administracja podatkowa

Za kilka tygodni rozpocznie się okres podatkowych rozliczeń. Olkuski Urząd Skarbowy zachęca już teraz do składania PIT-ów 37 drogą elektroniczną. Osób, które wybierają taki sposób rozliczenia się z fiskusem, jest coraz więcej.

W tym roku zeznania podatkowe PIT – 37 złożyły 38 094 osoby. Prawie połowa (17 760 deklaracji, 46,62 proc.) wpłynęła drogą elektroniczną. To nieco więcej niż w poprzednim roku, kiedy to spośród 38 012 osób składających PIT – 37 za 2015 rok z tej formy skorzystało 15 204 podatników.

Szef Urzędu Skarbowego w Olkuszu przekonuje, że składanie e-deklaracji jest proste i korzystne dla osób fizycznych. W okresie składania zeznań każdy podatnik może skorzystać ze specjalnie przygotowanego stanowiska w Urzędzie Skarbowym, gdzie pracownicy pomogą wypełnić zeznanie i złożyć je drogą elektroniczną. – Podatnicy mają okazję przekonać się, że to najprostszy i najszybszy sposób rozliczenia. Poza tym program większość obliczeń wykonuje automatycznie, wskazuje też obowiązkowe do wypełnienia pola. Dzięki temu trudniej o pomyłkę. Warto pamiętać, że system potwierdza przesłanie wypełnionego dokumentu, ale może wyskoczyć kod błędu i koniecznie należy to zweryfikować. Gorąco zachęcam do wysyłania zeznań w początkowym okresie. Dzięki temu można oczekiwać na szybszy zwrot pieniędzy wynikający z zeznania – wyjaśnia Jacek Kołodziejczyk.

Olkuski Urząd Skarbowy coraz mocniej stawia na edukację. Dla wszystkich zainteresowanych organizowane są bezpłatne szkolenia, nie tylko w zakresie rozliczania PIT-ów. Pracownicy „skarbówki” odwiedzają też szkoły, tłumacząc, jak wypełnia się zeznania podatkowe i rozmawiając z młodzieżą o zaletach e-deklaracji. Na początku tego roku rozpoczęto również akcję skierowaną do dużych zakładów pracy. Urząd Skarbowy wysłał ponad 100 pism promujących rozliczanie się przez internet.
-Liczyliśmy na nieco większy odzew naszych akcji. Mamy jednak nadzieje, że w przyszłym roku znacznie zwiększy się liczba podatników korzystających z możliwości elektronicznego składania zeznań – dodaje Jacek Kołodziejczyk, zapowiadając, że akcje promujące e-deklaracje będą kontynuowane.

Wątpliwości na temat wszelkiego rodzaju rozliczeń można wyjaśnić dzwoniąc do Krajowej Informacji Skarbowej (801 055 055 lub 22 330 03 30). Tam specjaliści odpowiadają na pytania dotyczące wszelkiego rodzaju podatków, informacji celnych oraz e-deklaracji.

 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze