kozielowie_001

27 stycznia br. odbył się Wernisaż wystawy fotograficznej Państwa Anny i Piotra Koziełów, którzy miniony rok przeznaczyli na wolontariat w Ośrodku dla Dzieci Niewidomych w Kibeho w Rwandzie, prowadzonym przez Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża z Lasek pod Warszawą.

Laski, jak wiadomo, to w Polsce znaczący ośrodek leczenia, wychowania i przystosowania do samodzielnego życia dzieci niewidomych i słabo widzących. Doświadczenia z polskiego ośrodka Siostry przenoszą do różnych krajów, opiekując się dziećmi niewidomymi i słabo widzącymi. W roku 2008 w Kibeho Siostry po dwu latach działalności wybudowały i uruchomiły ośrodek dla 90 dzieci rwandyjskich. W tym kraju żyje około 20 000 dzieci niewidomych, a tylko 1,5% z nich ma dostęp do edukacji. Są spychane na margines życia społecznego. Według tradycyjnych wierzeń dziecko niepełnosprawne jest zemstą przodków. Dzieci ukrywane są przed światem, a także porzucane przez najbliższych z niewyobrażalnym okrucieństwem, są pozostawione na pastwę losu. W ośrodku w Kibeho odnajdują upragnioną miłość, zrozumienie, odzyskują nadzieję na lepsze jutro.

Państwo Anna i Piotr Koziełowie, jako wolontariusze – nauczyciele pracowali tam w bardzo trudnych warunkach. Pani Anna jako terapeutka, Pan Piotr uczył informatyki i języka angielskiego.

Przedstawione na wystawie zdjęcia i krótkie filmy, pokazują życie dzieci w ośrodku. Szerzej o działalności Państwa Koziełów w Kibeho i warunkach funkcjonowania ośrodka napiszemy wkrótce.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
czub
czub
12 lat temu

Ogromne uklony dla tych Państwa za to co robią.