – odpowiada rzecznik prasowy Urzędu Miasta i Gminy w Olkuszu Michał Latos.

Kolejne pytanie wysłane przez naszą redakcję do olkuskiego magistratu dotyczyło tego ile osób znajduje się na liście oczekujących.

„W chwili obecnej mamy 52 niezrealizowane wnioski z 2022 roku, jednak należy zwrócić uwagę, że często są to wnioski osób, które same poprosiły o ich odroczenie, bo np. w danej chwili nie potrzebowały węgla lub nie miały możliwości jego składowania. Często te same osoby składały nowe wnioski już w 2023 roku na większą ilość węgla, a ich ubiegłoroczne wnioski pozostaną bez rozpatrzenia. Tylko część Mieszkańców informuje nas o rezygnacji z chęci zakupu opału. Są również osoby, z którymi nie ma w ogóle kontaktu lub wnioski osób, które zostały złożone «w razie potrzeby». Samo złożenie wniosku nie zobowiązywało do zakupu węgla, wobec czego Mieszkańcy asekuracyjnie korzystali z takiej możliwości. Na rozpatrzenie oczekuje 376 wniosków z 2023 roku, choć i tu często zdarza się, że Mieszkańcy nie są zdecydowani na zakup węgla, ale chcą dalej pozostać «w kolejce», gdyby w przyszłości zaistniała u nich potrzeba zakupu opału w ramach tego programu” – dodaje Michał Latos.

„Jakie zatem jest prawdopodobieństwo, że wszystkim zainteresowanym uda się kupić węgiel w preferencyjnej cenie? – Utrzymując obecne tempo dostaw węgla do Gminy Olkusz nie ma obaw, żeby Mieszkańcy faktycznie zainteresowani zakupem opału na preferencyjnych warunkach nie mogli skorzystać z tego programu. Nasze wnioski o dostawy węgla pokrywają się z oczekiwaniami Mieszkańców, natomiast przypomnę, że na to, jakie frakcje węgla będą dostępne w Olkuszu, Gmina Olkusz nie ma wpływu, gdyż jest to uzależnione od dostępności węgla w kopalniach, będących w gestii Tauronu” – podsumowuje rzecznik prasowy Urzędu Miasta i Gminy w Olkuszu.

Korzystaliście z tej formuły kupna opału? Jakie są Wasze opinie na ten temat? Piszcie w komentarzach! 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze