Orszaki Trzech Króli na stałe wpisały się w świąteczny krajobraz wielu polskich miast. W tym roku kolorowe korowody przeszły przez ponad 900 polskich miejscowości. Również mieszkańcy powiatu olkuskiego licznie włączyli się w obchody święta Objawienia Pańskiego. Odtwarzaniu wydarzeń sprzed ponad 2000 lat towarzyszyło wspólne śpiewanie kolęd.

Olkusz

Podobnie jak przed rokiem, Olkuszanie tłumnie wzięli udział w poniedziałkowym Orszaku Trzech Króli. Orszak poprzedziły Msze święte, które rozpoczęły się punktualnie o godzinie 10:00 w trzech olkuskich kościołach: pod wezwaniem św. Andrzeja Apostoła, pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego oraz pw. Jezusa Chrystusa Dobrego Pasterza. Po zakończeniu Eucharystii wierni wyruszyli  w barwnych korowodach, na czele których stanęli Trzej Królowie: Kacper, Melchior i Baltazar.

Mieszkańcy wędrowali tradycyjnie w trzech kolorowych grupach. Niebieska grupa należała do parafii św. Maksymiliana, czerwona do parafii św. Andrzeja, a zielona do parafii pw. Dobrego Pasterza. Na trasie można było spotkać wiele znajomych twarzy. Nie zabrakło przedstawicieli władzy samorządowej oraz lokalnych instytucji. Nad bezpieczeństwem uczestników orszaku czuwali policjanci z komendy powiatowej oraz staż miejska. Wszystkie trzy grupy spotkają się na olkuskim rynku, gdzie odbyło się wspólne kolędowanie.

Organizatorami wydarzenia były parafie: pw. św. Andrzeja Apostoła, Parafia pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego, Parafia pw. Jezusa Chrystusa Dobrego Pasterza oraz Gmina Olkusz. Patronat honorowy nad Orszakiem objął Biskup Ordynariusz Diecezji Sosnowieckiej Grzegorz Kaszak.

Zdjęcia: Jakub Fita
Podobnie jak przed rokiem, Olkuszanie tłumnie wzięli udział w poniedziałkowym Orszaku Trzech Króli. Orszak poprzedziły Msze święte, które rozpoczęły się punktualnie o godzinie 10:00 w trzech olkuskich kościołach: pod wezwaniem św. Andrzeja Apostoła, pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego oraz pw. Jezusa Chrystusa Dobrego Pasterza. Po zakończeniu Eucharystii wierni wyruszyli w barwnych korowodach, na czele których stanęli Trzej Królowie: Kacper, Melchior i Baltazar.
« 1 z 4 »

Gmina Bolesław

Na brak atrakcji nie mogli narzekać uczestnicy Orszaku Trzech Króli w Gminie Bolesław. Przemarsz rozpoczął się spod Dworku w Krzykawce. Liczną grupę mieszkańców prowadzili nie tylko jadący konno trzej królowie, lecz także szczudlarze w strojach aniołów i diabła, cieszący się dużym zainteresowaniem najmłodszych. Nie zabrakło również panów i pań w szlacheckich kontuszach, uczniów Liceum Mundurowego z Olkusza oraz orkiestry ZGH Bolesław. Orszak przemaszerował do Kościoła Polskokatolickiego w Małobądzu, gdzie zgromadzeni odmówili modlitwę i wysłuchali koncertu kolęd w wykonaniu kapeli „Góralska Hora”. Dalszy ciąg wspólnego śpiewania odbył się przy ognisku na kościelnym parkingu. Wydarzeniu towarzyszyły zbiórki charytatywne.

– Nasza inicjatywa była jednym z prawie dziewięciuset orszaków, jakie pod hasłem „Cuda, cuda ogłaszają” przeszły ulicami polskich miejscowości. To rodzinne spędzenie Święta Trzech Króli. Co roku wspólnie kolędujemy z góralskim zespołem, mamy ognisko, pieczenie kiełbasek, swojskie wyroby… Tym razem, dzięki wsparciu Urzędu Marszałkowskiego w Krakowie, Centrum Kultury w Bolesławiu, Krajowego Zarządu Sołtysów i licznych sponsorów, mogliśmy zorganizować wydarzenie z rozmachem. Jestem bardzo miło zaskoczony liczbą uczestników. Jak Bóg pozwoli, w przyszłym roku zorganizujemy VII Orszak z jeszcze większą „pompą” – mówi ks. Tadeusz Budacz, proboszcz parafii Polskokatolickiej w Krzykawie-Małobądzu.

Zdjęcia: Konrad Kulig
Na brak atrakcji nie mogli narzekać uczestnicy Orszaku Trzech Króli w Gminie Bolesław. Przemarsz rozpoczął się spod Dworku w Krzykawce. Liczną grupę mieszkańców prowadzili nie tylko jadący konno trzej królowie, lecz także szczudlarze w strojach aniołów i diabła, cieszący się dużym zainteresowaniem najmłodszych.
« 1 z 3 »

Bukowno

W Bukownie Orszak Trzech Króli odbył się po raz siódmy. Podobnie jak w poprzednich latach, bukowianie wyruszyli z trzech różnych miejsc. Orszak zielony rozpoczął swój przemarsz z placu przed Centrum Kultury, orszak czerwony z wyruszył z Miejskiego Przedszkola, a orszak niebieski z Przedszkola Sióstr Prezentek. Na czele każdego stanął jeden z trzech króli, w których role w tym roku wcielili się: przewodniczący Rady Miejskiej Edmund Gmitruk, Marcin Zygadło oraz Robert Skowron. Nie zabrakło także świętej rodziny. W roli Marii wystąpiła Marzena Agata Rosa, a w roli św. Józefa – Jerzy Rosa. Podczas przemarszu do kościoła uczestnicy pochodu spotkali się z Herodem (w tej roli Borys Stepanyan) oraz obejrzeli krótką tematyczną inscenizację.

Wszystkie orszaki połączyły się na ulicy 1 Maja, skąd w towarzystwie świętej rodziny wspólnie udano się na mszę. Po eucharystii z krótkim występem zaprezentowały się przedszkolaki z Miejskiego Przedszkola i Przedszkola Sióstr Prezentek.

Organizatorem VII Orszaku Trzech Króli w Bukownie był Miejski Ośrodek Kultury wraz z Parafią Kościoła Rzymskokatolickiego pw. św. Andrzeja Boboli.

Zdjęcia: Agnieszka Zub
W Bukownie Orszak Trzech Króli odbył się po raz siódmy. Podobnie jak w poprzednich latach, bukowianie wyruszyli z trzech różnych miejsc. Wszystkie orszaki połączyły się na ulicy 1 Maja, skąd w towarzystwie świętej rodziny wspólnie udano się na mszę. Po eucharystii z krótkim występem zaprezentowały się przedszkolaki z Miejskiego Przedszkola i Przedszkola Sióstr Prezentek.
« 1 z 3 »

Klucze

Wielu mieszkańców wzięło udział w Orszaku Trzech Króli w Kluczach. Tradycyjnie w Domu Kultury „Papiernik” odprawiono mszę św. Zanim korowód mieszkańców wyruszył ulicami Klucz, uczestnicy orszaku obejrzeli pierwszą scenkę związaną z olśnieniem mędrców.  Kolejne sceny: „Dwór Heroda”, „Walka dobra ze złem” oraz „Brama anielska” ogrywane były w parku, przed urzędem gminy oraz szkoła podstawową. Zwieńczeniem orszaku był pokłon pasterzy i trzech króli nowo narodzonemu Dzieciątku.

Na wydarzenie zapraszali: proboszcz parafii pw. NMP Nieustającej Pomocy w Kluczach Marek Łabuda, wójt gminy Klucze Norbert Bień, Gminny Ośrodek Kultury w Kluczach oraz Gminna Biblioteka w Kluczach – filia w Jaroszowcu.

Zdjęcia: Wiola Woźniczko
Wielu mieszkańców wzięło udział w Orszaku Trzech Króli w Kluczach. Po mszy św. uczestnicy orszaku obejrzeli pierwszą scenkę związaną z olśnieniem mędrców. Kolejne sceny: „Dwór Heroda”, „Walka dobra ze złem” oraz „Brama anielska” ogrywane były w parku, przed urzędem gminy oraz szkoła podstawową. Zwieńczeniem orszaku był pokłon pasterzy i trzech króli nowo narodzonemu Dzieciątku.
« 1 z 9 »

Wolbrom

W Wolbromiu w święto Objawienia Pańskiego, mimo oczekiwań najmłodszych, Orszaku Trzech Króli nie zorganizowano. Było za to kolędowanie i tradycyjne jasełka, które w latach ubiegłych kończyły świąteczną paradę. Wystawione w parafii pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej przedstawienie przypominające narodziny Jezusa, w którym nie zabrakło pokłonu i ofiarowania Dzieciątku darów przez trzech mędrców ze Wschodu,  przygotowały dzieci ze Szkoły Podstawowej Nr 1 w Wolbromiu pod kierunkiem siostry Sancji.

Zdjęcia: Ewa Barczyk
W Wolbromiu w święto Objawienia Pańskiego, mimo oczekiwań najmłodszych, Orszaku Trzech Króli nie zorganizowano. Było za to kolędowanie i tradycyjne jasełka, które w latach ubiegłych kończyły świąteczną paradę. Wystawione w parafii pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej przedstawienie przypominające narodziny Jezusa, w którym nie zabrakło pokłonu i ofiarowania Dzieciątku darów przez trzech mędrców ze Wschodu, przygotowały dzieci ze Szkoły Podstawowej Nr 1 w Wolbromiu pod kierunkiem siostry Sancji.
« 1 z 3 »

Ewa Barczyk, Jakub Fita, Konrad Kulig, Wiola Woźniczko, Agnieszka Zub

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
pavv
pavv
2 lat temu

Trzech króli, a na zdjęciu co drugi chce być królem bo se papierzaną koronę założył. Nie wie, że to grozi publicznym ścięciem!