Olkusz
Z końcem roku informowaliśmy o kolejnym etapie rozbudowy miejskiego monitoringu w Olkuszu. Jeden z naszych Czytelników chwali inwestycję, ale jednocześnie zastanawia się, czy aby na pewno system skutecznie działa.
W grudniu 2020 roku łącznie 32 kamery pojawiły się na trzech osiedlach: Słowiki, Skalskie i Pakuska. Rok wcześniej uzupełniono monitoring na rynku, gdzie są zarówno kamery kierunkowe, jak i ogólne – szerokokątne (mogące rejestrować numery rejestracyjne pojazdów wjeżdżających na rynek). Wówczas zamontowano też kamery na osiedlu Młodych i osiedlu Pakuska. Nasi Czytelnicy co pewien czas pytają o działanie monitoringu i przede wszystkim o jego skuteczność.
– Czy w Straży Miejskiej w Olkuszu, 24 godziny na dobę przed ekranami monitorów siedzi strażnik/pracownik i obserwuje to, co dzieje się w zasięgu kamer? Bo jeśli nie, to rozumiem, że kamery działają trochę na zasadzie prewencyjnego straszaka, a trochę jako materiał dowodowy. Jak ktoś np. niszczy mienie o godzinie 2:00 w niedzielę, to raczej marna szansa, by ktokolwiek zareagował, chyba, że się mylę? Naprawdę świetnie, że ta infrastruktura się jest przez włodarzy rozbudowywana, ale czy to wszystko jest robione z taką starannością z jaką winno być robione? Jak wiele interwencji zostało przeprowadzonych w związku z ujawnieniem zdarzeń na miejskim monitoringu? – z takimi pytaniami zwrócił się do naszej redakcji jeden z Czytelników.
Rzecznik prasowy Urzędu Miasta i Gminy w Olkuszu wyjaśnia, że monitoring miejski jest wykorzystany w celu rozpoznawania, zapobiegania, wykrywania i zwalczania czynów zabronionych, w tym zagrożeń dla porządku publicznego zgodnie z ustawowymi zadaniami Straży Miejskiej określonymi w ustawie z dnia 29 sierpnia 1997 r. o strażach gminnych.
– Monitoring obejmuje wyłącznie obraz (bez dźwięku) i prowadzony jest w sposób ciągły, 24h na dobę,7 dni w tygodniu. Rejestracja obrazu obejmuje: Rynek z ulicami przyległymi, osiedle Pakuska, osiedle Słowiki, osiedle Młodych. Monitoring miejski w godzinach pracy Straży Miejskiej jest używany przez strażników w trybie ciągłym i pozwala na ujawnianie zarówno wykroczeń drogowych, jak również przypadków przeciwko spokojowi i porządku publicznemu (łącznie kilka lub kilkanaście ujawnianych przypadków dziennie). Dodatkowo, w sprawach wykraczających poza uprawnienia Straży Miejskiej lub prowadzonych przez uprawnione instytucje zarchiwizowany materiał przekazywany jest do prowadzenia dalszych czynności, np. przez Policję – odpowiada rzecznik prasowy olkuskiego magistratu Michał Latos.
W tym roku sieć monitoringu ma być dalej rozbudowywana.
Jak oceniacie miejski monitoring w Olkuszu?