Pazurek

– Likwidacja tych pasów była bezsensowna — tak twierdzi nasz Czytelnik, który prosi o zbadanie możliwości przywrócenie przejścia dla pieszych pomiędzy leśnym parkingiem i rezerwatem Pazurek. Zarząd Dróg Wojewódzkich w Krakowie, odpowiedzialny za utrzymanie tego traktu, na chwilę obecną wyklucza taką ewentualność. 

Rok temu opisywaliśmy likwidację przejść dla pieszych w rejonie sołectwa Pazurek. Przejścia, które znajdowały się na drodze wojewódzkiej nr 783, zlikwidowane zostały decyzją Zarządu Dróg Wojewódzkich w Krakowie. Po interwencji mieszkańców i przedstawicieli gminnego samorządu część z nich została przywrócona. Nie dotyczy to jednak leśnej „zebry” pomiędzy parkingiem i rezerwatem. Niedawno jeden z naszych Czytelników poprosił nas o zbadanie możliwości przywrócenia tego przejścia. – Rezerwat cieszy się dużym zainteresowaniem. W weekendy na pobliskim parkingu swoje samochody pozostawia bardzo wielu turystów. Brak przejścia dla pieszych stanowi utrudnienie i stwarza zagrożenie, gdyż samochody podróżujące tą trasą rozpędzają się do dużych prędkości – podkreśla mieszkaniec naszego miasta.

Likwidacja „pasów” budzi zdumienie zarówno mieszkańców i turystów, jak i służb leśnych. – Po zlikwidowaniu przez ZDW przejścia zwróciliśmy się do tej jednostki z prośbą o jego przywrócenie — relacjonuje Jan Gamrat, zastępca Nadleśniczego Nadleśnictwa Olkusz. W piśmie skierowanym do Zarządu Dróg Wojewódzkich leśnicy podkreślali, że likwidacja przejścia spowoduje pogorszenie bezpieczeństwa pieszych na tym odcinku drogi i ograniczy dostępność Rezerwatu Pazurek. Nie bez znaczenia powinien być również fakt, że powstało ono w 2012 roku w ramach zadania „Przebudowa DW 783 Olkusz-Wolbrom”, do którego projekt budowlany łącznie z projektem organizacji ruchu musiał być uzgodniony przez Zarząd Dróg Wojewódzkich, po uprzednim otrzymaniu pozytywnej opinii Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie.

W odpowiedzi leśnicy otrzymali informację, iż likwidacja przejścia została poprzedzona analizami różnych danych, w tym wyników pomiarów natężenia ruchu dokonanymi w dwa losowo wybrane dni tygodnia w godzinach 6:00-9:00 i 14:00-17:00. – Jednocześnie ZDW zobowiązał się, po naszej interwencji, do ponownego badania natężenia ruchu: w ferie zimowe i na wiosnę, a ewentualne przywrócenie przejścia uzależniło od wyników tych pomiarów i warunkuje jego doświetleniem, które miałoby być współfinansowane przez województwo małopolskie i Gminę Olkusz. Było to jedyne pismo, które otrzymaliśmy w tej sprawie od ZDW — mówi Jan Gamrat.

A co na to wszystko ma do powiedzenia Zarząd Dróg Wojewódzkich? Z pisma, jakie niedawno otrzymaliśmy wynika, że nie ma szans na powrót pasów w dawnej lokalizacji. – Na obecną chwilę nie planujemy przywrócenia przejścia dla pieszych z uwagi na nieznaczne natężenie ruchu pieszych w tym miejscu – informują urzędnicy. Ich zdaniem ukształtowanie geometryczne drogi zapewnia bowiem wymaganą widoczność pomiędzy pieszymi a kierowcami pojazdów. – Sugerowane miejsce poprzeczne przechodzenia pieszych przez drogę spełnia wymagania bezpieczeństwa – twierdzą przedstawiciele ZDW.

A jakie jest zdanie naszych Czytelników na ten temat? – Jak zawsze zapraszamy do dyskusji na www.przeglad.olkuski.pl

fot. pixabay.com

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze