Po raz pierwszy w tym roku szkolnym młodzież z Gimnazjum nr 3 w Olkuszu wzięła udział w miejsko-gminnych obchodach zakończenia II wojny światowej.  O 11.00 spod „trójki” wyruszył siedemdziesięcioosobowy orszak żołnierzy, partyzantów, sanitariuszek – postaci II wojny. Nieśli  polskie flagi, transparenty  z napisami „Dzień Zwycięstwa” , „8 maja 1945 r. – zakończenie wojny”, towarzyszyła im płynąca z megafonów żołnierska muzyka. Straż miejska zapewniała bezpieczeństwo, przechodnie uśmiechali się, bili brawo, starsi nie ukrywali wzruszenia. Marsz zakończył się przy pomniku w parku miejskim.

Tam rozegrało się widowisko:  zwykły dzień, na ulicy tłoczno, przechodnie mijają się, czasem ktoś przystaje, rozmawia z napotkanym znajomym… nagle rozlega się wycie syreny przeciwlotniczej. Tłum patrzy w niebo, jeszcze nic nie widzi… syrenę alarmową zagłusza ryk bombowców… ludzie rzucają się do ucieczki… spadają bomby… ulica jest już pusta… niespodziewanie pojawia się młoda dziewczyna, słyszy samoloty… rozlega się huk, dziewczyna pada, podbiega do niej sanitariuszka i odprowadza ją w bezpieczne miejsce… milkną samoloty, ich rumor zastępują serie karabinowych wystrzałów… zza drzew wychodzą żołnierze i partyzanci… mierzą do niewidocznego wroga… wkrótce wszystko cichnie, chłopcy znikają znów w parku. Przy pomniku pojawia się recytatorka, wzruszenie zebranych potęguje piosenka Sławy Przybylskiej „Gdzie są chłopcy z tamtych lat”, wtedy żołnierze i partyzanci wychodzą zza drzew i ustawiają się przy pomniku, gdy Przybylska zaczyna drugą zwrotkę słowami „Gdzie dziewczęta z tamtych lat”  do chłopców dołączają sanitariuszki, harcerki i łączniczki roznoszące ulotki.

 

Gimnazjaliści przedstawiają postaci związane z ziemią olkuską, bohaterów wojny: Antoniego Kocjana – olkuszanina, który rozpracował hitlerowską tajną broń – pociski rakietowe v1 i v2, mówiono o nim, że wygrał II wojnę, Gerarda Woźnicę ps. Hardy – najsłynniejszego lokalnego partyzanta dowodzącego oddziałem rozpoznawczym 23. Dywizji Piechoty AK „Surowiec”, pilota Władysława Gnysia, który 1 września 1939 r. nad wsią Żurada zestrzelił dwa niemieckie bombowce (były to pierwsze zestrzelenia podczas II wojny światowej), Henryka Mandelbauma więźnia KL Auschwitz, świadka słynnego buntu Sonderkommando. Inscenizację kończy przejmująca pieśń Andrzeja Rosiewicza „Pytasz mnie, co właściwie mnie tu trzyma”.
 Burmistrz p. Dariusz Rzepka nie krył wzruszenia i dziękował młodzieży słowami:  „Dziękuję uczniom z „Trójki” za wzruszające, poważne podejście do zadania, jakie przed wami postawiliśmy, a także dyrekcji szkoły i nauczycielkom historii. Młodzi olkuszanie – to, jacy jesteście, świadczy o tym, że przyszłość naszego kraju zapowiada się pomyślnie”.     

Po odegraniu hymnu państwowego przedstawiciele władz miejskich i powiatowych, kombatanci, policjanci oraz strażacy złożyli kwiaty pod pomnikiem. Uroczystość zakończyły pamiątkowe zdjęcia gimnazjalistów z kombatantami, po czym orszak  wyruszył w drogę powrotną do szkoły. W uroczystości wzięli udział uczniowie klas: IIIc, IIa i Ie przygotowani przez nauczycielki historii: Ewę Karłowicz, Agnieszkę Baldy-Krzysztofek i Dorotę Harężlak.

Tekst: Gimnazjum nr 3 w Olkuszu

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze