laski

Powiat olkuski i gmina Olkusz dysponują kilkoma nieruchomościami, które od dawna nie są użytkowane. Na sprzedaż niektórych z nich ogłaszano przetargi, ale pomimo obniżania cen przy kolejnych próbach zbycia, zainteresowanych kupnem budynków nie było. Obiekty stoją puste, w budżetach nie ma planowanych ze sprzedaży dochodów, a sytuacja finansowa samorządów jest coraz trudniejsza.

 

Gmina jest właścicielem dwóch obiektów, które miały znaleźć nowych właścicieli. Od prawie trzech lat budynek po przedszkolu nr 13 na olkuskim osiedlu Słowiki jest nieużytkowany. W 2010 roku gmina dwukrotnie ogłaszała przetarg na jego sprzedaż. Ceny wywoławcze wynosiły odpowiednio 2 mln i 1 mln 900 tys. złotych. Nie znalazł się jednak żaden inwestor zainteresowany zakupem. Wśród radnych i organizacji pozarządowych pojawiały się inne niż sprzedaż pomysły na zagospodarowanie obiektu – żłobek czy siedziba olkuskiego koła Ogólnopolskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym. Na razie nie podjęto decyzji, co stanie się z budynkiem.

Drugą nieruchomością jest około 5 – hektarowa działka z budynkiem po byłej Spółdzielni Inwalidów „Laski”, położona na początku Witeradowa od strony Olkusza. Obiekt jest zdewastowany, stanowi ulubione miejsce „zabaw” wandali. W ciągu minionych dwóch lat doszło tam do kilku pożarów. Spory wkład w swoistą rozbiórkę obiektu mają też złomiarze. Działka, na której stoi budynek po spółdzielni, jest zapisana w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego pod budownictwo mieszkaniowe. Gmina nie może jednak sprzedać nieruchomości dopóki nie zakończą się sprawy własnościowe. Teren ten bowiem przed laty został wywłaszczony. Gmina zgodnie z przepisami musiała odszukać ponad 300 spadkobierców właścicieli tej nieruchomości i poinformować o możliwości zwrotu. Sprawy są w toku. Spory problem jest jeszcze z Koleją Dużych Prędkości, której przebieg może uniemożliwić realizację jakiegokolwiek pomysłu na zagospodarowanie terenu po „Laskach”. Faza projektowa KDP ma być dokończona, ale rząd „zamroził” realizację inwestycji dostare starostwo2 2030 roku. Nie wiadomo więc, czy sensowym będzie budowa na tym terenie, jeśli okaże się, że za 20 lat przebiegną tamtędy tory. Jasnego stanowiska w tej sprawie ze strony państwa brak.

Powiat po raz kolejny podejmie próbę sprzedaży budynku po Zespole Szkół nr 2 w Olkuszu, przy ul. Partyzantów. W ubiegłym roku ogłaszano już trzy przetargi, ale chętnych na zakup nieruchomości nie było. Władze powiatu poprzedniej kadencji uznały, że byłą siedzibę szkoły uda się sprzedać za 2 mln złotych. Nie udało się, także w dwóch kolejnych przetargach, gdy cenę obniżono do  1 mln 700 tys. złotych i 1 mln 300 złotych. – Teraz wycena opiewa na kwotę 1 mln 150 tys. złotych. Obiekt nadaje się do remontu, którego zakres zależy od celu, na jaki budynek zostanie wykorzystany. Uważam, że byłoby to świetne miejsce pod gminne mieszkania socjalne – mówi starosta Jerzy Kwaśniewski. Pomysł budowy tam mieszkań socjalnych pojawił się już wcześniej, jednak w gminnej kasie nie było i nie ma na to środków. Wstępnie obiektem zainteresowana była Prokuratura Generalna. Przedstawiciele tej instytucji oglądali budynek, ale żadne deklaracje nie padły.  

Obydwa samorządy mają jeszcze jedną nieruchomość, której przeznaczenie pozostaje sprawą otwartą. Zabytkowe dawne starostwo „straszy” swym widokiem na rynku, zamiast być jego wizytówką. Niestety, władze miasta i powiatu od sześciu lat nie potrafią sobie poradzić z ustaleniem spójnego stanowiska dotyczącego przyszłości budynku. Współwłasność przyniosła więcej problemów niż korzyści. Wniosek o unijne dofinansowanie złożony w 2009 roku nie przeszedł oceny merytorycznej, z powodu licznych braków i błędów. Kilka lat temu gminę i powiat podzielił spór o bieżące koszty utrzymania obiektu. Z obydwu stron pojawiały się jedynie deklaracje o szukaniu najwłaściwszego rozwiązania, ale nie udało się znaleźć potencjalnego najemcy, źródła finansowania kosztownego remontu czy inwestora na zasadzie partnerstwa publiczno – prywatnego. Teraz starosta chce budynek sprzedać, tłumacząc, że powiatu nie stać na kosztowną modernizację. Władze miasta dopuszczają taką możliwość. Ostateczne zdanie należy do radnych gminnych i powiatowych. Czy będą w stanie podjąć wreszcie decyzję, czy też „prześpią” kilka lat, jak ich poprzednicy?

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
5 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
baca
baca
11 lat temu

przenies tam prokurature, a szkole muzyczną zostawic dzieciom I do komendy blisko, i nie bedzie zatorów w miescie przy konwoju.

olkusz 1
olkusz 1
11 lat temu

A dlaczego mieszkania socjalne mozna oszacować ile tych mieszkań tam moze powstać. Następnie ogłosić nabór na te mieszkania, cena np. 1000 za m chętych bedzie bardzo dużo nabywcy sami sobie je wyremontują. Postawić warunek ze muszą założyc wspólnote mieszkaniowa co nie jest trudne.
I powiat jeden problem ma z głowy.

niegramotny
niegramotny
11 lat temu

Takich upadających placówek będzie przybywać, o ile inicjatywa odpowiedzialnych za to miasto osób nie ulegnie zmianie. Na to trudno liczyć, bo wykrzesali z siebie tyle ile to było konieczne oraz na miarę ich doświadczenia i przygotowania do pełnienia funkcji gospodarzy. Pełnienie tej zaszczytnej funkcji, przez tych którym powiedzmy zabrakło odpowiedniej charyzmy do jej pełnienia, doprowadziło do upadłości wielu zakładów i placówek na tym terenie. Ich brak jest dziś odczuwalny dla budżetu, którego dopinanie staje się coraz trudniejsze. Nikt wtedy nie myślał o ich ratowaniu, bo sprzedać było o wiele łatwiej niż je modernizować Do tego nie była potrzebna żadna wiedza, za to korzyści co niemiara. Mówiąc o korzyściach mam tu wyłącznie na myśli święty spokój włodarzy 😉 Tak kawałek po kawałku powoli jak ruch wskazówek zegara znikał z pola widzenia obraz dorobku tej społeczności, a dynamicznie rozwijające się miasto zamieniono w sypialnię.

grom z nieba
grom z nieba
11 lat temu

(moderacja) tych co dopuscili do zniszczenia..W tym miescie potrzeba gospodarza a nie urzędnika.

felik100
felik100
11 lat temu

olkusz to chyba dziura jest,