Od niespełna miesiąca mieszkańcy Bukowna i Bolesławia mogą korzystać z elektronicznego harmonogramu wywozu śmieci. Wszystko dzięki aplikacji „Moje odpady”, wdrożonej przez Zakład Gospodarki Komunalnej „Bolesław”. Usługa ma charakter pilotażowy, a władze spółki chciałyby objąć tym systemem więcej obsługiwanych przez siebie gmin.

Gospodarowanie nieczystościami to jedno z zadań samorządów. To właśnie one organizują przetargi, które wyłaniają wykonawców mających za zadanie odbierać od nas śmieci. Nie zawsze jednak wszystko przebiega zgodnie z planem i społecznymi oczekiwaniami. Nie dość, że ceny tej usługi stale rosną, to często zastawiamy się, do którego pojemnika wrzucić poszczególne odpady albo kiedy zostaną one od nas odebrane. Wychodząc naprzeciw potrzebom mieszkańców, Zakład Gospodarki Komunalnej „Bolesław” wdrożył rozwiązanie, mające za zadanie ułatwić nam nieco życie.

– Ogromna cześć społeczeństwa korzysta dziś ze smartfonów. Służą nam one nie tylko do komunikacji ze światem, ale również do przeglądania Internetu. Dlatego postanowiliśmy skorzystać z aplikacji „Moje Odpady” – mówi Robert Nielaba, prezes ZGK „Bolesław”.

„Moje Odpady” to interaktywny harmonogram odbioru nieczystości, przeznaczony dla posiadaczy smartfonów i tabletów. Jego naczelnym zadaniem jest prezentacja terminarza wywozu śmieci. – Osoby, których gminy przystąpiły do naszego programu mogą w dowolnej chwili sprawdzić interesujące ich dane, a także otrzymać przypomnienia o konieczności wystawienia odpowiedniego pojemnika mówi Łukasz Kamiński z portalu odpady.org.

Ze względu na przedłużające się postępowania przetargowe, zdarzają się sytuacje, w których do ostatniej chwili nie wiadomo, jak będzie wyglądał harmonogram odbioru poszczególnych frakcji. – W sytuacji kiedy brakuje czasu na odpowiednie rozdysponowanie terminarza, warto wspomóc się rozwiązaniami informatycznymi – podkreśla Robert Nielaba. Dodaje przy tym, że wprowadzenie aplikacji nie spowoduje całkowitej rezygnacji z papierowych harmonogramów. – Oba rozwiązania wzajemnie się uzupełniają i dlatego będziemy namawiać samorządy do wspierania tej idei – mówi.

Program zawiera także szereg dodatkowych opcji, które pomagają w radzeniu sobie z odpadami. Duża część śmieci, zwłaszcza tych opakowaniowych, nie ma jednoznacznego miejsca przeznaczenia. W konsekwencji powyższego gros osób miewa dylematy, gdzie wyrzucić daną nieczystość. Aplikacja usprawnia proces sortowania oraz daje sposobność do zgłaszania nieprawidłowości.

Oprogramowanie dostępne jest dla mieszkańców bezpłatnie. Można je pobrać na telefony i tablety  z systemami Android i IOS poprzez sklepy GOOGLE PLAY i APPSTORE lub z witryn internetowych:  www.waste24.net i www.moje-odpady.pl.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze