W przyszłym tygodniu rusza wydawanie żywności potrzebującym osobom z terenu powiatu olkuskiego. Akcja na naszym terenie prowadzona jest przez Stowarzyszenie Dobroczynne „Res Sacra Miser” w Olkuszu we współpracy z Bankiem Żywności w Krakowie.

-Program wsparcia żywnościowego dla potrzebujących prowadzimy od początku działalności naszej organizacji. Wieloletnia współpraca z Bankiem Żywności w Krakowie pozwala na pomoc kilkuset osobom miesięcznie, które otrzymują od nas podstawowe artykuły spożywcze, umożliwiające przygotowanie codziennych posiłków – mówi Marta Białowąs ze Stowarzyszenia „Res Sacra Miser”.

Od kilku lat akcja odbywa się w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014 – 2020, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym.

Kto może skorzystać z takie formy wsparcia? Zgodnie z zasadami programu, pomoc żywnościowa może być przekazywana do osób i rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej (spełniających kryteria określone  w art. 7 ustawy o pomocy społecznej) i których dochód nie przekracza 200% kryterium dochodowego uprawniającego do skorzystania z pomocy społecznej (od 1 października 2018 są to: 1.402 zł dla osoby samotnie gospodarującej i 1.056 zł dla osoby w rodzinie), na podstawie skierowania wystawionego przez właściwy terytorialnie Ośrodek Pomocy Społecznej lub w przypadku osoby bezdomnej – oświadczenia podpisanego w organizacji.

Wydawanie żywności to nie wszystko. -Wzorem poprzednich lat osoby korzystające ze wsparcia programu będą mogły również wziąć udział w ciekawych warsztatach edukacyjnych dotyczących wzmacniania samodzielności i kompetencji w zakresie prowadzenia gospodarstwa domowego. O szczegółach informować będziemy na bieżąco – dodaje Marta Białowąs.

Wydawanie żywności odbędzie się 28 i 29 stycznia w godzinach 16:00 – 19:00 w punkcie przy al. 1000-lecia 15 c w Olkuszu. Punkt został niedawno odnowiony dzięki pomocy uczniów z Zespołu Szkół nr 4 w Olkuszu, których opiekunem była Małgorzata Kamińska. Warto pamiętać, że żywność mogą odbierać osoby, które posiadają aktualne skierowanie wydane w styczniu 2020 roku przez Ośrodek Pomocy Społecznej. Konieczne jest także okazanie dowodu osobistego lub pisemnego upoważnienia, jeśli paczka odbierana będzie przez osobę trzecią.

Program potrwa do lipca 2020 roku.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze