Powiat

Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia. Większe skupiska ludzi, to raj dla kieszonkowców. Do takich kradzieży bardzo często dochodzi w sklepach, autobusach, na przystankach, targowiskach – wszędzie tam gdzie panuje tłok. Niestety wielu z nas w tej przedświątecznej gorączce zakupów, traci czujność i zapomina o bezpieczeństwie.

W ostatnim czasie olkuska policja odnotowała kilka zdarzeń dotyczących kradzieży kieszonkowych. W Olkuszu na parkingu przy jednym z dyskontów skradziono portfel z pieniędzmi i dokumentami. Złodziej ukradł portfel z tylnej kieszeni spodni właściciela.  Innym razem kradzieży dokonano w autobusie MPK. Złodziej ukradł portfel z zawartością oraz telefon komórkowy na szkodę mieszkanki Bukowna. Policja prowadzi również dochodzenie w sprawie kradzieży pieniędzy z  portfela, których własnością był mieszkaniec Olkusza.

Aby zapobiec takim zachowaniem policja przypomina o podstawowych zasadach bezpieczeństwa:

– Sprawdzaj, czy nie jesteś obserwowany w trakcie robienia zakupów, a w szczególności podczas wyjmowania i wkładania portfela.

– Zwracaj uwagę, czy nie jesteś obserwowany, gdy wypłacasz gotówkę z bankomatu.

– Wsiadając do autobusu lub do busa zachowaj  czujność, zwłaszcza, gdy jest tłoczno.

– W zatłoczonych miejscach nie, trzymaj telefonów komórkowych i wartościowych przedmiotów w kieszeniach zewnętrznych. Wystarczy chwila nieuwagi, by paść ofiarą przestępstwa.

– Nie noś portfela ani wartościowych rzeczy w tylnej kieszeni spodni, ani w reklamówce, bowiem łatwo ją przeciąć.

– Nie sprawdzaj co chwilę miejsca przechowywania portfela czy innych wartościowych przedmiotów itp., takim zachowaniem można zwrócić uwagę kieszonkowca.

– Gotówkę noś w kilku różnych miejscach.

– Kobietom odradzamy przechowywania dużej ilości gotówki w torebkach. Złodziej może przeciąć pasek lub torebkę a potem spenetrować jej zawartość.

– Nie pozostawiaj, nawet na chwilę, portfela, dokumentów czy telefonu w samochodzie.

Komenda Powiatowa Policji w Olkuszu

Dołącz do dyskusji

Zaloguj się się aby komentować
  Subskrybuj  
Powiadom o