Przygotowania do otwarcia punktów darmowej pomocy prawnej w powiecie olkuskim idą pełną parą. Niedawno uchwalone przepisy nakładają na powiaty obowiązek utworzenia i prowadzenia takich właśnie punktów. Według ustawy zadanie to może być realizowane wspólnie z gminami, na co zdecydowały się także władze powiatu olkuskiego.

Nowym obowiązkiem, jaki przypisano samorządom powiatowym, jest organizowanie nieodpłatnej pomocy prawnej oraz edukacji prawnej. Władze powiatu olkuskiego przygotowują się do realizacji tego zadania.

Przypomnijmy, że od 2 stycznia 2016 roku na mocy porozumienia pomiędzy powiatem i gminami, na terenie całego powiatu olkuskiego ma zostać uruchomionych pięć punktów, w których mieszkańcy będą mogli otrzymać bezpłatne porady prawne.

Według zapisów ustawy z dnia 5 sierpnia 2015 o nieodpłatnej pomocy prawnej oraz edukacji prawnej, bezpłatna pomoc prawna należeć się będzie osobom do 26 roku życia, seniorom, którzy ukończyli 65 rok życia, kombatantom, weteranom, posiadaczom Karty Dużej Rodziny oraz ofiarom klęsk żywiołowych.

Do końca 2015 r. powiaty są zobowiązane do zawarcia umów, które mają umożliwić funkcjonowanie punków porad prawnych od początku przyszłego roku. Na realizację nowego zadania powiat ma otrzymać dotację z budżetu państwa, która w 97% będzie przeznaczona na wynagrodzenia radców prawnych i adwokatów a w 3% na obsługę organizacyjno-techniczną zadania.

Jak wynika z informacji udzielonych przez Starostwo Powiatowe w Olkuszu, wysokość środków publicznych przeznaczonych na realizację tego zadania ustalana jest corocznie przez Ministra Sprawiedliwości w porozumieniu z ministrem właściwym  do spraw budżetu.

W Powiecie Olkuskim funkcjonować będzie pięć punktów nieodpłatnej pomocy prawnej, z czego dwa punkty (w Olkuszu i Wolbromiu) będą prowadzone na mocy porozumienia zawartego odpowiednio z Radą Okręgowej Izby Radców Prawnych oraz Okręgową Radą Adwokacką.

Trzy punkty w Bolesławiu, Kluczach i Trzyciążu prowadzone będą przez organizację pozarządowe, wyłaniane corocznie w otwartym konkursie ofert. Konkurs ten został ogłoszony w dniu 12 listopada, a termin składania ofert upływa 4 grudnia. Na finansowanie całości, czyli wszystkich pięciu punktów, Powiat Olkuski ma otrzymać w 2016 roku  dotację w wysokości 309 tys. zł.  

Gminy z terenu Powiatu Olkuskiego, z którymi zawarte zostały porozumienia ( tj. Gmina Olkusz, Bolesław, Wolbrom, Klucze i Trzyciąż) zobowiązały się do udostępnienia lokali, w których będzie usytuowany punkt nieodpłatnej pomocy prawnej i do ponoszenia kosztów ich utrzymania. Natomiast Powiat przekazywać będzie każdej z gmin część dotacji przeznaczonej na pokrycie kosztów organizacyjno – technicznych w wysokości 154,50 PLN miesięcznie w terminie 7 dni od dnia przekazania dotacji przez Wojewodę Małopolskiego.

Poniżej publikujemy listę punktów wraz z adresami i godzinami otwarcia:

Gmina Olkusz
Punkt będzie prowadzony w budynku Ośrodka Pomocy Społecznej w Olkuszu, przy al. 1000-lecia 15c, pok. nr 7. Punkt czynny będzie w poniedziałki, środy i piątki – od 8.00 do 12.00, wtorki i czwartki od 11.00 do 15.00.

Gmina Wolbrom
Punkt będzie prowadzony w budynku Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Wolbromiu, przy. ul. Skalskiej 20. Punkt czynny będzie w poniedziałki, środy i piątki –od 8.00 do 12.00  oraz we wtorki i czwartki od godz. 11.00 do 15.00.

Gmina Klucze
Punkt będzie prowadzony w budynku Urzędu Gminy Klucze, przy ul. Partyzantów 1, pok. nr 119. Punkt czynny będzie w poniedziałki, wtorki, czwartki od godziny 11.00 do 15.00 oraz w środy od 8.00 do 12.00 i piątki od 07.30 do 11.30

Gmina Trzyciąż
Punkt będzie prowadzony w budynku Urzędu Gminy Trzyciąż, Trzyciąż 99,w lokalu nr 31. Punkt czynny będzie w poniedziałki i czwartki od godziny 14.00 do 18.00, wtorki, środy i piątki od 8.00 do 12.00.

Gmina Bolesław
Punkt będzie prowadzony w budynku Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w  Bolesławiu, ul. Główna 46, pok. nr 1 (parter). Punkt czynny będzie w poniedziałki, środy od 11.00 do 15.00, we wtorki, czwartki i piątki od 8.00 do 12.00.

 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
17 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
prawi
prawi
8 lat temu

[quote name=”Młody”]”Do siundu i do ziundu noś śtarcy”

Czy to ma jakieś tłumaczenie jeżeli nawet Google nie wiedzą …[/quote]
Tak”Młody”ma tłumaczenie ale musisz zapytać tych /pejsowatych pochodzenia eskimoskiego/

Młody
Młody
8 lat temu

„Do siundu i do ziundu noś śtarcy”

Czy to ma jakieś tłumaczenie jeżeli nawet Google nie wiedzą …

prawi
prawi
8 lat temu

[quote name=”Młody”]http://wiadomosci.onet.pl/krakow/malopolska-wyda-772-mln-zl-na-transport/rrk2f6

Nowi znowu Olkusz pominęli a miało być inaczej …[/quote]
ZGODNIE Z PRAWEM CZYSZCZĄ ZASOBY KASOWE,BO POWIAT OLKUSKI BYŁBY ZA BOGATY .Do siundu i do ziundu noś śtarcy !!!!!!!!!!!!!!!!!

Młody
Młody
8 lat temu

http://wiadomosci.onet.pl/krakow/malopolska-wyda-772-mln-zl-na-transport/rrk2f6

Nowi znowu Olkusz pominęli a miało być inaczej …

antycebularz
antycebularz
8 lat temu

[quote name=”pavv”]Przecież to Rynek już od paru lat jest na uboczu. Puste lokale do wynajęcia, a i ludzi niewielu rynkiem chodzi bo i po co.[/quote]
ludzi niewiele a samochodów wiele. Skoro dostepnosc 120 miejsc parkingowych nie przyczynia sie do ożywienia Rynku to może zamknąć go dla ruchu kołowego i to pomoże?

zawiedziony
zawiedziony
8 lat temu

czyli osoby bezrobotne, na zasiłkach w wieku 27-64 lat nie będa mogły skorzystać z bezpłatnych porad ?

Młody
Młody
8 lat temu

Można by też uzyskiwać porady na forum Przeglądu Olkuskiego – proszę o pierwsze porady,
– jak mam zapytać burmistrza aby udzielił odpowiedzi jak w końcu zostały rozliczone płyty kamienne i kostka granitowa ze starej nawierzchni rynku,
– jak mam zapytać burmistrza aby udzielił odpowiedzi kto jest winien że Olkuszanie tak dużo płacą za wodę i kanalizacje i jakie są prognozy ile będą płacić za 5 lat,
– jak mam zapytać burmistrza aby udzielił odpowiedzi dlaczego pomimo wiedzy że OTBS jest źle zarządzany – cytuje: „Konieczność spłaty tak wysokich dodatkowych roszczeń wykonawców (ponad 1,7 mln zł) nie pozostawia jednak wątpliwości, że spółka ta nie była odpowiednio kierowana oraz nadzorowana.” nie zgłasza odpowiednim organom prawnie karalnych działań na niekorzyść spółki … a tym samym tworzy nad nimi parasol ochronny …

dziadek sradek
dziadek sradek
8 lat temu

[quote name=”Młody”]Uważam że lokalizacja jest bez znaczenia ponieważ nie wyobrażam sobie aby w dzisiejszych czasach światły i nie stary przecież starosta wykluczył mejlową drogę udzielania porad …[/quote]
”Młody”-((((ZAPAMIĘTAJ!!!!!!!!!))))))))))bo wiesz,że wiecznie żył nie będę,to nie Starosta wykluczy mejlową drogę tylko”’rajcy prawni”’bo nic dodatkowo nie wpadnie do kieszeni przez mejlową drogę,oraz nie wie komu doradza i może być poślizg”’rajcy”’

pavv
pavv
8 lat temu

Przecież to Rynek już od paru lat jest na uboczu. Puste lokale do wynajęcia, a i ludzi niewielu rynkiem chodzi bo i po co.

niechtrwa
niechtrwa
8 lat temu

16.11.2015.Dzień Wolnej Polski.Pierwszy po latach.

Młody
Młody
8 lat temu

Uważam że lokalizacja jest bez znaczenia ponieważ nie wyobrażam sobie aby w dzisiejszych czasach światły i nie stary przecież starosta wykluczył mejlową drogę udzielania porad …

MIX
MIX
8 lat temu

[quote name=”&znawca&”]Siedziba OPS na obrzeżach? No faktycznie, brak dojazdu (poza pobliskimi przystankami komunikacji miejskiej), brakuje metra i tu jest problem. Rozumiem, że najlepszą lokalizacją takiego punktu byłaby scena na Rynku (24h) albo adwokat siedzący na kasie w jednym z dyskontów, żeby móc zapytać o kilka rzeczy przy okazji zakupu nabiału. Otwiera się punkt to zamiast docenić lepiej marudzić, że trzeba będzie w „niemożliwy wręcz” sposób dostać się na al. 1000lecia.[/quote]

Najlepszym punktem byłaby ulica Floriańska.

&znawca&
&znawca&
8 lat temu

Siedziba OPS na obrzeżach? No faktycznie, brak dojazdu (poza pobliskimi przystankami komunikacji miejskiej), brakuje metra i tu jest problem. Rozumiem, że najlepszą lokalizacją takiego punktu byłaby scena na Rynku (24h) albo adwokat siedzący na kasie w jednym z dyskontów, żeby móc zapytać o kilka rzeczy przy okazji zakupu nabiału. Otwiera się punkt to zamiast docenić lepiej marudzić, że trzeba będzie w „niemożliwy wręcz” sposób dostać się na al. 1000lecia.

yuhu
yuhu
8 lat temu

Porady prawne powinny być udzielane w punkcie, który byłby zlokalizowany w centrum miasta a nie na obrzeżach. Zgadzam się ze -znawcą.

&znawca&
&znawca&
8 lat temu

cyt.” … bardzo zły pomysł…”. Co za gość 😮 Takiemu nigdy nie dogodzisz. Za daleko, za wysoko, kawy nie podali, musiałem czekać itp.. Nie ma punktu źle, jest punkt to znowu za daleko.

Młody
Młody
8 lat temu

[quote name=”znawca”]Bardzo zły pomysł z tym by porady były prowadzone w OPS. Daleko i na uboczu dla mieszkańców naszej gminy. Powinno być bliżej rynku z łatwym dojazdem i dojściem. Powinno być blisko Urzędu Miasta.[/quote]

Oczywiście, powinno być jak w Kluczach lub w Trzyciążu – każda sprawa, (w konflikcie z Gminą) z takiej porady, skończy się wygraną Gminy …

znawca
znawca
8 lat temu

Bardzo zły pomysł z tym by porady były prowadzone w OPS. Daleko i na uboczu dla mieszkańców naszej gminy. Powinno być bliżej rynku z łatwym dojazdem i dojściem. Powinno być blisko Urzędu Miasta.