Łącznie 85 milionów złotych zostało właśnie rozdzielonych wśród 249 gmin, instytucji i organizacji z terenu województwa małopolskiego, które ubiegały się o dotację w ramach  Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Sześć z nich to instytucje z powiatu olkuskiego, które łącznie zdobyły z tej puli 2,2 mln zł. Na tle innych powiatów pod względem ilości pozyskanych pieniędzy nie wypadamy niestety imponująco, co nie zmienia faktu, że każda kwota się przyda.

Spośród olkuskich gmin tym razem zdecydowanie najlepsza w wyścigu po europejską kasę była gmina Trzyciąż. Dofinansowanie o łącznej wysokości miliona złotych zdobyły dwa projekty zgłoszone do konkursu właśnie przez tę gminę. Pierwszym zadaniem współfinansowanym ze środków unijnych będzie rozbudowa i przebudowa sali gimnastycznej przy Zespole Szkół w Zadrożu. Kosztujący 3,4 mln zł budynek otrzyma wsparcie w wysokości 500 tys. zł. Drugim projektem pozytywnie ocenionym przez Zarząd Województwa Małopolskiego jest plan odnowy centrum Zagórowej. Remont ma kosztować ponad milion złotych, ale prawie połowę tych pieniędzy pokryją środki z dofinansowania.

Największą procentowo  kwotę dofinansowania przypadającą na jeden projekt (biorąc pod uwagę stosunek dofinansowania do wkładu własnego), zgłoszony z terenu powiatu olkuskiego, przyznano gminie Wolbrom, która ma zamiar zrealizować projekt  „Budowa budynku pawilonu sportowego – zaplecza istniejącego boiska sportowego w Zarzeczu”. Ma to być wydatek w wysokości 780 tys. zł, z czego aż 484 tys. zł sfinansuje Wspólnota.

Gmina Olkusz otrzymała dofinansowanie na realizację projektu „Modernizacja infrastruktury społecznej w Gminie Olkusz”. Całkowity koszt przeprowadzenia tego projektu to 381 tys. zł, z czego 232 tys. zł to kwota dofinansowania.

Gmina Klucze ubiegała się o częściowe pokrycie kosztów projektu „Odnowa wsi – zabezpieczenie i konserwacja pomnika historycznego – ruiny zamku w Bydlinie”. Wniosek został przygotowany na tyle dobrze, że 368 tys. zł już wkrótce powędruje na konto wnioskodawców. Dofinansowanie stanowi w tym przypadku 75% kosztów kwalifikowanych. Autorzy projektu przewidują, że całość zadania kosztować może nawet 600 tys. zł.

Gminie Bolesław udało się pozyskać dofinansowanie na rozbudowę budynku OSP w Laskach na cele społeczno – kulturalne. Całość prac remontowych ma kosztować 550 tys. zł, ale 110 tys. (połowę kosztów kwalifikowanych) dołoży Bolesławowi Unia Europejska.

Stanisław Sorys, członek Zarządu Województwa Małopolskiego, odpowiedzialny za programy unijne i rozdział środków, poinformował, że nabór w ramach PROW cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem. Zasady oceny wniosków określiło Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Istotne były między innymi takie czynniki, jak poziom bezrobocia w danej gminie czy też wysokość dochodów podatkowych na mieszkańca. Dofinansowanie nie mogło być wyższe niż pół miliona złotych. 

– To program o wielkim znaczeniu dla Małopolski, który daje wielu miejscowościom szansę na realną poprawę jakości życia ich mieszkańców – przekonuje Stanisław Sorys. – Miejscowości i wsie będą ładniejsze i bardziej atrakcyjne również dla turystów – dodaje.
 
 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
5 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
no to co
no to co
10 lat temu

[quote name=”Klucznik”]Fajnie że nasi już umieją projekty pisać a jeszcze fajniej że mamy taką skuteczną orędowniczkę w Sejmiku. Poprzedni radni SEjmiku niczym się nie interesowali :P[/quote]Wreszcie!!! ktoś właściwy na właściwym miejscu.Poprzednio nawet nie wiadomo było kto jest radnym Sejmiku a teraz Pani Gądek jest tak aktywna jak nikt dotąd i daje to efekty 🙂

swojok z trzyciąża
swojok z trzyciąża
10 lat temu

A u nas do gminy Panią Radną Gądek zaprosili papiery jej dali co potrzeba w województwie „poprzeć” no i złozyliśmy dwa wnioski i mamy dwa wnioski 😀 Dobrze że w Wolbromiu są ………bo Pani Lidzia ma więcej czasu i chętnie pomaga nam .Kobieta jest konkretna powiedziała ” gruszek na wierzbie nie będę obiecywać ,ale co będzie możliwe pomogę ” no i mamy efekty . 😀 Brawo.

Zgredek
Zgredek
10 lat temu

Jak to niczym sie nie interesowali ? przecież Pani Klich dogłębnie zwiedzała Tunezję i to z laptopem (służbowym) do dziś podatniku płacisz za tę „dogłębność” 😛

Klucznik
Klucznik
10 lat temu

Fajnie że nasi już umieją projekty pisać a jeszcze fajniej że mamy taką skuteczną orędowniczkę w Sejmiku. Poprzedni radni SEjmiku niczym się nie interesowali 😛

Księgowy
Księgowy
10 lat temu

.
Znając nieudolność olkuskich władz zastanawiałbym się nie nad tym, ile gmina dostanie, ale nad trym, ile z tego co dostanie, ZMARNUJE! 🙂