Centrum Kultury w Bolesławiu przekazuje do rąk Czytelników kolejne swoje wydawnictwo. Wznowienie książki „Po dniówce” jest drugą pozycją z „trylogii” Jana Waśniewskiego (1886- 1945) po „Ogniach w pirytach” wznowionych w 2008 r.
Dr Marek Pieniążek z Pracowni Edukacji Regionalnej Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie tak zachęca do lektury: „… Książka ta, wydana po raz pierwszy w 1938 roku, w sposób najpełniejszy z możliwych wprowadza w realia miejscowej kultury sprzed stu lat. Gawędy Waśniewskiego oferują głęboki wgląd w specyfikę czasów kończących się rozbiorów, obrazują skomplikowane okoliczności formowania Legionów Polskich, przez losy dąbrowskiej rodziny ukazują skutki „wielkiego kryzysu” lat trzydziestych. Narrator gawęd, pochodzący ze środowiska górniczego, w gwarze typowej dla terenów podolkuskich, znakomicie ukazuje uwarunkowania społeczne i kulturowe Polaków żyjących na obrzeżach zrusyfikowanego Królestwa Kongresowego u granic zaboru austriackiego i pruskiego.

Z autentycznym zrozumieniem przedstawia zachowania, problemy i marzenia ówczesnych robotników, chłopów, przemytników i sklepikarzy, wywodzących się z okolic Bolesławia…”

Źródło: www.centrumkultury.gminaboleslaw.pl

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze