Wolbrom

Ograniczenia związane z zagrożeniem i walką z SARS-COV-2 mocno wpłynęły na nasze życie, w tym na działalność lokalnych ośrodków kultury, ale wolbromski DK robi co się da, by kultura w Wolbromiu nie zamarła całkowicie, a ośrodek, wbrew przeszkodom, nieustannie się rozwijał.

Jak informuje Piotr Gamrot, dyrektor wolbromskiego Domu Kultury, placówka systematycznie zabiega o środki zewnętrzne, aby otwierać dalsze pola dla swojej działalności. Podobnie jak w latach ubiegłych, w roku 2021 zostały przygotowane kolejne wnioski o dofinansowanie nowych zamierzeń z puli środków dysponowanych poprzez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Jeden z nich, złożony do tegorocznej edycji ministerialnego programu Infrastruktura Domów Kultury, zarządzanego przez NCK uzyskał ocenę pozytywną, dzięki czemu do Wolbromia trafi wkrótce duża dotacja w wysokości 400 tys. zł.

– Nasze zamierzenia ujęte w tym wniosku opiewały na kwotę  dwukrotnie wyższą, bo zabiegaliśmy o ponad 800 tys. zł. Niemniej jednak bardzo cieszy nas ta, i tak rekordowo wysoka dotacja dla naszej placówki. Ponieważ nasze plany były dość rozległe, teraz będziemy musieli podjąć decyzję, na co jeszcze poczekamy, a co zdecydujemy się realizować w tym roku z udziałem pozyskanych właśnie środków.  Z jednej strony bardzo zależy mi na zakupie nowego nagłośnienia koncertowego, z drugiej – powstał pomysł poszerzenia naszej oferty kulturalnej o nową powierzchnię wystawową, trzeba zadbać o poprawę nawierzchni alejek wokół Domu Kultury, wymianę oświetlenia zewnętrznego, konieczną modernizację rozdzielni elektrycznej i wiele innych potrzeb – wyjaśnia dyrektor Gamrot.  

– Czas pandemii ograniczył aktywność naszej placówki w postaci świadczenia bezpośrednich usług kulturalno-oświatowych, nie oznacza to jednak, że „przespaliśmy” ten czas. Został on wykorzystany na realizację kilku koncertowych projektów on line, konkursy aktywizujące dzieci, młodzież i dorosłych, wykonaliśmy kolejne remonty i zrealizowaliśmy kilka nowych pomysłów na zagospodarowanie budynku Domu Kultury oraz jego otoczenia. Dzięki temu m. in. zmodernizowaliśmy pomieszczenia dawnej kawiarni i powołaliśmy do życia nowy lokal gastronomiczny – Restaurację Pod Łokietkiem, park wokół Domu Kultury wypiękniał i stał się azylem dla potrzebujących oddechu od covidu spacerowiczów oraz osób chcących skorzystać z odpoczynku w otoczeniu pięknej natury. Pomysłów na kolejne atrakcje dla mieszkańców naszej gminy i gości nam nie brakuje, potrzebne są jednak środki na ich realizację, dlatego przygotowujemy kolejne projekty i wnioski o ich dofinansowanie z różnych źródeł – informuje dyrektor DK, przypominając, że w marcu br. do Wolbromia dotarły również dobre wiadomości, związane z rozstrzygnięciem dwóch innych konkursów – organizowanego przez Narodowe Centrum Kultury projektu na popularyzację folkloru EtnoPolska 2021, z którego dofinansowanie w wys. 47 tys. zł uzyskał projekt pn. „Etno w Wolbromiu” oraz wiosennego rozdania środków z Programu Operacyjnego „Rozwój kin”, realizowanego przez PISF, z którego wolbromski DK pozyskał 180 tys. zł.

– Z nadzieją na poprawę sytuacji epidemiologicznej, nie zapominamy też o będącym pod naszą pieczą wolbromskim Zespole Basenów przy ul. Kamiennogórskiej, z którego przez większość okresu panowania pandemii praktycznie nie mogli korzystać klienci, ale za to powstała poszerzająca ofertę obiektu nowa grota solna. Naszym marzeniem jest pełne otwarcie krytej pływalni i innych atrakcji w nowym budynku, a przede wszystkim normalna praca w sezonie letnim na zmodernizowanym dwa lata temu basenie odkrytym – podsumowuje Piotr Gamrot.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze