kronika policyjna

Powiat. Zatrzymani nietrzeźwi kierowcy
Prowadząc samochód po alkoholu trzeba mieć świadomość, że jest się potencjalnym zagrożeniem dla innych użytkowników dróg, ponieważ działanie alkoholu osłabia naszą koordynacje, wpływa na czas reakcji, czy na precyzję odbierania bodźców wzrokowych.

Siadając za kierownicę pojazdu, zawsze jesteśmy odpowiedzialni za swoje życie i życie innych osób. O tym najwyraźniej zapomniało w minioną niedzielę dwóch kierowców, którym dalszą jazdę udaremnili policjanci z Komisariatu Policji w Bukowanie. Jeden z nich miał blisko 2,5 promila alkoholu w organizmie. Drugi 0,78 i kierował pojazdem pomimo decyzji starosty o cofnięciu uprawnień.

W niedzielę 27 stycznia około godziny 9:30 w miejscowości Podlipie policjanci zatrzymali do kontroli drogowej 38-letniego kierowcę samochodu osobowego marki Audi. Przeprowadzone przez policjantów badanie stanu trzeźwości wykazało, że kierowca ma 0,78 promila alkoholu w organizmie. Ponadto mężczyzna prowadził samochód pomimo decyzji starosty o cofnięciu uprawnień do kierowania pojazdami mechanicznymi. Kolejnego kierowcę, który zdecydował się na jazdę „na podwójnym” gazie, zatrzymano po godzinie 17 w Bukownie na ulicy Puza. 61-letni kierowca mitsubishi miał blisko 2,5 promila alkoholu w organizmie. Niebawem mężczyźni odpowiedzą za swoje czyny.

Policjanci apelują zachowanie trzeźwości na drodze. Pamiętajmy, że na drodze nie jesteśmy sami, są tam również inni uczestnicy ruchu drogowego i od nas również zależy ich bezpieczeństwo.

Jeśli nie jesteś pewien co do stanu swojej trzeźwości, przed jazdą skorzystaj z urządzeń do badania na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu, które są dostępne w komendzie i komisariatach. Każdy może sprawdzić swój stan trzeźwości bez względu na porę dnia i nocy. Jedynie w przypadku komisariatu w Kluczach, takie sprawdzenie można wykonać od godziny 6 do 22. Alkomaty i urządzenia AlcoBlow służą tym, którzy chcą sprawdzić swoją trzeźwość. Przeprowadzone badanie pozwoli podjąć kierowcy decyzję, czy może wsiąść za kółko. Sprawdzenie stanu trzeźwości prowadzi się indywidualnie atestowanym urządzeniem. Obsługa urządzenia jest łatwa i przystępna dla każdego, a szczegóły użytkowania opisane są w ogólnodostępnej instrukcji, wywieszanej na sianie pomieszczenia, w którym znajduje się alkomat lub urządzenie AlkoBlow. Samo badanie trwa zaledwie kilka sekund. Jest wykonywane bezpłatnie i „od ręki”.

Jednoczenie przypominamy o konsekwencjach prawnych wynikających z kodeksu karnego. Prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości zagrożone jest karą grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Jeżeli kierujący pojazdem był wcześniej prawomocnie skazany za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwością i ponownie dopuścił się tego czynu, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. Ponadto osoby takie będą musiały liczyć się m.in. z konsekwencjami finansowymi. Niezależnie od orzeczonej kary, sąd obligatoryjnie będzie orzekał świadczenia pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 tysięcy złotych, w przypadku osób, które po raz pierwszy dopuściły się tego czynu, oraz nie mniejszej niż 10 tysięcy złotych, gdy osoba po raz kolejny kierowała pojazdem w stanie nietrzeźwości.

Bukowno. Ukradł pojemniki na śmieci
Policjanci z Komisariatu Policji w Bukownie przedstawili zarzuty kradzieży 28-letniemu mieszkańcowi Bolesławia. Mężczyzna ukradł 5 sztuk pojemników na odpady o wartości około 4.500 tysiąca złotych.

Do kradzieży doszło pod koniec ubiegłego roku od 27 do 31 grudnia na terenie firmy, która zajmuje się wywozem nieczystości i śmieci. Mężczyzna kradł pojemniki na śmieci, by potem je sprzedać. Łącznie ukradł ich 5 sztuk o wartości ponad 4500 złotych. 28 stycznia 2019 roku policjanci z Komisariatu Policji w Bukowanie przedstawili podejrzanemu mężczyźnie zarzut z art. 278§1 kodeksu karnego, do którego się przyznał. Zgodnie z kodeksem karnym za kradzież może grozić do 5 lat pozbawienia wolności.

Zalesie Golczowskie. Włamanie do garażu
Policjanci z Komisariatu Policji w Kluczach ustalają sprawcę kradzieży z włamaniem do garażu w Zalesiu Golczewskim. Do zdarzenia doszło 25 stycznia 2019 roku. Złodziej włamał się do garażu i ukradł elektronarzędzia. Za kradzież z włamaniem kodeks karny przewiduje karę do 10 lat pozbawienia wolności.

Wolbrom. 1,7 promila alkoholu u kierowcy
To już kolejny nietrzeźwy kierowca zatrzymany w tym tygodniu przez funkcjonariuszy Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu. Pomimo licznych kontroli wciąż nie brakuje tych, co jeżdżą na „podwójnym gazie” i ryzykują własnym życiem i innych użytkowników drogi.

28 stycznia 2019 roku po godzinie 6 rano w Wolbromiu na ulicy 3-Maja policjanci Wydziału Ruchu Drogowego zatrzymali do kontroli drogowej 45-letniego kierowcę forda transita. Przeprowadzone przez mundurowych badanie stanu trzeźwości wykazało, że mężczyzna ma 1,7 promila alkoholu w organizmie. Mężczyźnie zatrzymano prawo jazdy. Niebawem poniesie konsekwencje prawne, ale i będzie musiał się liczyć z poważnymi konsekwencjami finansowymi.

Komunikat:
Olkuska policja poszukuje świadków zdarzenia drogowego, do którego doszło 27 stycznia 2019 roku na parkingu przy kościele św. Maksymiliana w Olkuszu. Nieustalony do chwili obecnej sprawca najprawdopodobniej podczas cofania, uszkodził znajdujący się na parkingu samochód osobowy marki w Renault Megan i odjechał z miejsca. Uszkodzeniu uległy prawe przednie drzwi renault, błotnik oraz kierunkowskaz. Osoby, które były świadkami tego zdarzenia i mają informacje w sprawie szkody parkingowej, proszone są o telefoniczny kontakt z policjantem prowadzącym postępowanie, nr tel. 32 6478 237 lub 997.

KPP Olkusz

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze