Orszaki Trzech Króli na stałe wpisały się w świąteczny krajobraz wielu polskich miast. W tym roku kolorowe korowody przeszły przez ponad 900 polskich miejscowości. Również mieszkańcy powiatu olkuskiego licznie włączyli się w obchody święta Objawienia Pańskiego. Odtwarzaniu wydarzeń sprzed ponad 2000 lat towarzyszyło wspólne śpiewanie kolęd.
Olkusz
Podobnie jak przed rokiem, Olkuszanie tłumnie wzięli udział w poniedziałkowym Orszaku Trzech Króli. Orszak poprzedziły Msze święte, które rozpoczęły się punktualnie o godzinie 10:00 w trzech olkuskich kościołach: pod wezwaniem św. Andrzeja Apostoła, pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego oraz pw. Jezusa Chrystusa Dobrego Pasterza. Po zakończeniu Eucharystii wierni wyruszyli w barwnych korowodach, na czele których stanęli Trzej Królowie: Kacper, Melchior i Baltazar.
Mieszkańcy wędrowali tradycyjnie w trzech kolorowych grupach. Niebieska grupa należała do parafii św. Maksymiliana, czerwona do parafii św. Andrzeja, a zielona do parafii pw. Dobrego Pasterza. Na trasie można było spotkać wiele znajomych twarzy. Nie zabrakło przedstawicieli władzy samorządowej oraz lokalnych instytucji. Nad bezpieczeństwem uczestników orszaku czuwali policjanci z komendy powiatowej oraz staż miejska. Wszystkie trzy grupy spotkają się na olkuskim rynku, gdzie odbyło się wspólne kolędowanie.
Organizatorami wydarzenia były parafie: pw. św. Andrzeja Apostoła, Parafia pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego, Parafia pw. Jezusa Chrystusa Dobrego Pasterza oraz Gmina Olkusz. Patronat honorowy nad Orszakiem objął Biskup Ordynariusz Diecezji Sosnowieckiej Grzegorz Kaszak.
Gmina Bolesław
Na brak atrakcji nie mogli narzekać uczestnicy Orszaku Trzech Króli w Gminie Bolesław. Przemarsz rozpoczął się spod Dworku w Krzykawce. Liczną grupę mieszkańców prowadzili nie tylko jadący konno trzej królowie, lecz także szczudlarze w strojach aniołów i diabła, cieszący się dużym zainteresowaniem najmłodszych. Nie zabrakło również panów i pań w szlacheckich kontuszach, uczniów Liceum Mundurowego z Olkusza oraz orkiestry ZGH Bolesław. Orszak przemaszerował do Kościoła Polskokatolickiego w Małobądzu, gdzie zgromadzeni odmówili modlitwę i wysłuchali koncertu kolęd w wykonaniu kapeli „Góralska Hora”. Dalszy ciąg wspólnego śpiewania odbył się przy ognisku na kościelnym parkingu. Wydarzeniu towarzyszyły zbiórki charytatywne.
– Nasza inicjatywa była jednym z prawie dziewięciuset orszaków, jakie pod hasłem „Cuda, cuda ogłaszają” przeszły ulicami polskich miejscowości. To rodzinne spędzenie Święta Trzech Króli. Co roku wspólnie kolędujemy z góralskim zespołem, mamy ognisko, pieczenie kiełbasek, swojskie wyroby… Tym razem, dzięki wsparciu Urzędu Marszałkowskiego w Krakowie, Centrum Kultury w Bolesławiu, Krajowego Zarządu Sołtysów i licznych sponsorów, mogliśmy zorganizować wydarzenie z rozmachem. Jestem bardzo miło zaskoczony liczbą uczestników. Jak Bóg pozwoli, w przyszłym roku zorganizujemy VII Orszak z jeszcze większą „pompą” – mówi ks. Tadeusz Budacz, proboszcz parafii Polskokatolickiej w Krzykawie-Małobądzu.
Bukowno
W Bukownie Orszak Trzech Króli odbył się po raz siódmy. Podobnie jak w poprzednich latach, bukowianie wyruszyli z trzech różnych miejsc. Orszak zielony rozpoczął swój przemarsz z placu przed Centrum Kultury, orszak czerwony z wyruszył z Miejskiego Przedszkola, a orszak niebieski z Przedszkola Sióstr Prezentek. Na czele każdego stanął jeden z trzech króli, w których role w tym roku wcielili się: przewodniczący Rady Miejskiej Edmund Gmitruk, Marcin Zygadło oraz Robert Skowron. Nie zabrakło także świętej rodziny. W roli Marii wystąpiła Marzena Agata Rosa, a w roli św. Józefa – Jerzy Rosa. Podczas przemarszu do kościoła uczestnicy pochodu spotkali się z Herodem (w tej roli Borys Stepanyan) oraz obejrzeli krótką tematyczną inscenizację.
Wszystkie orszaki połączyły się na ulicy 1 Maja, skąd w towarzystwie świętej rodziny wspólnie udano się na mszę. Po eucharystii z krótkim występem zaprezentowały się przedszkolaki z Miejskiego Przedszkola i Przedszkola Sióstr Prezentek.
Organizatorem VII Orszaku Trzech Króli w Bukownie był Miejski Ośrodek Kultury wraz z Parafią Kościoła Rzymskokatolickiego pw. św. Andrzeja Boboli.
Klucze
Wielu mieszkańców wzięło udział w Orszaku Trzech Króli w Kluczach. Tradycyjnie w Domu Kultury „Papiernik” odprawiono mszę św. Zanim korowód mieszkańców wyruszył ulicami Klucz, uczestnicy orszaku obejrzeli pierwszą scenkę związaną z olśnieniem mędrców. Kolejne sceny: „Dwór Heroda”, „Walka dobra ze złem” oraz „Brama anielska” ogrywane były w parku, przed urzędem gminy oraz szkoła podstawową. Zwieńczeniem orszaku był pokłon pasterzy i trzech króli nowo narodzonemu Dzieciątku.
Na wydarzenie zapraszali: proboszcz parafii pw. NMP Nieustającej Pomocy w Kluczach Marek Łabuda, wójt gminy Klucze Norbert Bień, Gminny Ośrodek Kultury w Kluczach oraz Gminna Biblioteka w Kluczach – filia w Jaroszowcu.
Wolbrom
W Wolbromiu w święto Objawienia Pańskiego, mimo oczekiwań najmłodszych, Orszaku Trzech Króli nie zorganizowano. Było za to kolędowanie i tradycyjne jasełka, które w latach ubiegłych kończyły świąteczną paradę. Wystawione w parafii pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej przedstawienie przypominające narodziny Jezusa, w którym nie zabrakło pokłonu i ofiarowania Dzieciątku darów przez trzech mędrców ze Wschodu, przygotowały dzieci ze Szkoły Podstawowej Nr 1 w Wolbromiu pod kierunkiem siostry Sancji.
Ewa Barczyk, Jakub Fita, Konrad Kulig, Wiola Woźniczko, Agnieszka Zub
Trzech króli, a na zdjęciu co drugi chce być królem bo se papierzaną koronę założył. Nie wie, że to grozi publicznym ścięciem!