zus

W Polsce przybywa legalnie pracujących cudzoziemców. Składki odprowadzane od ich wynagrodzeń coraz szerszym strumieniem płyną do ZUS. Obecnie w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych zgłoszonych do ubezpieczenia emerytalnego i rentowego jest około 500 tysięcy obcokrajowców. Największą liczbę zgłoszonych w ZUS stanowią obywatele Ukrainy, na dalszych miejscach są Białorusini, Rosjanie i Mołdawianie.

W województwie małopolskim zgłoszonych do ubezpieczeń na koniec kwietnia 2018 roku było 46 226 obcokrajowców (pół roku wcześniej 40 837). Liczba, obywateli obcych państw, którzy podjęli pracę na terenie naszego województwa bądź rozpoczęli prowadzenie u nas działalności gospodarczej wzrosła o ponad 5 tysięcy. Inni pracują na umowę zlecenia, kontrakt menadżerski czy umowę o dzieło – ta jest nieoskładkowana. Zgłoszenie do ubezpieczeń społecznych w ZUS opłacalne jest zarówno dla pracodawców, jak samych zatrudnionych cudzoziemców, którzy mają gwarancję, że w razie wypadku czy choroby mogą korzystać ze świadczeń. Dla cudzoziemców ze wschodu podjęcie pracy w Polsce wiąże się z lepiej płatną pracą i lepszym zabezpieczeniem zdrowotnym. Ważna dla nich jest również wizja otrzymywania z ZUS polskiej emerytury.

Rzeczywista liczba obywateli innych państw pracujących w regionie chrzanowskim jest trudna do oszacowania gdyż nie wszyscy są zgłaszani do ubezpieczeń społecznych. Wielu obcokrajowców nadal pracuje „na czarno”.

zus cudzoziemcy

Bożena Bielawska p.o. regionalnego rzecznika ZUS w Małopolsce

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze