budet2012

Mamy to na co nas stać – podsumował projekt budżetu na ostatniej sesji Rady Miejskiej w Wolbromiu skarbnik Jan Turek. Jeśli, jak chcą eksperci, budżet jest naprawdę taki jakie są jego wydatki majątkowe, to „mamy” naprawdę niewiele, choć, jak pokazują wskaźniki, „stać nas” na znacznie więcej. Prawdziwy jednak problem w tym, że planowane w tym roku bardzo skromne wydatki na inwestycje nie są w ostatnich latach wyjątkiem, lecz regułą. Gmina Wolbrom bije rekordy niedoinwestowania już od dekady. Jednocześnie jest jedną z nielicznych, gdzie dochody w 2012 roku będą większe od wydatków, a zadłużenie procentowo kilka razy mniejsze od średniej w powiecie. Przyjrzyjmy się tej egzotyce?

W uchwalonym budżecie na 2012 r. zaplanowano dochody w wysokości 56,7 mln zł wydatki zaś na poziomie 54,6 mln zł, co daje nadwyżkę nieco ponad 2 mln zł, która w całości będzie przeznaczona na spłatę zaciągniętych pożyczek i kredytów. Wydatki majątkowe, czyli inwestycyjne ustalono na poziomie blisko 4 mln zł. Reszta, czyli nieco ponad 50 mln zł to wydatki bieżące. Wydatki majątkowe stanowią zatem jedynie 7,3 % wydatków ogółem, co jest jedną z najniższych wartości w regionie. W ostatnich latach planowane wydatki inwestycyjne jedynie w roku wyborczym 2010 przekroczyły magiczną w Wolbromiu granicę 10 %. Zazwyczaj osiągały poziom ok. 8 %, czasem nawet poniżej 4 %. Ościenne gminy natomiast przeznaczały w tym czasie na na ten cel 30-40 % wydatków, a przodujące w regionie jeszcze więcej.

Dzięki takiej polityce finansowej gmina Wolbrom jest chronicznie niedoinwestowana. Miasto nie posiada obwodnicy, przez co cały ciężki ruch kierowany jest przez ciasne uliczki zabytkowego centrum. Oczyszczalnia ścieków jako jedna z ostatnich w kraju pracuje w przestarzałej technologii biooxyblok i jest na granicy katastrofy. Zalew Wolbromski będący największym akwenem w powiecie jest zarazem najbardziej zanieczyszczonym zbiornikiem wodnym w regionie, bo miejscem spływu ścieków z nieskanalizowanych wsi. Żadne z 26 sołectw (za wyjątkiem niewielkiej kolonii Grabie we wsi Chełm) nie ma kanalizacji. Nie w pełni skanalizowane jest nawet miasto. Na trasie Katowice – Kielce biegnącej przez szereg miast i miejscowości są trzy przejazdy kolejowe, w tym aż dwa w Wolbromiu, na których mieszkańcy i podróżni tracą cenny czas. Brakuje centrów wsi, chodników, boisk dla młodzieży. Drogi, zwłaszcza powiatowe, należą do najgorszych w województwie, czego sztandarowym przykładem są wymierające z tego powodu Podlesice II. Uchwalona natomiast Wieloletnia Prognoza Finansowa przewiduje w wydatkach majątkowych nieznaczne przekroczenie granicy 10 % dopiero w 2016 r., czyli w następnej kadencji.

W planie skromnych wydatków majątkowych na rok 2012 znalazły się jedynie środki na budowę kanalizacji deszczowej na ul. Wyzwolenia w ramach realizacji „schetynówki”, dokończenie budowy chodnika w Zabagniu, przygotowania do realizacji obwodnicy, budowę remiz OSP, wykonanie projektu modernizacji oczyszczalni ścieków, przejścia kanalizacji w mieście pod torami, dokończenie budowy pawilonu sportowego w Zarzeczu i kilka drobnych zakupów sprzętu.

Podczas dyskusji nad uchwałą budżetową na sesji Rady Miejskiej po raz pierwszy, choć jeszcze nieśmiało, zastrzeżenia do budżetu zaczęli zgłaszać radni koalicyjni. Dla burmistrza Jana Łaksy takie stanowisko we własnych szeregach było wyraźnym sygnałem, że nie ma przyzwolenia na kontynuację takiej polityki finansowej, choć jeszcze nie odzwierciedla tego wynik głosowania. Budżet poparło bowiem 13 radnych, przy 3 głosach przeciw i 2 wstrzymujących się.

Tradycyjnie najwięcej zastrzeżeń do budżetu mieli radni opozycyjni. Kazimierz Pacia był zdania, że jest to budżet stagnacyjny, a nawet regresyjny, czego efekty najlepiej widoczne są w infrastrukturze. Podkreślał, że Wolbrom w minimalnym stopniu korzysta z funduszy europejskich. Po raz kolejny proponował obniżenie wydatków na administrację. Radna Ewa Kazimierska poddawała w wątpliwość konieczność budowania nowych remiz OSP nawet w miejscowościach z kilkudziesięcioma mieszkańcami. Jej zdaniem takie niepotrzebne inwestycje drenują budżet. Radny Stanisław Kołodziej z kolei wykazywał zachowawczość budżetu. Przypomniał burmistrzowi jego program wyborczy z ambitnymi planami inwestycyjnymi. Zupełnie niesłusznie zarzucił mu natomiast faworyzowanie w planach inwestycyjnych wsi kosztem miasta, doszukując się przyczyn takiego stanowiska porażką burmistrza w wyborach w mieście. Jan Łaksa z wyraźnym oburzeniem odpierał te zarzuty dowodząc, że radny Kołodziej mówi nieprawdę, bo aż 3 z 4 mln wydatków majątkowych przeznaczonych jest w tym roku na inwestycje w mieście, a w najbliższym czasie składany będzie wniosek na modernizację basenu.

Spośród radnych koalicyjnych Józef Łysek uważał, że należy zwiększyć wydatki inwestycyjne kosztem bieżących stwierdzając, że w głosowaniu poprze budżet, ale będzie mu się uważnie przyglądał. W podobny sposób wypowiedział się Marek Gil, również dając warunkowe poparcie dla takiego rozwiązania. Sebastian Woźniak wnosił natomiast zastrzeżenia do struktury budżetu, niepozwalającej w obecnym kształcie reagować na wielkość i tempo zmian zewnętrznych warunków makroekonomicznych. Sugerował uelastycznienie wydatków bieżących i konsolidację środków po stronie wydatków majątkowych, co pozwalałoby poprawić płynność finansową gminy i racjonalne dysponować środkami inwestycyjnymi.

Skarbnik Jan Turek, odpowiadając na powyższe zarzuty czy sugestie przekonywał, że nie można jednocześnie ograniczać wpływów z podatków lokalnych, w czym celują niektórzy radni i domagać się zwiększenia wydatków na inwestycje, bowiem budżet to równanie matematyczne, gdzie wydatki muszą być zrównoważone dochodami. Szkoda, że nie zauważa istniejących możliwości ograniczenia wydatków na administrację, rezygnacji z budowy kolejnych remiz OSP, przeprowadzenia sprawnej reorganizacji sieci szkół, czy wzorem większości gmin zbilansowania wydatków na wkłady własne pod dofinansowania na nie cierpiące zwłoki inwestycje przychodami z kredytów, a nie odkładanie ich na przyszłą kadencję. Zwłaszcza, że gmina jest zadłużona w niewielkim stopniu. No tak, ale o tym decyduje burmistrz.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
21 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
plastik
plastik
12 lat temu

[quote name=”SPALARNIA”]pełno śmieci w Wolbromiu kiedy ruszam ??? czekam 6 – lat na otwarcie !!!![/quote]
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

park jurajski
park jurajski
12 lat temu

[quote name=”SPALARNIA”]pełno śmieci w Wolbromiu kiedy ruszam ??? czekam 6 – lat na otwarcie !!!![/quote]
palimy nieczystości na terenie strefy ekonomicznej … krakowskiej !!! na roli i oziminie !!!!

NIETargowa
NIETargowa
12 lat temu

[quote name=”SPALARNIA”]pełno śmieci w Wolbromiu kiedy ruszam ??? czekam 6 – lat na otwarcie !!!![/quote]
co za prominęci tam mieszkają ?? dzień noc oswitlone ile to kosztuje ???

SPALARNIA
SPALARNIA
12 lat temu

pełno śmieci w Wolbromiu kiedy ruszam ??? czekam 6 – lat na otwarcie !!!!

Wolbrom Stary
Wolbrom Stary
12 lat temu

[quote name=”Kielce”]egzotyczny to jest u was Waldek niezmiernie egzotyczny !!!! Gratulacje ewenementu !!!![/quote]
w Wolbromiu występuje syndrom wasalstwa ludzie ..myślący na bok … manekiny i roboty na piedestał …. śmieci do naj… władzy na wysokie full opałacane stołki !!!!

Kielce
Kielce
12 lat temu

egzotyczny to jest u was Waldek niezmiernie egzotyczny !!!! Gratulacje ewenementu !!!!

kenia
kenia
12 lat temu

Palma na zdjęciu świetnie komponuje się z egzotyką budżetu. Tu nic nie zostało pozostawione przypadkowi. Inwestycje – jak w krajach trzeciego świata, czyli pod palmą 😆

Gołaczewy
Gołaczewy
12 lat temu

[quote name=”Kosynier z Gołaczew”]ale nasz ziom ładnie wygląda i taki myślący zatroskany te wspaniałe pukle platynowych włosów tak sie poświęca … on jest nalepszy podziwiamy i dziękujemy pozdrawiamy !!!!!!!!!![/quote]
nasz ukochany i uwielbiony Jancio Wodnik ręce precz od niego budujemy pomnik w rynku gołaczewskim ku chwale i pamięci 😆 😆 😡 😡 😮 😛 😀 😀 😀

Charsznica i okolica
Charsznica i okolica
12 lat temu

oj jak nam szkoda że taki fachowiec jak Turecki pracuje w Wolbromiu my ziemia Michowska jesteśmy jak sieroty Panie Turecki czas wracać

ŻABIKRÓL
ŻABIKRÓL
12 lat temu

Co się tak czepiacie tych Janków ,mają wspólne sprawy jak pracować aby się nie napracować i na stołek wrócić .Jak zdradzać żony aby móc powrócić z „honorem”.Mają chłopy ja…a nie od parady .

Waldek Q
Waldek Q
12 lat temu

Jasiu a czemu mnie na tym foto brak z ekonomi to nawet ty Jasiu mnie sie pytasz które OSP remontujemu od nowa i gdzie cicho sza ma być

Turecki
Turecki
12 lat temu

Panie TUREK do TURCJI I GRECJI TAM KRYZYS !!! RATUJ PAN wszak Pan pozujesz na Balcerowicza !!! WYJAZD NATYCHMIASTOWY !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Ptysie
Ptysie
12 lat temu

[quote name=”Kosynier z Gołaczew”]ale nasz ziom ładnie wygląda i taki myślący zatroskany te wspaniałe pukle platynowych włosów tak sie poświęca … on jest nalepszy podziwiamy i dziękujemy pozdrawiamy !!!!!!!!!![/quote]
gratulacje !!! jesteśmy za !!!

Senator BEEE..
Senator BEEE..
12 lat temu

[quote name=”Jeżówka City Max”]nasz honorowy obywatel druch przyszły burmistrz wielki ordynat Waldemar Michorowski !!!! dlaczego nie jest na pow . foto ??? słaby fotograf to pstrykał ??? nasza ostoja i nadzieja Waldemar !!! to ostatnie takie TRIO !!! brawo brawo !!!! niech żyjom nam !!!! Waldek na Senatora !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!![/quote]
co on kiedy ja jezdem senator z Jeżowa City bendem prezesem!!!!!!!!!!!

Jeżówka City Max
Jeżówka City Max
12 lat temu

nasz honorowy obywatel druch przyszły burmistrz wielki ordynat Waldemar Michorowski !!!! dlaczego nie jest na pow . foto ??? słaby fotograf to pstrykał ??? nasza ostoja i nadzieja Waldemar !!! to ostatnie takie TRIO !!! brawo brawo !!!! niech żyjom nam !!!! Waldek na Senatora !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

NEW JORK
NEW JORK
12 lat temu

ten naj taki skromny zawsze w cieniu obcięty z foto nasz Kaszpirowski prosimy o spec -felieton o nim naszym guru naszym Waldinim Story słynnym penetrującym nasze…??? …

SZTOKHOLM
SZTOKHOLM
12 lat temu

nasi kandydaci do nagrody Nobla w kategorii … jaja kobyły !!!

Janka 1/2
Janka 1/2
12 lat temu

para zgrana Jan/Janek vel Janek/Jan ścisłe umysły !!! wizjonerstwo !!! siła spokoju !!! Janki na zagrodzie…=..!!! TKM do końca świata !!! konsekwencja w nagradzaniu BMW !!! Wolbrom stolica !!!!!!!!!!!!!!!!!1

Kosynier z Gołaczew
Kosynier z Gołaczew
12 lat temu

ale nasz ziom ładnie wygląda i taki myślący zatroskany te wspaniałe pukle platynowych włosów tak sie poświęca … on jest nalepszy podziwiamy i dziękujemy pozdrawiamy !!!!!!!!!!

economist
economist
12 lat temu

Na zdjęciu geniusze polskiej myśli ekonomicznej!!!

Rob206
Rob206
12 lat temu

Można się było tego spodziewać. Okopali się i będą pilnować swoich stołków jeszcze 2 lata. Ale jak ruszą w roku przed wyborami to nam wszystkie pasy wymalują.
Jednym słowem tragedia. Najbogatsza gmina w powiecie a nieudolność i lenistwo wszechobecne.