Olkusz

Niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze jest najczęstszą przyczyną wypadków drogowych. Takie zachowania kierowców zawsze są ryzykowne i mogą prowadzić do tragedii na drodze. Aby temu zapobiec policjanci Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu prowadzą cyklicznie działania kontrolne pn. „Prędkość”. Dzięki takim akcjom szansa na wyeliminowanie niebezpiecznych zachowań na drodze jest znacznie większa.

W dniu 07.02.2023 r. od wczesnych godzin porannych  liczne patrole funkcjonariuszy ruchu drogowego kontrolowały prędkość pojazdów, z jaką poruszali się kierowcy na drogach powiatu olkuskiego. Kierowcy, którzy nie  stosowali się do ograniczeń, musieli liczyć się z konsekwencjami swojego zachowania. Policjanci podczas tych działań, wykorzystywali ręczne mierniki prędkości oraz radiowóz wyposażony w wideorejestrator. Weryfikowali także stan trzeźwości kierujących i kontrolowali wyposażenie samochodu oraz wymagane dokumenty. Takie działania prowadzone są cyklicznie, bo nie od dziś wiadomo, że szybka jazda jest powodem wielu drogowych tragedii.

Podczas wczorajszej akcji mundurowi ujawnili 46 kierowców, który przekroczyli dozwoloną prędkość. Od początku roku w powiecie olkuskim ujawniono 1.086 takich wykroczeń. 3 kierowców przekroczyło prędkość o ponad  50 km/h w terenie zabudowanym. Policjanci zatrzymali 2 prawa jazdy. W ubiegłym roku zmniejszyła się liczba zdarzeń drogowych, w tym wypadków śmiertelnych. Ta poprawa bezpieczeństwa związana jest z wolniejszą jazdą. Wpływ na prędkość, z jaką poruszali się kierowcy, mógł  mieć nowy taryfikator mandatów karnych i wyższe mandaty karne. Niemniej jednak nadal jest spora grupa kierowców, którzy przekraczają dozwoloną prędkość, powodując zagrożenie w ruchu drogowym. Jeśli chodzi o dane z roku 2021 w powiecie olkuskim odnotowano 13.959 wykroczeń polegających na przekraczaniu dozwolonej prędkości, 177 przypadków przekroczenia prędkości o ponad 50 km/h w obszarze zabudowanym. Policjanci zatrzymali 155 praw jazdy. W roku 2022 odnotowano znaczny spadek takich wykroczeń o 3.803 przypadki (10.156 wykroczeń). Przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h w obszarze zabudowanym – 28 wykroczeń. Mniej praw jazdy odebrano  za przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h w obszarze zabudowanym – 23 prawa jazdy,  to aż o 132 mniej niż w roku 2021. Jak widać, wielu kierowców postanowiło ściągnąć nogę z gazu, co z pewnością wpłynie na bezpieczeństwo w ruchu drogowym. 

Komenda Powiatowa Policji w Olkuszu

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze