Problem połączeń kolejowych biegnących przez Olkusz od lat spędza sen z powiek lokalnym politykom. Brak środków finansowanych i mała rentowność linii sprawiają, że tętniący niegdyś życiem dworzec kolejowy świeci dziś pustkami. Z takim stanem rzeczy nie zgadza się poseł Jacek Osuch. Jego najnowszą propozycją jest uruchomienie pociągu kursującego z południa Polski na Mazury.

Jacek Osuch wielokrotnie formułował już pisma dotyczące kwestii związanych z transportem kolejowym. Kilka miesięcy temu interpelował w sprawie utworzenia wakacyjnego połączenia kolejowego kursującego nad morze. W sezonie letnim pociągi miałyby jeździć z Gliwic, przez Olkusz, aż do Kołobrzegu.

Teraz poseł chciałby połączyć południową Polskę z Mazurami. Postanowił więc interweniować w tej sprawie w ministerstwie infrastruktury. Zdaniem posła utworzenie takiej linii stanowiłoby dogodną alternatywę dla mieszkańców naszego regionu udających się na wakacje w sezonie letnim. W obecnym rozkładzie jazdy pokonanie takiej trasy pociągiem zajmuje od 8 do 16 godzin i wiąże się z koniecznością przesiadek.

– Od kilku lat na mapie połączeń kolejowych w Polsce brakuje dogodnego połączenia kolejowego łączącego Polskę południową z niezwykle atrakcyjnym i uczęszczanym przez dziesiątki tysięcy Polaków rejonem Mazur. Co roku tysiące mieszkańców Małopolski, Śląska, województwa świętokrzyskiego i Polski centralnej udaje się na urlop w ten urokliwy zakątek naszego kraju – pisze w swojej interpelacji.

Takie bezpośrednie połączenie funkcjonuje już z powodzeniem na trasie Wrocław – Białystok. Poseł Osuch proponuje więc, aby od maja do września przyszłego roku – w ramach pilotażu – uruchomić pociąg kursujący z Katowic przez Kielce, Warszawę, Giżycko, aż po Białystok. Na początku miałyby on jeździć tylko w weekendy.

Jak wynika z odpowiedzi udzielonej przez ministerstwo, spółka PKP Intercity S.A. przeanalizuje możliwość uruchomienia pociągu łączącego Kraków lub Katowice z Giżyckiem. Urzędnicy podkreślają jednak, że wdrożenie nowego połączenia wymaga zapewnienia na ten cel dodatkowego dofinansowania z budżetu państwa w celu zrekompensowania różnicy pomiędzy kosztami kursowania pociągu i przychodami ze sprzedaży biletów.

Głównym czynnikiem mającym bowiem wpływ na zakres oferty przewozowej są możliwości budżetu państwa, tj. wielkość dotacji, jaka zostanie przeznaczona w ustawie budżetowej na dany rok na finansowanie przewozów kolejowych.

Przypomnijmy, że jeszcze kilka lat temu PKP Intercity uruchomiła połączenie TLK relacji Gliwice – Katowice – Olkusz – Włoszczowa – Warszawa/Białystok. Pociąg TLK Augustyn Kordecki umożliwiał dojazd do stolicy w godzinach przedpołudniowych. Kurs powrotny z Warszawy przewidziany był na godziny popołudniowe.

Połączenie było alternatywą dla drogich ekspresów i jednocześnie zapewniało ono dojazd do Warszawy w konkurencyjnym czasie wobec innych form transportu publicznego. W grudniu 2009 roku pociąg kursujący między Gliwicami a Warszawą Wschodnią został jednak zlikwidowany, gdyż okazał się być nierentowny.

A jakie jest Wasze zdanie? Czy tym razem takie połączenie kolejowe znalazłoby zainteresowanie wśród podróżnych i mogłoby być rentowne? Zapraszamy do dyskusji na www.przeglad.olkuski.pl

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
23 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
teD
teD
7 lat temu

i mamy kolejny rewelacyjny pomysł posła Jacka
trochę dziwne że na państwowym nie liczy się wydatków
a pociągi wloką się niemiłosiernie…, na jeszcze czynnym szlaku do Katowic lub do Sędziszowa
często brudne i spóźnione
rozkład jazdy ustalony, nie wiadomo dla kogo i etc
jak ktoś ma czas i nerwy to polecam
busem zajedzie wygodnie i co najmniej dwa razy szybciej….
ale to już taaaki lokalny folklor coś wymyślić
a może do Pragi albo nad morze…

dyzio marzyciel
dyzio marzyciel
7 lat temu

[quote name=”uczniak”][quote name=”medyk”]…[/quote]
Nie ma takiego miejsca na świecie ,
abyś dojechał Braciejówki
bezpośrednio pociągiem[/quote]
a dlaczego by nie ? od Olewina skręcić tory w prawo i przez trójmiasto via Kraków. Nawet jakby to miała byc jednotorówka. A swoją drogą czemu nie poszerzyc drogi przez Sułoszowę,Skałę i zrobić obwodnicę 94 ?

uczniak
uczniak
7 lat temu

[quote name=”medyk”]Najbardziej efektywny poseł ostatnich kadencji chyba pomylił sobie tabletki…. kolejny genialny pomysł! Pycha! zamiast tracić energię na dziwne propozycje, lepiej zająć się poprawą infrastruktury i taboru na linii Sędziszów-Katowice. A z Katowic lub z Krakowa można już bezpośrednio dojechać w każde miejsce nawet na świecie…[/quote]
Nie ma takiego miejsca na świecie ,
abyś dojechał Braciejówki
bezpośrednio pociągiem

felek kufelek
felek kufelek
7 lat temu

[quote name=”otomo”]Następna propozycja Pana Posła. Pociąg do Paryża:-)[/quote]
taaa, jeszcze nam tu jaka zaraza ze wschodu czy zachodu będzie przyjeżdżać. Zrobić szynobus do katowic i krakowa.

otomo
otomo
7 lat temu

Następna propozycja Pana Posła. Pociąg do Paryża:-)

rzepka
rzepka
7 lat temu

W D.G.wy…….li kładkę nad torami i po ziemi dochodzi się do peronu.Dało się?Dało się.I peron podwyższyli.Od tego zacznijcie.Od matki z dzieckiem i wózkiem.

miś
miś
7 lat temu

Łódź trzepie kasiorę na terminalu kontenerowym sprowadzając z Chin nimi towary.I nie przeszkadza im to ,że na granicy muszą przekładać koła. Przez nasze miasto biegną szerokie tory i nie trzeba takiego manewru robić.Jest blisko do 94 a do A4 można by zrobić połączenie. Ale nikomu nie zależy na rozwoju powiatu. Nikt nie pomyśli o tym, że handel ze wschodem, tym dalszym to przyszłość.

Amelia
Amelia
7 lat temu

Temu panu juz dziękujemy.

telesfor
telesfor
7 lat temu

pan poseł może sobie chcieć a wy sobaczyć. W PKP rządzi PKP i żaden tam poseł czy paseżer im nie podskoczy. PKP jeździ tam gdzie chce i jak chce.

Obywatel
Obywatel
7 lat temu

Pan poseł się kompromituje poziom intelektualny równy prawie zeru . W sejmie pan niewystąpi bo pan zdania publicznie nie skleci.

VLka
VLka
7 lat temu

Wolałbym chyba więcej połączeń ->Sędziszów->Kielce
Podziwiałem kiedyś zapał pana Posła, ale chyba w dziwnym kierunku to idzie.

qaz
qaz
7 lat temu

To miasto to jest jednak do góry nogami wywrócone. Nie możemy dojechać pociągiem do Krakowa, ledwo jedziemy do Katowic, o Warszawie nie ma co myśleć, ale pojedziemy sobie na… Mazury. Po prostu super 🙂

Młody
Młody
7 lat temu

„Krakowskie Dukaty trafiły do naszych przedsiębiorców”

Wydaje mi się że w artykule są pewne przekłamania, przędsiębiorcą nie jest prezes wodociągów tylko olkuskie wodociągi, nagroda więc powinna trafić nie do Alfreda Szylko tylko do Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. z siedzibą w Olkuszu …

Edi
Edi
7 lat temu

[quote name=”Franco”]Cholera widać że Poseł ze wsi pełną gębą i nawet Asystent-Model nie doradzi co warto zrobić. Zamiast myśleć o połączeniu Olkusza z Białorusią, należy na początku dobrze połączyć miasto ze Śląskiem i co chyba najważniejsze aktualnie z Krakowem ! Wiem wymaga to trochę pracy, ale za coś jaśnie nam panujący Poseł na Sejm wypłatę nie małą powinien dostawać.[/quote]
Zgadza się. Wbrew pozorom, aby dobrze skomunikować Olkusz z Katowicami wystarczy zaproponować pociąg przez Jaworzno Szczakową. Ciągłe tłumaczenia, że linia przez Sosnowiec Kazimierz jest w fatalnym stanie już na mnie nie działają. Jest alternatywa, z której nikt nie potrafi skorzystać – mimo, że tory w kierunku Jaworzna są wyremontowane. Kwestią czasu byłoby osiągnięcie opłacalności takiego połączenia. Tylko, że taki temat nie jest zbyt medialny…lepiej proponować chwytliwe pomysły, które i tak nigdy nie zostaną zrealizowane. Zwyczajna propaganda.

Misiewicz
Misiewicz
7 lat temu

Panie pośle wiem i rozumiem… ale mówi się: „a może by tak rzucić to wszystko i wyjechać w Bieszczady”. Stąd naprawdę nie rozumiem skąd „Mazury”? Natomiast jednego i drugiego naprawdę życzę, najlepiej na stałe :P.

PISIOR
PISIOR
7 lat temu

Panie Osuch niech pan już głupot nie opowiada tyle już pan naobiecywał ani nic pan niezrealizował . POPULISTA

K. T.
K. T.
7 lat temu

Ręce opadają# skąd ludzie czerpią takie pomysły? z piaskownice?

enigma1952
enigma1952
7 lat temu

Teraz pozostał jeszcze dodatek metropolitalny, lotnisko i będzie zuppa. Chcieliśta takiego osła to mota. 😛

al
al
7 lat temu

To robotę znajdę sobie na mazurach bo przecież będę miał dogodny dojazd. A do Krakowa dalej busem będę jeździł. Dziękuję Panie Pośle. 🙂

peak
peak
7 lat temu

Była kolej dużych prędkości, były sekundniki, była przebudowa DK 94 w kierunku Krakowa, był pociąg przez pustynię – co to jeszcze było w planach?

Felik100
Felik100
7 lat temu

Niech robią remont dworca 😉

Franco
Franco
7 lat temu

Cholera widać że Poseł ze wsi pełną gębą i nawet Asystent-Model nie doradzi co warto zrobić. Zamiast myśleć o połączeniu Olkusza z Białorusią, należy na początku dobrze połączyć miasto ze Śląskiem i co chyba najważniejsze aktualnie z Krakowem ! Wiem wymaga to trochę pracy, ale za coś jaśnie nam panujący Poseł na Sejm wypłatę nie małą powinien dostawać.

medyk
medyk
7 lat temu

Najbardziej efektywny poseł ostatnich kadencji chyba pomylił sobie tabletki…. kolejny genialny pomysł! Pycha! zamiast tracić energię na dziwne propozycje, lepiej zająć się poprawą infrastruktury i taboru na linii Sędziszów-Katowice. A z Katowic lub z Krakowa można już bezpośrednio dojechać w każde miejsce nawet na świecie…