„Stop hałasowi i zapyleniu”, „Mamy prawo do czystego powietrza”, „Stop degradacji Parku Orlich Gniazd”,„Chcemy oddychać czystym powietrzem” – to tylko część transparentów, z jakimi protestowali mieszkańcy Zalesie Golczowskiego i Golczowic pod pobliską kopalnią dolomitów, w kamieniołomie „Stare Gliny”.

Hałas i ogromny ruch

Mieszkańcy okolicznych miejscowości skarżą się przede wszystkim na hałas, jaki towarzyszy im od bladego świtu, a spowodowany jest przejeżdżającymi przez sołectwo ciężkimi samochodami.

-Taki piękny las, nieopodal obszar Natura 2000, a co widać? Liście na drzewach pokryte pyłem – opowiadają mieszkańcy.

-Hałas jest nie do wytrzymania! Poza tym ta droga nie jest przystosowana do takiego transportu! Nie dość, że głośno, to jeszcze ogromny ruch! Ciężarówki z kamieniem jeżdżą non stop. Droga wąska, strach się czasem minąć z takim ciężkim autem – można usłyszeć od mieszkańców.

W trwającym kilka godzin proteście łącznie uczestniczyło ponad 70 osób. Mieszkańcy zdecydowali się na taką formę zwrócenia uwagi na uciążliwe sąsiedztwo kopalni, bo wcześniejsze starania dotyczące wprowadzenia rozwiązań nie przyniosły oczekiwanych rezultatów.

-My tylko chcemy spokojnie tu żyć – mówią mieszkańcy.

CEMEX: respektujemy postulaty

O komentarz do sytuacji poprosiliśmy CEMEX. Firma poinformowała, że w rezultacie rozmów z przedstawicielami mieszkańców, które odbyły się w dniu protestu, strony zawarły wstępne porozumienie.

„CEMEX Polska deklaruje wywiązanie się z postanowień zawartych w porozumieniu z mieszkańcami, dążąc do prowadzenia działalności produkcyjnej i wydobywczej w poszanowaniu potrzeb i interesów społeczności oraz do utrzymania wypracowanych relacji z mieszkańcami miejscowości sąsiadujących z zakładem, działając w sposób transparentny i otwarty. CEMEX Polska prowadzi działalność biznesową związaną z wydobyciem i produkcją dolomitu w kopalni w Jaroszowcu zgodnie z posiadanymi decyzjami oraz wymaganiami prawa w zakresie adekwatnym do oddziaływania zakładu. Podjęte przez CEMEX Polska zobowiązania, które zostały omówione podczas spotkań z mieszkańcami i kilku rund negocjacji, stanowią odpowiedź CEMEX na postulaty mieszkańców.

CEMEX Polska respektuje przedstawione postulaty oraz obawy mieszkańców, wyrażone podczas protestu w dniu 7.10.2020 r. i wcześniej, w ramach wielostronnych rozmów prowadzonych od kilku miesięcy. Podczas spotkania, które odbyło się w dniu protestu, CEMEX przedstawił podjęte do tej pory działania związane z: naprawą i czyszczeniem drogi biegnącej przez Zalesie Golczowskie, edukacją kierowców odbierających kruszywo w zakresie bezpieczeństwa drogowego, zainstalowaniem miernika prędkości umieszczonego przy drodze nr 1108K w Zalesiu Golczewskim, wystąpieniem do zarządcy drogi powiatowej nr 1108K z wnioskiem o umieszczenie radaru na ww. drodze oraz zmniejszenie dopuszczalnej prędkości do 30 km/h, opracowaniem planu dotyczącego wyciszenia zakładu. CEMEX zobowiązał się do zrealizowania inwestycji związanej z wyciszeniem do końca 2020 r.

CEMEX przedstawił również plany dotyczące wyciszenia hałasu oraz remontu drogi prowadzącej przez Zalesie Golczowskie, podejmując kolejne zobowiązania związane z: przyspieszeniem budowy ekranu dźwiękochłonnego o jeden kwartał (pierwotna deklaracja dotyczyła końca marca 2021 r.), kontroli czystości jezdni przebiegającej przez Zalesie Golczowskie. CEMEX skoordynuje prace zamiatarki i samochodu myjącego.

Zgodnie z porozumieniem zawartym dniu 7.10.2020 r., kolejne tury wielostronnych rozmów odbędą się nie później niż 15 października br. i będą obejmowały kwestie dotyczące ograniczenia hałasu związanego z pracą zakładu. W celu kontynuacji dialogu, w ramach którego mieszkańcy oraz przedstawiciele CEMEX Polska utrzymają platformę dla wymiany poglądów i opinii oraz dyskusji na bieżące tematy, CEMEX zadeklarował chęć udziału w cyklicznych spotkaniach informacyjnych z przedstawicielami mieszkańców w Zalesiu Golczowskim, które planowane są raz w miesiącu”.

Oświadczenie tej treści otrzymaliśmy z Działu Komunikacji CEMEX Polska.

Będzie remont drogi

-W sprawie remontu drogi kilkukrotnie spotykaliśmy się z przedstawicielami powiatu (zarządcą drogi biegnącej przez Zalesie Golczowskie) oraz firmy CEMEX. Zgodnie z ustaleniami, gmina Klucze zabezpieczyła w budżecie na ten rok 100 tys. złotych na utwardzenie i poszerzenie poboczy z solidną podbudową i warstwami asfaltu. Poprawi to bezpieczeństwo przejazdu przez Zalesie Golczowskie – mówi wójt gminy Klucze Norbert Bień.

Planowane prace dotyczą 1400 – metrowego odcinka, od wyjazdu ze „Starych Glin”.

Będziemy uważnie śledzić ten temat i na bieżąco informować o sytuacji w Zalesiu Golczowskim.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze