przymiarki1

Dobiegł końca remont części ul. Przymiarki w Bukownie. Modernizację wykonano nowatorską metodą, która zdaniem władz miasta pozwoli na utrzymanie drogi w dobrym stanie przez długie lata.

Nawierzchnia 800-metrowego odcinka traktu znajdującego się na podmokłym terenie była mocno zdegradowana. Zimą  na drodze często tworzyły się tzw. wysadziny. Wszystko to spowodowało, że władze miasta zdecydowały o zastosowaniu nowatorskiej metody stabilizacji podbudowy traktu.

 

przymiarki4

– Najpierw za pomocą potężnej frezarki zerwano 14-centymetrową warstwę starej nawierzchni drogi. Następnie zamiast tradycyjnej podbudowy z kamienia wykonano stabilizację istniejącego podłoża gruntowego (na głębokość 35 cm) cementem z dodatkiem specjalnego środka jonowymiennego. Po 4 dniach pielęgnacji polegającej na nawadnianiu nawierzchni na utwardzoną w ten sposób podbudowę ułożono jeszcze kamienną warstwę rozprężającą o grubości 10 cm. Na tak wykonaną podbudowę ułożono 5-centymetrową warstwę asfaltową wiążącą, a następnie – po uprzednim skropieniu emulsją do nawierzchni bitumicznych – warstwę asfaltu ścieralnego o grubości 4 cm – wyjaśnia sekretarz miasta Bukowno Marcin Cockiewicz. Zwieńczeniem robót było utwardzenie poboczy destruktem ze starej nawierzchni.

 przymiarki2

W ramach prac wykonano również dwa przepusty pod drogą oraz 24 utwardzone zjazdy do pól. Modernizacja kosztowała 800 tys. złotych. Remont został wsparty finansowo ze środków Województwa Małopolskiego na zadania związane z wyłączeniem z produkcji gruntów rolnych.

Fot. UM Bukowno

przymiarki3

 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
8 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
locals
locals
6 lat temu

[quote name=”Romuald”]Te wszystkie działania naszych władz zarówno gminnych, miejskich, jak i powiatowych przypomnijmy sobie podczas głosowania przy zbliżających się wyborach (jednym na plus – drugim na minus). Nie omińmy również kandydatów na posłów, uważających, że ich rola jest wyłącznie reprezentacyjna: dożynki, dzień ziemniaka, kapusty, wszelkiego rodzaju imprezy z poświęceniami, rozwiązań zastępczych przy śmieciach, strajki przy sądzie itp.[/quote]
Jak w soczewce widać tu różnicę między sprawnym poprowadzeniem inwestycji gminnej na ulicy Przymiarki, a ślamazarnym ulicy powiatowej 1 Maja.

Kierowca Odrzutowaca
Kierowca Odrzutowaca
6 lat temu

Ale nie będzie zwijana ta droga, jak w Olkuszu? 🙂

Romuald
Romuald
6 lat temu

Te wszystkie działania naszych władz zarówno gminnych, miejskich, jak i powiatowych przypomnijmy sobie podczas głosowania przy zbliżających się wyborach (jednym na plus – drugim na minus). Nie omińmy również kandydatów na posłów, uważających, że ich rola jest wyłącznie reprezentacyjna: dożynki, dzień ziemniaka, kapusty, wszelkiego rodzaju imprezy z poświęceniami, rozwiązań zastępczych przy śmieciach, strajki przy sądzie itp.

powiatowy
powiatowy
6 lat temu

[quote name=”xyz”]A czy przypadkiem po remoncie nie przechodzi na rzecz gminy Bukowno?[/quote] Przechodzi, ale dopiero 1 stycznia. Za cwani są w Bukownie żeby przejmować nieporemontowane drogi. Powiat się chętnie pozbywa dróg, ale ci biorą tylko te na które nie trzeba będzie szybko wydawać na remonty. 😆 A to jak powiat prowadzi powiatowe inwestycje widać nie tylko w Bukownie. Wystarczy popytać w Kluczach, Wolbromiu. Standard.

xyz
xyz
6 lat temu

[quote name=”Asfalt rules”][quote name=”ola”]Panie sekretarzu najbardziej innowacyjny to jest remont drogi na 1 maja – od czerwca ta wasza innowacyjność jest w naszym mieście i nie tłumaczcie się ,ze to nie jest droga miasta i że burmistrz wystosował pismo w którym to dzisiaj miał być koniec remontu – kpina za nasze pieniądze jesteście na tych stanowiskach i nic nie potaficie załatwić tylko spychać jeden na drugiego i pięknie pisać na fb.[/quote]
Tylko, że to droga powiatowa i raczej tam należy wylewac żale. Sekretarz, burmistrz nic nie mogą bo to nie ich kompetencje.[/quote]
A czy przypadkiem po remoncie nie przechodzi na rzecz gminy Bukowno?

Mat
Mat
6 lat temu

A w Olkuszu asfalt można zwijać – tacy nowocześni jesteśmy 😀

Asfalt rules
Asfalt rules
6 lat temu

[quote name=”ola”]Panie sekretarzu najbardziej innowacyjny to jest remont drogi na 1 maja – od czerwca ta wasza innowacyjność jest w naszym mieście i nie tłumaczcie się ,ze to nie jest droga miasta i że burmistrz wystosował pismo w którym to dzisiaj miał być koniec remontu – kpina za nasze pieniądze jesteście na tych stanowiskach i nic nie potaficie załatwić tylko spychać jeden na drugiego i pięknie pisać na fb.[/quote]
Tylko, że to droga powiatowa i raczej tam należy wylewac żale. Sekretarz, burmistrz nic nie mogą bo to nie ich kompetencje.

ola
ola
6 lat temu

Panie sekretarzu najbardziej innowacyjny to jest remont drogi na 1 maja – od czerwca ta wasza innowacyjność jest w naszym mieście i nie tłumaczcie się ,ze to nie jest droga miasta i że burmistrz wystosował pismo w którym to dzisiaj miał być koniec remontu – kpina za nasze pieniądze jesteście na tych stanowiskach i nic nie potaficie załatwić tylko spychać jeden na drugiego i pięknie pisać na fb.