przystanek gołcza

Wiaty przystankowe z panoramą miasta, kolorowe kosze na śmieci i tzw. witacze na rogatkach – to propozycje jednego z miejskich radnych na upiększenie Olkusza, o których niedawno pisaliśmy. Znamy już stanowisko burmistrza w tej kwestii. Czy pomysły doczekają się realizacji?

Przypomnijmy, że miejski radny Michał Mrówka w interpelacji skierowanej do burmistrza Romana Piaśnika zaproponował ozdobienie wiat przystankowych panoramami miejscowości uznając, że gmina mogłaby przy okazji skorzystać z prac lokalnych fotografików i ten sposób ich promować, a przy okazji również promować Gminę. Proponowane do takiej zmiany przystanki to: Super – Sam, Skarbek, Dworzec i te znajdujące się przy al. Tysiąclecia oraz na pętli przy ul. Krasińskiego.
Kolejnym pomysłem są betonowe kosze na śmieci, udekorowane blaszanymi obudowami z kwiecistymi wzorami. Michał Mrówka zwrócił również uwagę na niedostateczne i słabe oznakowanie ulic w Olkuszu oraz brak wyrazistych tzw. „witaczy” na rogatkach miasta.

Na razie na zmiany proponowane przez radnego się nie zanosi. Dlaczego? Jak twierdzi burmistrz Roman Piaśnik, są one interesujące, ale wiążą się ze znacznymi kosztami. – Ujednolicenie i uzupełnienie oznakowania nazw ulic to wydatek szacowany na kilkadziesiąt tysięcy złotych. Ponadto przedsięwzięcie to wymaga uzgodnień z instytucjami (w tym prywatnymi firmami), które także montują swoje oznakowania korzystając z gminnej infrastruktury – wyjaśnia włodarz miasta.

W odpowiedzi na interpelację radnego podano ceny zakupu wiat przystankowych. Przykładowo wiata o wymiarach 1,40 m x 4,00 m kosztuje 6060 zł brutto. Gdyby dodać do tego gablotę podświetlaną jednostronnie, koszt wyniesie 9360 zł brutto, a przy dwustronnie podświetlanej 9660 zł brutto. W przypadku gablot niepodświetlanych ceny kształtują się na poziomie odpowiednio 8560 zł brutto i 8860 zł brutto. Z kolei cena zakupu nowej wiaty przystankowej o wymiarach 1,40 m x 2,70 m to 5400zł brutto. Z gablotami koszt ten jest wyższy przynajmniej o 2500 zł brutto. Montaż gablot w istniejących wiatach przystankowych to wydatek rzędu 3500 zł brutto (jedno- i dwustronnej podświetlonej) oraz 2050 zł brutto (jedno i dwustronnej niepodświetlonej). Dodatkowym kosztem będzie wykonanie panoramy (z przeniesieniem praw autorskich) oraz jej wydruk.

Jak wynika z odpowiedzi burmistrza, nie chodzi tylko o pieniądze. – Montaż tego typu gablot negatywnie przyczyni się do poczucia bezpieczeństwa pasażerów oczekujących na autobus, zwłaszcza po zmroku. Przezroczyste wiaty przystankowe gwarantują odpowiednią widoczność w każdą stronę. Jednocześnie pamiętać musimy o (niestety) nadal dość dużej aktywności wandali. Sama kwestia estetyki danego rozwiązania również jest dyskusyjna, znajdując tak samo wielu zwolenników, jak i przeciwników – uważa Roman Piaśnik.

Montaż obramowań koszów na śmieci magistrat wycenia na minimum 100 zł. – Za trzy obramowania możliwy byłby zakup jednego kosza na śmieci. Nie ma to uzasadnienia ekonomicznego, zwłaszcza, że trudno jednoznacznie pozytywnie ocenić walory estetyczne tego rozwiązania. Niemniej jednak, przy opracowaniu uchwały reklamowej oraz przy planowaniu przyszłorocznego budżetu z pewnością poruszone przez radnego rozwiązania zostaną rozważone – deklaruje włodarz miasta.

Burmistrz Roman Piaśnik przypomniał również, że przygotowywany jest projekt uchwały dotyczącej ustalenia zasad i warunków sytuowania obiektów małej architektury, tablic reklamowych i urządzeń reklamowych oraz ogrodzeń (ich gabaryty, standardy jakościowe oraz rodzaje materiałów budowlanych, z jakich mogą być wykonane). – Jest faktem, iż obecnie rozmieszczanie elementów małej architektury, tablic i urządzeń informacyjnych i reklamowych cechuje przypadkowość i niejednorodność. Są niedostosowane gabarytami i grafiką do stylu i kolorystyki elewacji budynków. Ich chaotyczne rozmieszczenie w przestrzeni publicznej powoduje dewastację krajobrazu miejskiego. Ujednolicenie sposobów komunikowania informacji wizualnej prowadzić będzie do poprawy jakości nośników oraz kształtowania harmonijnej, estetycznej przestrzeni miejskiej. Przygotowanie projektu, a następnie przyjęcie uchwały reklamowej zapoczątkuje działania stwarzające realne szanse na skuteczne uporządkowanie tej kwestii. Pozwoli na podjęcie próby wprowadzenia systemowych rozwiązań przeciwdziałających negatywnym zjawiskom degradacji przestrzeni miejskiej. Wypracowana wysoka jakość przestrzeni publicznej pozwoli zaspokoić potrzeby społeczne, takie jak: łatwa orientacja w przestrzeni, zapewnienie poczucia bezpieczeństwa, potrzeba identyfikacji, jak również możliwość obcowania i identyfikacji mieszkańców z estetycznym otoczeniem – przekonuje Roman Piaśnik.

Do poprawy wizerunku miasta burmistrz zalicza rozpoczętą renowację elewacji budynku Urzędu Miasta i Gminy w Olkuszu, dofinansowanie na prace w obrębie kwartału królewskiego, nowe iluminacje świąteczne, coraz więcej zieleni w centrum, zmiany dotyczące ul. Krakowskiej czy ogólną poprawę czystości miasta.

Fot. Przystanek w Gołczy, Michał Mrówka

9
Dołącz do dyskusji

Zaloguj się się aby komentować
avatar
500
9 Wątków
0 Odpowiedzi
0 Subskrybentów
 
Najbardziej aktywny
Najczęściej komentowany
2 Autorzy komentarzy
123 kolopomysłowyPXTtheonPeak Ostatni autorzy komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
filozof
filozof

do poprawy wizerunku miasta to niech pan radny da pomysł na
1) usunięcie targu ze Swietokrzyskiej, 2)zakazu parkowania na KKW, 3)zakaz srania wronom k/starego cmentarza,
tak aby
1) targ był w mieście 2) samochody mogły swobodnie podjechać pod sklep 3) wrony mogły krakać

...
...

Brawo Panie Burmistrzu nie daj się Pan zwodzić zbytkom i kiczowi jaki jest proponowany w celu jedynie wyciągnięcia kasy na upadających „artystów”, których już nie trawi się nawet na wiejskich weselichach. Zieleń i natura zawsze będzie cieszyć oko bez względu na mody i tą ścieżką trzeba iść. Inwestować w piękno a nie w kicz, ale po wypowiedzi Burmistrza widać że „kuma czaczę” i nie ma się co martwić, że da się nakłonić na roztrwanianie miejskiego budżetu na bzdety i pierdolety.Estetyka otoczenia to również ogólna spójność stylowa całego miasta. Prostota i schludność, która jest konieczna i nie koniecznie kosztowna. Jak słusznie… Czytaj więcej »

klozetowa
klozetowa

Monitoring miasta, patrole wojska, bo policja nie kontroluje należycie, zmiana burmistrza, który zajmuje się głupotami, a Olkusz tonie w śmieciach, motocykliści urządzają sobie rajdy, pijanice chleją, gdzie popadnie, rzucają puszki, rozbijają butelki, i tak można snuć opowieści o Olkuszu, jakiego nigdy nie było. Oto potrzeby miasta aby było normalne. Bo to co normalne jest piękne.

adam12
adam12

ja mam pomysł żeby pan radny kupił puszkę białej farby i pomalował linie na parkingach rozdzielające samochody bo ludzie parkują jak chcą dotyczy to szczególnie OŚ Młodych ulic Krasińskiego,Reja,Kochanowskiego.Ile było by więcej miejsca na parkingach…

Peak
Peak

Ten to ma pomysły… Moim zdaniem na wiatach warto rozważyć umieszczenie map z liniami komunikacji. Od wystaw zdjęć jest dom kultury i inne tego typu miejsca.

theon
theon

To Pan Radny nie wie, że docelowo na wszystkich wiatach w Polsce będą wizerunki Prezesa ? 😀

PXT
PXT

Spoglądając na zdjęcie tej wiaty z Gołczy jakoś nie za bardzo dostrzegam w niej piękno. Nie wiem pewnie to rzecz gustu, akurat w mój taki element nie trafia. Dużo gustowniejsze są czyste przezroczyste szyby, no może od dołu do wysokości ławkowej deski mogły być np. matowe, a środkowe przęsło wypełnione wydrukiem ale rozkładu jazdy i mapki z zaznaczeniem onego przystanku w topografii lokalnej, oczywiście robota dla wytrawnego grafika a nie fotografa.

pomysłowy
pomysłowy

jeszcze drzewko zasadzić żeby było się gdzie skryć przed słońcem i wysiusiać przed podróżą

123 kolo
123 kolo

OK ale chociaż te wjazdówki „Olkusz Wita” zmieńcie, bo to porażka jest z dawnej epoki