Powiat

Strażacy OSP z naszej okolicy w 2021 roku wyjeżdżali do akcji częściej niż to miało miejsce w 2020 roku – tak wynika ze statystyk, opublikowanych przez portal 112malopolska.pl. Które jednostki z terenu powiatu olkuskiego wykazały się największą aktywnością?

Ochotnicze Straże Pożarne to jednostki, wokół których koncentruje się życie społeczne większości sołectw. Strażacy najczęściej jako pierwsi reagują, gdy w okolicy szaleją żywioły. Oprócz pożarów jednostki OSP przyjeżdżają do powalonych drzew, lokalnych podtopień czy wypadków samochodowych. Obecnie  dochodzą do tego również zadania związane z przeciwdziałaniem pandemii COVID-19.

Jednostki te stanowią również wsparcie dla oddziałów Państwowej Straży Pożarnej wyjeżdżających na akcje w terenie. OSP pełni wtedy dyżur na wypadek, gdyby wystąpiło w tym czasie jakieś zagrożenie w innym rejonie. W 2021 roku zastępy Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu Małopolski wyjeżdżały do akcji niespełna 38,3 tys. razy. Po raz kolejny najaktywniejsze było OSP Niepołomice, które interweniowało 269 razy. A jak przedstawia się sytuacja w kontekście powiatu olkuskiego?

Łącznie wszystkie 53 jednostki OSP z terenu powiatu olkuskiego interweniowały w ubiegłym roku 1562 razy, czyli o ponad 270 razy więcej, niż w 2020 roku. W naszej okolicy najczęściej zdarzenia obsługiwała Ochotnicza Straż Pożarna Bukowno Miasto, która wyjeżdżała do akcji 114 razy. Za nimi znalazło się OSP Bolesław, które interweniowało 105 razy. Strażacy-ochotnicy z OSP Olkusz wyruszali do akcji 89 razy.

Pomimo faktu, że za główną działalność strażaków uznaje się ratownictwo i gaszenie pożarów, warto podkreślić, że druhowie działają też aktywnie w innych dziedzinach. Zajmują się m.in.: sportem, edukacją i wychowaniem oraz kulturą. Ochotnicza Straż Pożarna organizuje zawody sportowe, pomaga w organizacji imprez masowych, prowadzi Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze, zespoły muzyczne, izby tradycji, itd. Choć najczęściej jest to działalność dodatkowa, to z pewnością ma ona niezwykłą wagę w małych, lokalnych społecznościach.

Fot. OSP Gorenice

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze