Wolbrom
Od kilku tygodni trwają prace zmieniające kolejny raz oblicze rynku w Olkuszu. Podobne działania prowadzone będą w obrębie o wiele mniejszego rynku wolbromskiego. O to w jakim kierunku i w jaki sposób prowadzona będzie rewitalizacja terenu wokół pomnika Jana Kilińskiego zapytaliśmy burmistrza Radosława Kusia.
W przestrzeni publicznej i w mediach społecznościowych – zwłaszcza w kontekście przeprowadzonego jeszcze przez byłe władze samorządowe konkursu na projekt rewitalizacji wolbromskiego rynku – pojawiły się pytania o wybrany przez nowe władze samorządowe kierunek działań związanych z planowaną rewitalizacją centrum miasta. O wyjaśnienia w tym zakresie poprosiliśmy burmistrza Radosława Kusia.
– Rozpoczynamy proces rewitalizacji historycznego centrum Wolbromia. Jak widać zaniedbania w tym temacie są wieloletnie i wymagają wielotorowych działań, z definicji rozumianych jako kompleksowy proces odnowy i ożywienia zdegradowanych obszarów, mający na celu poprawę jakości życia mieszkańców, przywrócenie ładu przestrzennego, ożywienie gospodarcze oraz odbudowę więzi społecznych. W tym kontekście konieczna jest przede wszystkim zmiana w myśleniu na temat zagadnienia szeroko pojętej ochrony dziedzictwa kulturowego, które – podkreślam to z całą stanowczością – nie jest balastem, tylko potencjałem, a zaangażowanie nadzoru służb konserwatorskich ma zapewnić właściwą realizację prowadzonych inwestycji, aby uniknąć działań, które szpecą – wyjaśnia burmistrz MiG Wolbrom, dodając, że niestety złe przykłady w tym zakresie w rynku już się pojawiły.
– Zależy nam na sukcesywnym przywracaniu świetności historycznego centrum, a jednocześnie zdajemy sobie sprawę z trudności, związanych z renowacją prywatnych nieruchomości objętych konserwatorskim nadzorem. Dlatego właśnie Gmina Wolbrom uruchomiła program, mający na celu wsparcie właścicieli w planowanych przez nich remontach. To jest bardzo długotrwały proces, do którego należy się właściwie przygotować, m.in. poprzez opracowanie dokumentacji projektowo-konserwatorskiej. Efekty nie będą widoczne od razu, ale musimy zacząć wspólnie działać w tym zakresie – informuje Radosław Kuś.
– Kolejnym kierunkiem działań jest inwestycja w przestrzeń publiczną płyty rynku, która znacząco podniesie estetykę i funkcjonalność tego miejsca. I etap tych prac już został rozpoczęty – pomnik Jana Kilińskiego został odrestaurowany i przywrócono mu dawny wygląd, a dalsze prace rozpoczną się w wakacje – wyjaśnia włodarz gminy Wolbrom. – Niestety ze względu na ograniczone możliwości finansowe, ale także powody merytoryczne, nie zostanie zrealizowana „zwycięska” koncepcja, wybrana w konkursie ogłoszonym i rozstrzygniętym jeszcze w poprzedniej kadencji samorządu, na który wpłynęły tylko dwie prace, nie uwzględniające wytycznych konserwatorskich. Koncepcja, która będzie ostatecznie realizowana uzyskała akceptację WUOZ, a co najważniejsze wykonana zostanie z poszanowaniem sprawdzonego i bardzo dobrze funkcjonującego układu rynku, który był wynikiem prac przeprowadzonych w połowie lat 90. XX w., za burmistrza Jerzego Górnickiego.
– Jestem przekonany, że zaplanowana przez nas rewitalizacja rynku nie tylko podniesie komfort mieszkańców i odwiedzających, ale również przyczyni się do zwiększenia atrakcyjności turystycznej centrum miasta – podkreśla burmistrz Radosław Kuś.
A oto szczegóły: według zapowiedzi, najprawdopodobniej w lipcu br., rozpoczną się kolejne prace związane z rewitalizacją publicznej części wolbromskiego rynku. Gmina Wolbrom już grudniu ubiegłego roku wyłoniła w przetargu wykonawcę zadania pn. „Rewitalizacja zabytkowego układu urbanistycznego Wolbromia wraz z pomnikiem Jana Kilińskiego – I etap”. Prace wykona firma EXDROG Sp. z o.o. z Kąpiel Wielkich, która złożyła najkorzystniejszą ofertę o wartości 1 288 528,33 zł. Planowany okres realizacji wynosi 370 dni. Realizacja inwestycji jest możliwa dzięki uzyskanemu dofinansowaniu z Rządowego Funduszu Polski Ład – Program Inwestycji Strategicznych w wysokości 1 274 000 zł.
Zakres zadania obejmuje przebudowę zabytkowego centrum starego miasta, którego układ urbanistyczny wpisany jest do wojewódzkiej ewidencji zabytków. Prace przewidują kompleksowe zagospodarowanie płyty i pierzei rynku, a także obszaru wokół pomnika Jana Kilińskiego. W ramach działań przywrócone zostaną historyczne elementy infrastruktury miejskiej, w tym nawierzchnia chodników i ulic w zabytkowym układzie urbanistycznym oraz tereny przyległe do Kościoła pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej.
W założeniach planowanej rewitalizacji szczególny nacisk położono na elementy tzw. małej architektury: fontanny, oświetlenia ulicznego i zieleni miejskiej, które stanowić będą istotny walor estetyczny i funkcjonalny przestrzeni publicznej. I etap inwestycji obejmie część centralną i wschodnią rynku wraz z połączeniami z ulicami przyległymi. Co istotne – zgodnie z planem rozebrane zostaną istniejące, stare, szpecące rynek i niespełniające współczesnych oczekiwań toalety publiczne – nowe obiekty sanitarne mają powstać w planowanym dopiero w drugim etapie prac, w rejonie dawnego placu PKS – obecnie nie ma na ten cel zabezpieczonych środków. Rozwiązaniem tymczasowym ma być posadowienie dodatkowych toalet przenośnych na placu dworcowym.
W koncepcji docelowej w wyniku dostosowania do zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym zmianie ulegnie układ miejsc parkingowych w rynku, ale nie jest planowana ich likwidacja.