Na łamach naszej gazety analizowaliśmy już aktywność radnych Rady Miejskiej w Olkuszu oraz radnych Rady Powiatu. Niedawno wzięliśmy także pod lupę dokonania naszych parlamentarzystów. Teraz postanowiliśmy prześledzić działalność radnych Sejmiku Województwa Małopolskiego, którzy pochodzą z terenu naszego powiatu. 

Rola samorządów wojewódzkich jest bardzo znacząca, gdyż to właśnie na poziomie regionów rozdawane są bardzo duże pieniądze pochodzące z Unii Europejskiej. Sejmiki Województwa są organami stanowiącymi i kontrolnymi tego szczebla samorządu. W Małopolsce Sejmik składa się z 39 radnych wybieranych w wyborach bezpośrednich.

Zgodnie z art. 23 Ustawy o samorządzie województwa, jednym z podstawowych obowiązków radnych jest reprezentowanie wyborców, utrzymywanie stałej więzi z mieszkańcami i lokalnymi organizacjami oraz przyjmowanie zgłaszanych postulatów i przedstawianie ich organom województwa do rozpatrzenia.

Głównym przywilejem radnych każdego szczebla samorządu jest możliwość składania interpelacji. Oprócz ich pisania zajmują się też oni pracą w komisjach, gdzie biorą udział w tworzeniu projektów uchwał. Jak wygląda ten bilans na tle informacji, które zostały zawarte w Biuletynie Informacji Publicznej?

Najdłużej, bo już drugą kadencję, w ławach Sejmiku Województwa Małopolskiego zasiada Jacek Soska. W 2010 uzyskał on mandat z listy PSL, a w 2014 z powodzeniem ubiegał się o reelekcję. Jak wynika z BIP-u, w tej kadencji Sejmiku jest on autorem dwóch interpelacji. Pierwsza pochodzi z 2014 roku i dotyczy wniosków Komisji Rolnictwa i Modernizacji Trenów Wiejskich. Drugą interpelację złożył on w sprawie gospodarki przeciwpowodziowej. W poprzedniej kadencji interpelował do Zarządu Województwa łącznie dziesięć razy. Pełnił też funkcję Wiceprzewodniczącego Sejmiku. Obecnie jest członkiem dwóch komisji: Komisji Edukacji, Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki oraz Komisji Rolnictwa i Modernizacji Terenów Wiejskich, której przewodniczy.

Drugim radnym reprezentującym nasz powiat w Sejmiku jest Andrzej Wójcik z PiS. Dotychczas wystosował on interpelacje w sprawie: połączeń linii kolejowej nr 62 Katowice – Sędziszów – Kielce, przedstawienia dokumentu zawierającego dane wszystkich inwestycji prowadzonych obecnie przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, rozpoczęcia leczenia w Narodowym Centrum Radioterapii Hadronowej w Bronowicach oraz  w sprawie zmiany planu oznakowania na skrzyżowaniu dróg wojewódzkich w Wolbromiu i zabezpieczenia środków finansowych w budżecie województwa na wykonanie sygnalizacji świetlnej lub ronda na omawianym skrzyżowaniu. Interpelował także w sprawie Światowych Dni Młodzieży, które mają odbyć się w tym roku w Krakowie.  Andrzej Wójcik należy do trzech komisji. Są to Komisja ds. Innowacji i Nowoczesnych Technologii, Komisja Polityki Prorodzinnej i Społecznej oraz Komisja Rozwoju Regionu, Promocji i Współpracy z Zagranicą.

Najmłodszym stażem spośród radnych Sejmiku pochodzących z terenu naszego powiatu jest Marcin Cockiewicz. Startował on z listy Platformy Obywatelskiej i w listopadzie ubiegłego roku objął mandat po byłym Marszałku Województwa, Marku Sowie, który został wybrany posłem na Sejm RP.  W tym czasie wystosował on dwie interpelacje do  Zarządu Województwa. Pierwsza dotyczyła aktualnej sytuacji dot. eksploatacji linii kolejowej nr 62 i obsługi ruchu pasażerskiego na trasie Sędziszów – Katowice, druga zaś tyczyła się wykonania sygnalizacji świetlnej i wyznaczenia przejścia dla pieszych w Olkuszu na skrzyżowaniu drogi wojewódzkiej nr 791 z drogą powiatową nr 1078K. Radny Cockiewicz należy do Komisji Budżetu, Mienia i Finansów, Komisji Ochrony Środowiska i Bezpieczeństwa Publicznego oraz do Komisji Innowacji i Nowoczesnych Technologii, gdzie pełni funkcję wiceprzewodniczącego.

Źródłem powyższych danych są informacje zawarte w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego. Zestawienie ma charakter czysto statystyczny, Względy merytoryczne pozostawiam ocenie wyborców.

A jak oceniają działania naszych radnych nasi Czytelnicy? Zapraszamy do dyskusji na www.przeglad.olkuski.pl

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
16 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
RamzesIII
RamzesIII
10 lat temu

Pani Moniu, do sądu z nimi jak działają przeciw dobru społecznemu.

sekret
sekret
10 lat temu

[quote name=”monika d.”]Wykroczenia Kmity!
Nadal oficjalnie jest dyr.biura poselskiego Osucha i używa ich służbowej
„komórki” jak swojego tel.jak zciągnął do parafii swojego kolesia to wymieniono meble i nie tylko księżom,a dla nas żałują 300 zł. na ogrzanie kościoła w zimie i jest już przewilgocony.Będąc prezesem ZKM nie tylko nie podał do wiadomości pub.kwoty dopłaty przez gminę,ale ją
powiększył o 400 tys.i uciekł,a wystarczyło zlikwidować busy dodać 2
autobusy i ułożyć rozkład jazdy tak żeby co 10 min.jakiś odjeżdżał z pętli
przy ul. Krasińskiego.Co gorsze do swoich metod nakłania swoich kolesi
z PIS-u i dlatego na oś.młodych praktycznie nic nie zostało zrobione,a na
Pakusce zablokowali sprawę wyjazdu z ul. Armii Krajowej.[/quote]

Otwierają się oczka ludziom, oj otwierają. Do jesieni 2018 roku otworzą się już na pewno całkowicie.

monika d.
monika d.
10 lat temu

Wykroczenia Kmity!
Nadal oficjalnie jest dyr.biura poselskiego Osucha i używa ich służbowej
„komórki” jak swojego tel.jak zciągnął do parafii swojego kolesia to wymieniono meble i nie tylko księżom,a dla nas żałują 300 zł. na ogrzanie kościoła w zimie i jest już przewilgocony.Będąc prezesem ZKM nie tylko nie podał do wiadomości pub.kwoty dopłaty przez gminę,ale ją
powiększył o 400 tys.i uciekł,a wystarczyło zlikwidować busy dodać 2
autobusy i ułożyć rozkład jazdy tak żeby co 10 min.jakiś odjeżdżał z pętli
przy ul. Krasińskiego.Co gorsze do swoich metod nakłania swoich kolesi
z PIS-u i dlatego na oś.młodych praktycznie nic nie zostało zrobione,a na
Pakusce zablokowali sprawę wyjazdu z ul. Armii Krajowej.

sikorka
sikorka
10 lat temu

Działalność radnych to nie tylko składane interpelacje, to też działalność w terenie.
Ja swój własny ranking zrobiłam na podstawie Przeglądu Olkuskiego:

http://przeglad.olkuski.pl/index.php/wyszukiwarka?searchword=Soska%20radny%20sejmiku&ordering=newest&searchphrase=all&limit=50

http://przeglad.olkuski.pl/index.php/wyszukiwarka?searchword=W%C3%B3jcik%20radny%20sejmiku&ordering=newest&searchphrase=all&limit=50

http://przeglad.olkuski.pl/index.php/wyszukiwarka?searchword=Cockiewicz%20radny%20sejmiku&ordering=newest&searchphrase=all&limit=50

I co mi wyszło?

Zacytuję też redaktora Fita: „Względy merytoryczne pozostawiam ocenie wyborców.”

lokomotywa sejmiku
lokomotywa sejmiku
10 lat temu

Najbardziej aktywnym to jest pan z naszego miasta. Szał, to mało powiedziane.

Netoperek
Netoperek
10 lat temu

Niezliczone wykroczenia Kmity – jakie te wykroczenia ?.

tomek81
tomek81
10 lat temu

Niestety nasi radni przypomną sobie o nas dopiero gdy będą wybory, a potem od nowa to samo z podziękowaniem typu ” dziękuje ciemniaki ” niestety starsi ludzie dalej im będą wierzyć, nadzieja w młodym pokoleniu co widać, że nie da się im się już kłamstw nawciskać.Więc trzymam kciuki 😆 😆 😆 😆 😆 😆 😆

ytyt
ytyt
10 lat temu

[quote name=”oj”][quote name=”monika d.”]2 czerwca 2016 złożyłam do rady powiatu skargę dotyczącą skandalicznego poczynania Starosty i Pacunia w sprawie ul.armii Krajowej.jak również skandalicznej sytuacji w Komendzie,Prokuraturze i Sądzie,za które odpowiada przed mieszkańcami Starosta oraz niezliczone wykroczenia Kmity.Przewodnicząca Rady Powiatu nie wprowadziła tej skargi do porządku sesji w tą srodę pomimo,że mają
czas do 30 dni na jej rozpatrzenie.Draństwo w urzędach jest coraz większe.Zglosiłam to do 2 posłanek i czekam na rezultaty.[/quote]
A dlaczego tylko do dwóch posłanek ?. Przecież sejm liczy 460 posłów[/quote]
Od razu do prezydenta.

oj
oj
10 lat temu

[quote name=”monika d.”]2 czerwca 2016 złożyłam do rady powiatu skargę dotyczącą skandalicznego poczynania Starosty i Pacunia w sprawie ul.armii Krajowej.jak również skandalicznej sytuacji w Komendzie,Prokuraturze i Sądzie,za które odpowiada przed mieszkańcami Starosta oraz niezliczone wykroczenia Kmity.Przewodnicząca Rady Powiatu nie wprowadziła tej skargi do porządku sesji w tą srodę pomimo,że mają
czas do 30 dni na jej rozpatrzenie.Draństwo w urzędach jest coraz większe.Zglosiłam to do 2 posłanek i czekam na rezultaty.[/quote]
A dlaczego tylko do dwóch posłanek ?. Przecież sejm liczy 460 posłów

monika d.
monika d.
10 lat temu

2 czerwca 2016 złożyłam do rady powiatu skargę dotyczącą skandalicznego poczynania Starosty i Pacunia w sprawie ul.armii Krajowej.jak również skandalicznej sytuacji w Komendzie,Prokuraturze i Sądzie,za które odpowiada przed mieszkańcami Starosta oraz niezliczone wykroczenia Kmity.Przewodnicząca Rady Powiatu nie wprowadziła tej skargi do porządku sesji w tą srodę pomimo,że mają
czas do 30 dni na jej rozpatrzenie.Draństwo w urzędach jest coraz większe.Zglosiłam to do 2 posłanek i czekam na rezultaty.

bezradny
bezradny
10 lat temu

[quote name=”Młody”][quote name=”benek”]radni co nie znaja swego terenu i nie wiedza co trzeba zrobic naOsiedlu Mlodych nigdy nigdy za zadnego radnego nie bylo gaszczu traw jak teraz za WojciechaOzdoby[/quote]

A czy to Ozdoba Wojciech jest za te chwasty odpowiedzialny czy emeryt burmistrz i emeryt prezes spółdzielni zarabiający kilkadziesiąt tysięcy miesięcznie …[/quote]
A czy to Ozdoba Wojciech – radny zresztą – wzrokiem swym nie raczy zaszczycić padołu ziemskiego, tylko w niebiosa wpatrzon do przodu dostojnie stąpa?? Przestań pitolić, boś za młody

wybiorca
wybiorca
10 lat temu

a czy Pan wielebny Soska dalej uprawia błonia krakowskie

Kongo
Kongo
10 lat temu

No to sie chłopy narobiły !!! Czapki z głów !!! 😆 😆

Młody
Młody
10 lat temu

[quote name=”benek”]radni co nie znaja swego terenu i nie wiedza co trzeba zrobic naOsiedlu Mlodych nigdy nigdy za zadnego radnego nie bylo gaszczu traw jak teraz za WojciechaOzdoby[/quote]

A czy to Ozdoba Wojciech jest za te chwasty odpowiedzialny czy emeryt burmistrz i emeryt prezes spółdzielni zarabiający kilkadziesiąt tysięcy miesięcznie …

benek
benek
10 lat temu

radni co nie znaja swego terenu i nie wiedza co trzeba zrobic naOsiedlu Mlodych nigdy nigdy za zadnego radnego nie bylo gaszczu traw jak teraz za WojciechaOzdoby

jeżóka
jeżóka
10 lat temu

sosna=zero dla ludu zielonego raczej czarnego własna promocja dla debili jeżży 😉 😉 😉 😉 😉