komin dym

Tylko w ciągu minionych dwóch tygodni mieszkańcy Małopolski nadesłali w ramach ekointerwencji ponad 160 zgłoszeń o zanieczyszczaniu środowiska.  To specjalny formularz uruchomiony w marcu ubiegłego roku przez Urząd Marszałkowski w Krakowie.

Ekointerwencje to część projektu ochrony środowiska EKO Małopolska, który ma mobilizować samorządy i mieszkańców do walki o czyste powietrze. Ostatnie zgłoszenia dotyczą w dużej mierze spalania odpadów w domowych piecach i kominkach (107). Mieszkańcy informowali również o: eksploatacji instalacji lub spalaniu paliw niezgodnych z uchwałą antysmogową (37), naruszeniach przepisów ochrony środowiska przez przedsiębiorców (13) oraz innych naruszeniach przepisów ochrony środowiska (6).

Najwięcej zgłoszeń przesłali mieszkańcy gmin: Kraków, Trzebinia, Wieliczka i Zabierzów. – Każdego dnia docierają do nas nowe sygnały od mieszkańców, którzy skarżą się na sąsiadów palących w piecu czym popadnie. Piszą o tym, że mają problemy z oddychaniem, że duszą się dławiącym powietrzem. Chcemy udzielić im konkretnej pomocy, stąd pomysł powołania straży gminnej, która kontrolowałaby spalanie śmieci i zakazanych rodzajów węgla. Truciciele nie mogą być bezkarni – mówi wicemarszałek Tomasz Urynowicz.

Jak informuje Urząd Marszałkowski w Krakowie, łącznie od czasu uruchomienia formularza ekointerwencji w marcu 2019 roku nadesłano ponad 1400 próśb o pomoc i kontrolę. Najwięcej zgłoszeń pochodziło z gmin: Zabierzów (77), Nowy Sącz (73), Kraków (70), Kalwaria Zebrzydowska (64), Trzebinia (61).

Przypominamy, że za pomocą specjalnego formularza można zgłaszać m. in. przypadki spalania odpadów, eksploatacji kotłów i kominków niespełniających wymagań uchwały antysmogowej czy sprzedaży węgla złej jakości. Formularz, czyli tzw. ekointerwencja, dostępny jest pod adresem https://powietrze.malopolska.pl/ekointerwencja

Zgłoszeń można dokonać anonimowo. Urząd Marszałkowski każdą taką informację przekazuje do właściwego organu kontroli, a następnie prosi o zwrotną informację na temat wyników kontroli.

Fot.pixabay.com

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze