wiatraki1

Trwają prace nad realizacją parku wiatrowego w Porębie Górnej w gminie Wolbrom. Jeśli planowana inwestycja nie napotka poważnych przeszkód, w 2015 roku na porębskich polach wyrosną ponad stumetrowe wiatraki – kolosy. Energia wytwarzana dzięki wykorzystaniu siły wiatru uważana jest za ekologicznie czystą, gdyż nie pociąga za sobą spalania paliw. Niestety, niektóre nieudane tego rodzaju inwestycje w Polsce realizowane w przestarzałych technologiach czy lokalizowane zbyt blisko zabudowań, przysporzyły tej formie pozyskiwania energii wielu przeciwników. Planowana elektrownia wiatrowa w Porębie Górnej – jak zapewniają przedstawiciele firmy realizującej tę inwestycję – będzie oparta na najnowocześniejszych technologiach spełniających wysokie wymagania unijne w zakresie ochrony środowiska, a przez to nieuciążliwa dla otoczenia.

Inwestorem parku wiatrowego w Porębie Górnej jest firma Juwi Energia Odnawialna Sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie należąca do niemieckiego holdingu Juwi, będącego jednym z wiodących światowych przedsiębiorstw w branży energetyki odnawialnej. Do tej pory na całym świecie Juwi zainstalowała 500 elektrowni wiatrowych o łącznej mocy około 850 MW. Firma ta odgrywa także wiodącą rolę w globalnym rynku energetyki słonecznej i bioenergetyki. Obecnie posiada swoje przedstawicielstwa w Stanach Zjednoczonych, Francji, Wielkiej Brytanii, Włoszech, Hiszpanii, Grecji, Czechach, Polsce, Bułgarii, RPA, Indiach, Chile i na Kostaryce.

W Polsce Juwi Energia Odnawialna Sp. z o.o. rozpoczęła działalność w 2009 r. W grudniu 2010 r. uruchomiła pierwszy park wiatrowy w Stypułowie w woj. lubuskim, składający się z trzech turbin (wiatraków) o łącznej mocy 4,5 MW, a styczniu 2011 r. kolejny w woj. lubuskim – w Kartowicach składający się z jednej turbiny o mocy 1,5 MW. Obecnie realizowane są trzy elektrownie wiatrowe Juwi: w Robach w woj. zachodnio – pomorskim i w Popowie i Chojnach w woj. wielkopolskim.

Inwestycja w Porębie Górnej w chwili obecnej znajduje się na etapie konsultacji społecznych. Wcześniej wybrano najbardziej optymalny pod względem siły i kierunku wiatru teren odpowiednio oddalony od zabudowań mieszkalnych, znajdujący się poza obszarami chronionymi środowiskowo i wydzierżawiono na nim grunty pod wiatraki. Odbywające się konsultacje z mieszkańcami i organizacjami ekologicznymi mają na celu zapoznanie ich ze szczegółami planowanej inwestycji i zwłaszcza rozwianie narosłych przez lata obaw związanych z tym niecodziennym przedsięwzięciem. W następnej kolejności bowiem firma wystąpi do władz gminy z wnioskiem o zmianę studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego, a następnie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, aby odpowiednie zapisy pozwalały na realizacje takiej inwestycji. Brak oporu mieszkańców i organizacji społecznych niewątpliwie pomoże radnym podjąć decyzję zezwalającą na lokalizację wiatraków.

Z uwagi jednak na wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który we wrześniu ub. roku unieważnił plan w całości, wiele wskazuje na to, iż pomimo złożonej przez Radę Miejską skargi kasacyjnej do Naczelnego Sądu Administracyjnego, ten oddali skargę i za kilka miesięcy plan przestanie obowiązywać. Wówczas trzeba go będzie tworzyć od podstaw, co może nieco oddalić w czasie budowę elektrowni wiatrowej na porębskich wzgórzach.

W Porębie Górnej w gminie Wolbrom powstać ma największy z dotychczas istniejących bądź realizowanych parków wiatrowych w Polsce firmy Juwi. Docelowo planuje się budowę sześciu turbin o mocy aż od 2 do 3 MW każda, zlokalizowanych na północ od drogi do Budzynia. Wiatraki oddalone od siebie od 300 do 500 m umieszczone na wieżach – kolosach o wysokości 100 m będą miały rozpiętość śmigieł ok. 90 m obracających się do 20 razy w ciągu minuty (prędkość końcówek śmigieł dochodzić będzie zatem do 330 km/h). Z uwagi na te gigantyczne mechanizmy emitujące siłą rzeczy szum – jak zapewnia Menage ds. Public Relations i Komunikacji Juwi Joanna Cigorin – firma stosuje w swoich inwestycjach zaostrzone normy dotyczące poziomu hałasu, który wewnątrz najbliższych budynków nie powinien przekraczać tzw. tła akustycznego, czyli poziomu naturalnych dźwięków otoczenia. Dlatego wiatraki w Porębie Górnej ustawione zostaną w odległości co najmniej 650 m od zabudowań mieszkalnych.

Joanna Cigorin podkreśla, że budowa parku wiatrowego niesie dla gminy korzyści w postaci bezpieczeństwa energetycznego w przypadku przerw w dostawach prądu z dotychczasowych źródeł i dodatkowe stałe dochody w postaci podatku od nieruchomości w wysokości 60 tys. rocznie od jednej turbiny, co w przypadku Wolbromia pozwoli zasilić budżet kwotą 360 tys. zł. Tego rodzaju inwestycje są również – jej zdaniem – bezcenne dla państwa, bowiem zgodnie z podpisanym przez nasz kraj pakietem klimatycznym do 2020 roku 15% ogólnego zużycia energii powinno pochodzić ze źródeł odnawialnych.

Wiatraki olbrzymy ustawione na porębskich wzgórzach mają być widoczne z północnej części Wolbromia, zwłaszcza z miejsc, z których oglądać możemy milenijny krzyż na Kamiennej Górze. Zdaniem przedstawicieli firmy Juwi, park wiatrowy, jak pokazuje doświadczenie, powinien stać się atrakcją turystyczną gminy. W pierwszą niedzielę marca w budynku szkoły w Porębie Górnej odbędą się konsultacje z mieszkańcami prowadzone przez kierownika projektu Joannę Błaszczyk i specjalistę ds. przygotowania inwestycji Grzegorza Ząbczyńskiego. Najbliższy czas pokaże czy zdołają oni rozwiać obawy tych, którym proponuje się życie w sąsiedztwie ruchomych kolosów, co powinno mieć przełożenie na postawę radnych w głosowaniu nad odpowiednimi zapisami w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
39 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
ali
ali
11 lat temu

Chyba jaja sobie robia 650m metrów od zabudowań chca pewnie powybijac mieszkańców bo inaczej tego nazwac nie mozna. Juz nawet w najbardziej dzikich krajach tak blisko zabudowań wiatraków sie nie stawia. Jedynie Polska nie ma zadnych w tym wzgledzie przepisów. W Polsce mozna zabijac mieszkańców za przyzwoleniem władz gminnych i krajowych!!!!!!!

afro łyk
afro łyk
11 lat temu

[quote name=”Cenzor”]Kudłaty wsadził kolesiostwo najpierw do speckomisji, a teraz do stowarzyszenia. Tak się szykuje miękkie lądowanie.[/quote]
jestem najlepszy … moje portrety zawisną w szkołach ..nerka jest moja nie łysego mosze..

pionowy niet
pionowy niet
11 lat temu

[quote name=”JAJA 2″]ja janek potwierdzam wybuduje gmina dwie elektrownie JĄDROWE[/quote]
niestety komin padł jest pochylony ?????

JAJA 2
JAJA 2
11 lat temu

ja janek potwierdzam wybuduje gmina dwie elektrownie JĄDROWE

ATOM
ATOM
11 lat temu

[quote name=”Do Autora”]Panie Sławku. Proszę się nie przejmować gębowydalaczami i robić swoje. Artykuł był bardzo ciekawy. Pokazał, po raz kolejny, prawdziwe oblicze władzy. Bardzo proszę o podanie przyczyn cenzury. Czy była interwencja z urzędu, kto interweniował i kto podjął decyzję o zdjęciu artykułu. Ze swojej strony mogę podpowiedzieć, że może Pan wrzucić ten artykuł na swojego facebooka i bardzo o to proszę w imieniu swoim i , jak mniemam, innych forumowiczów.[/quote]
Sławek uwolnij orke …..

?
?
11 lat temu

[quote name=”mr.White”]Zdaniem przedstawicieli firmy Juwi, park wiatrowy, jak pokazuje doświadczenie, powinien stać się atrakcją turystyczną gminy.
Chyba dla turystów z rejestracjami KMI 😆 Dla nich wszystko jest atrakcją :-)[/quote]
Mógłbyś jaśniej?

mr.White
mr.White
11 lat temu

Zdaniem przedstawicieli firmy Juwi, park wiatrowy, jak pokazuje doświadczenie, powinien stać się atrakcją turystyczną gminy.
Chyba dla turystów z rejestracjami KMI 😆 Dla nich wszystko jest atrakcją 🙂

Trefliś
Trefliś
11 lat temu

Don knot Jł tak się zaszył w swoim urzędzie że nie wylezie aż do końca kadencji , bo co wylezie z jamy i otworzy japę to wszystko spartoli .No to na kogo mamy liczyć co by nam pomógł dmuchać 😳

Do autora
Do autora
11 lat temu

[quote name=”Ole”][quote name=”Do autora”]O widzę, że Pan już to zrobił. 🙂 http://www.facebook.com/?ref=tn_tnmn#!/permalink.php?story_fbid=267941343281467&id=100001968109585%5B/quote%5D
Macki sięgają daleko – facebook tez wylaczyli. :-)[/quote]
Rzeczywiscie 😀 . Czyżby działała ŁACTA?

Ole
Ole
11 lat temu

[quote name=”Do autora”]O widzę, że Pan już to zrobił. 🙂 http://www.facebook.com/?ref=tn_tnmn#!/permalink.php?story_fbid=267941343281467&id=100001968109585%5B/quote%5D
Macki sięgają daleko – facebook tez wylaczyli. 🙂

józef łateczka
józef łateczka
11 lat temu

ja jeste j.ł. coś ktoś ode mnie chciał? Józef Łateczka

Do redakcji
Do redakcji
11 lat temu

Proszę wywalić również artykuł p.Sztaby o wiatrakach, bo dołożył w nim władzy unieważnionym planem zagospodarowania. Nie można nic złego pisać o władzy. Niech wreszcie zapanuje w tym kraju taki porządek jak na Białorusi, albo w Putinstanie 8)

Do autora
Do autora
11 lat temu
Logik 2
Logik 2
11 lat temu

Gdzie jest artykuł Sławomira Sztaby;
http://przeglad.olkuski.pl/index.php/home/ekspresem-przez-powiat/6016-miao-by-spoecznie-piknie-przejrzycie-a-wyszo-jak-wyszo
CENZURA1111
lata gomułki się odzywają?
Wystarczy że zadzwonił tow. J.Ł. M.P.

Do Autora
Do Autora
11 lat temu

Panie Sławku. Proszę się nie przejmować gębowydalaczami i robić swoje. Artykuł był bardzo ciekawy. Pokazał, po raz kolejny, prawdziwe oblicze władzy. Bardzo proszę o podanie przyczyn cenzury. Czy była interwencja z urzędu, kto interweniował i kto podjął decyzję o zdjęciu artykułu. Ze swojej strony mogę podpowiedzieć, że może Pan wrzucić ten artykuł na swojego facebooka i bardzo o to proszę w imieniu swoim i , jak mniemam, innych forumowiczów.

Łekolog
Łekolog
11 lat temu

[quote name=”skunsk piaskowy”]A skunksa piaskowego z lekka na bruneta farbowanego tam gdzieś nie było czuć? Do nozdrzy uczestników nie dotarł charakterystyczny zapach piżma do sześcianu? Chociaż nie, takiej kontaminacji uczestnicy by nie przeżyli.[/quote]
O proszę. I już mamy bombę ekologiczną. Podpisy, zbierajmy podpisy. 😀

skunsk piaskowy
skunsk piaskowy
11 lat temu

A skunksa piaskowego z lekka na bruneta farbowanego tam gdzieś nie było czuć? Do nozdrzy uczestników nie dotarł charakterystyczny zapach piżma do sześcianu? Chociaż nie, takiej kontaminacji uczestnicy by nie przeżyli.

Rozsądna
Rozsądna
11 lat temu

A może z tym jego artykułem było jak z „odkłamywaniem’ przez niego historii Wolbromia, tylko tym razem ktoś miał odwagę i powiedział dość.

Interwencja
Interwencja
11 lat temu

[quote name=”charsznica”]pewnie interweniował ex z kanpowego ugrupowania z poparciem 1%[/quote]
Poseł Jest Najważniejszy 😀

Cicha woda
Cicha woda
11 lat temu

[quote name=”Cenzor”]Kudłaty wsadził kolesiostwo najpierw do speckomisji, a teraz do stowarzyszenia. Tak się szykuje miękkie lądowanie.[/quote]
I kto by pomyślał? Jaki Tomuś obrotny?

charsznica
charsznica
11 lat temu

pewnie interweniował ex z kanpowego ugrupowania z poparciem 1%

Łekolog
Łekolog
11 lat temu

A co? Nasz etatowy Łekolog chciał do władz stowarzyszenia? Co księgarnia ledwo zipie i trzeba szukać zbytu na książki i podręczniki? No to jak go teraz nie wzieli, to zaraz pewnie znowu wybuchnie jakaś bomba ekologiczna, a Łekolog zacznie zbierać podpisy pod 'największą w historii miasta akcją protestacyjną”.

Cenzor
Cenzor
11 lat temu

Kudłaty wsadził kolesiostwo najpierw do speckomisji, a teraz do stowarzyszenia. Tak się szykuje miękkie lądowanie.

POPIS
POPIS
11 lat temu

Zauważyliście, że zniknął artykuł o wyborach władz stowarzyszenia oświatowego w Wolbromiu, jak załatwili Sztabę i Ciempową? Ciekawe, kto interweniował w redakcji Urząd, czy Kudłacz. Nic tak jednak nie zbliża jak kasa. Wzorowa współpraca działaczy PO i PiS w łonie stowarzyszenia. Dla naszego dobra, oczywiscie.

rada
rada
11 lat temu

[quote name=”Do Autora”]Czy był Pan na spotkaniu w niedzielę? Jakie zapadły tam ustalenia? Czy zostały rozwiane watpliwości mieszkańców. Czy w razie czego mozna liczyć na Pańską pomoc?[/quote]
pomoc do nabycia w moim sklepiku !!!!!!!!!!! 24h

myślący
myślący
11 lat temu

[quote name=”beret”]podobno za inwestycją stoi jeden klecha[/quote]
Coś w tym musi być, elektrownie wiatrowe przypominają krzyże, tyle, że trzyramienne. Krzyżowanie Polski trwa w najlepsze, a że na tym będzie można zarobić?! Czemu nie, nic nowego, przecież wiara to przede wszystkim kasa i biznes, nie dziwi nic 😆 .

beret
beret
11 lat temu

podobno za inwestycją stoi jeden klecha

Rakieta z DBT
Rakieta z DBT
11 lat temu

[quote name=”?”][quote name=”Do Autora”]Czy był Pan na spotkaniu w niedzielę? Jakie zapadły tam ustalenia? Czy zostały rozwiane watpliwości mieszkańców. Czy w razie czego mozna liczyć na Pańską pomoc?[/quote]
w czym może pomóc taki autor? w biciu piany? robieniu szumu?[/quote]
szumu wokół siebie notowania i wiarygodnosć autora spadły do zera ale w Porębie G. oszołom jest jeden mają o czym fantazjować

?
?
11 lat temu

[quote name=”Do Autora”]Czy był Pan na spotkaniu w niedzielę? Jakie zapadły tam ustalenia? Czy zostały rozwiane watpliwości mieszkańców. Czy w razie czego mozna liczyć na Pańską pomoc?[/quote]
w czym może pomóc taki autor? w biciu piany? robieniu szumu?

Do Autora
Do Autora
11 lat temu

Czy był Pan na spotkaniu w niedzielę? Jakie zapadły tam ustalenia? Czy zostały rozwiane watpliwości mieszkańców. Czy w razie czego mozna liczyć na Pańską pomoc?

Don Kichot
Don Kichot
11 lat temu

Z tymi wiatrakami nie będę walczył. To może być nasza ostatnia nadzieja na w miarę tani prąd, od kiedy moja ognistowłosa Dulcynea przegłosowała podatek od kopalin

AUTOR P
AUTOR P
11 lat temu

wiatrak to ja mam w głowie 8) 8) 😡 😡 😆 😆

bbbrrr
bbbrrr
11 lat temu

Chciałbym zobaczyć te wiatraki tak samo jak ciężarówki z Chin. Ktoś kto pisze o wiatrakach to nie zdaje sobie sprawy jak poważna jest taka inwestycja i ile dokumentacji na nią potrzeba, a przy tym szczęścia…. Już miały być w gminie Trzyciąż i co???? dwie, trzy osoby i mogą całą inwestycje położyć na łopatki no i jeszcze energetyka musi mieć możliowści techniczne odbioru wytworzonego prądu a tego łatwo napewno nikt nie pokona na naszym terenie. Jednym słowem gratulacje pomysłu i dużej wytrwałości w realizacji…..

wicherek
wicherek
11 lat temu

[quote name=”kaja2″]wraszcie coś się dzieje w Gminie Wolbrom dobrego !ale to tylko dlatego ,ze nie zależy od włodarzy gminnych bo pewnie by spaprali[/quote]
… a tak może uda im się coś z tego wycyckać

ądamek 4
ądamek 4
11 lat temu

[quote name=”kogut”]ale kury jajca nie zniosą o spaniu mowy nie ma !!!![/quote]
a krowy co z mlekiem św Florian zabrania a wam w budzyniu kapusta zgnije w dołach

kaja2
kaja2
11 lat temu

wraszcie coś się dzieje w Gminie Wolbrom dobrego !ale to tylko dlatego ,ze nie zależy od włodarzy gminnych bo pewnie by spaprali

kogut
kogut
11 lat temu

ale kury jajca nie zniosą o spaniu mowy nie ma !!!!

zwykły mieszkaniec
zwykły mieszkaniec
11 lat temu

[quote name=”Jan Orkisz Radny UP”]Wreszcie zaczniemy
-my ? to raczej Wolbrom ma powód do dumy.My im mozemy tylko pozazdroscić gospodarza co mysli o przyszłosci a nie przeszlości

Jan Orkisz Radny UP
Jan Orkisz Radny UP
11 lat temu

Wreszcie zaczniemy produkowac ekologicznie czystą energię