8

W Olkuszu na terenie przyległym do  II LO przy ul. Żeromskiego powiat planuje utworzenie filii Małopolskiego Ośrodka Ruchu Drogowego. Wówczas byłaby możliwość zdawania w Olkuszu egzaminów na prawo jazdy kategorii A i B. O tych planach rozmawiano podczas konsultacji w starostwie. Utworzenie filii to dobry pomysł, lokalizacja według niektórych uczestników spotkania nie jest trafiona, tworząc filię należy wyeliminować wszelkie uciążliwości  – wynika ze spotkania.

Jaka jest wstępna koncepcja?
Jeden z poziomów II LO przeznaczony na sale egzaminacyjne, budowa placu egzaminacyjnego pomiędzy kompleksem szkolnym a ulicą Orzeszkowej, plac postojowy dla filii MORD–u (na którym ma stacjonować 8 pojazdów), nowe ogólnodostępne miejsca postojowe – tak w skrócie wygląda wstępna koncepcja filii MORD–u.
-Marszałek Jacek Krupa i dyrekcja Małopolskiego Ośrodka Ruchu Drogowego dali zielone światło dla utworzenia filii w Olkuszu. Po niemal 30-letniej przerwie znów można by zdawać egzaminy na prawo jazdy kat. A i B na miejscu. Mówimy o kompleksie szkolnym i przedszkolu, musimy więc wziąć pod uwagę przede wszystkim bezpieczeństwo najmłodszych. Trzeba się oczywiście liczyć z tym, że będzie większy ruch. Mamy uzgodnione, z dyrekcją MORD–u, że egzaminy praktyczne nie będą odbywać się wcześniej niż o 8.30 – 9.00, bo większość dzieci dotrze już wtedy na lekcje. Część szkoły z salami egzaminacyjnymi będzie całkiem autonomiczna. Twierdzenia, że będzie tam hałas i zanieczyszczenie powietrza są mocno przesadzone. Wokół działki mamy naturalny filtr zieleni, a jeśli będzie potrzeba dokonamy kolejnych nasadzeń. Bardziej obawiałbym się smogu z kominów – mówi starosta Piasny.

1

Szef powiatu zaznaczył, że ośrodek pomoże pewnym sensie utrzymać budynek szkoły. -Wskaźniki demograficzne mówią jednoznacznie, że młodzieży w długoletnim cyklu nie będzie przybywać na ziemi olkuskiej. Koszty utrzymania szkoły, w której ubywa uczniów, rosną. Filia MORD-u byłaby niejako „kroplówką” dla szkoły – argumentował Paweł Piasny.

W planach jest też budowa ogólnodostępnych miejsc postojowych. Z wyliczeń wynika, że mogłoby ich być 83. Mają z nich korzystać zarówno osoby przyjeżdżające do ośrodka egzaminacyjnego jak i okoliczni mieszkańcy.

Zabrakło rozmów z gminą
Teren, na którym znajduje się II LO i SP 10 jest współwłasnością gminy (55 proc.) i powiatu (45 proc.). -Dlaczego pan starosta rozpoczął rozmowy najpierw z urzędem marszałkowskim i MORD–em, a nie ze współwłaścicielem działki? O ile starosta może wynajmować sale w szkole, to reszta nieruchomości nie ma podziału geodezyjnego i na te wszystkie działania musi Pan starosta uzyskać zgodę. Żadnych oficjalnych informacji z Pana strony nie mamy. Czy informował Pan dyrekcję SP 10 i przedszkola o tych planach?– pytała Paulina Polak, dyrektor Samorządowego Zespołu Edukacji w olkuskim magistracie.

3

-Ta lokalizacja jest jedyną, która spełnia standardy. O ośrodku była rozmowa podczas wyjazdowego posiedzenia zarządu województwa, na którym był obecny przedstawiciel gminy; były też rozmowy z gminą na temat części przejazdu. Gmina Olkusz może wskazać inną lokalizację filii, ale powiat nie dysponuje innym terenem spełniającym warunki do utworzenia ośrodka egzaminacyjnego. Pytania rodziców uczniów, głównie dotyczące bezpieczeństwa, też były do nas kierowane. Ja na przykład spotkałem się z pozytywnym oddźwiękiem. Dzisiejszego spotkania mogło nie być, bo to nie podlega pod konsultacje, ale chcemy na ten temat rozmawiać. My nie wbijamy łopaty w budowę placu, tylko przygotowujemy się proceduralnie. Będziemy czynić kolejne starania: podpiszemy list intencyjny z marszałkiem i zwrócimy się do burmistrza, czy jest blokada czy zgoda. Zwrócimy się do gmin o współfinansowanie, ale nie będziemy żebrać o pieniądze, jeśli robimy coś dobrego dla mieszkańców. Otwierając filię MORD–u podnosimy rangę Olkusza. Ciągle słyszymy, że Kraków nas nie dostrzega. Mam nadzieję, że Olkusz zyska w rankingu popularności miast Małopolski – dodał starosta.

Podczas spotkania padła też propozycja omówienia tematu z władzami miasta. -Bardzo dobrze, że są te konsultacje. Powinniśmy wsłuchać się w głosy mieszkańców, wyciągnąć wnioski i szukać kompromisu. Ja też jestem zwolennikiem tego ośrodka, ale czy to musi być na środku największego osiedla? Zaproponowałbym, aby takie spotkanie starosta zorganizował z władzami miasta, bo rzeczywiście ta nieruchomość, gdzie ma powstać filia MORD-u to współwłasność. Ja bym od tego zaczął – mówił radny powiatowy Sławomir Sztaba.

Co na to mieszkańcy?
Wątpliwości budzi przede wszystkim kwestia bezpieczeństwa dzieci, emisja spalin, hałas, zwiększenie natężenia ruchu kołowego, lokalizacja inwestycji kosztem boiska. Mieszkańcy sugerowali, że może dobrym rozwiązaniem byłoby wykonanie placu egzaminacyjnego z północnej strony, omijając przedszkole albo zrobienie wyjazdu z placu od strony północnej. -Po tej stronie są duże spadki terenu. W przypadku wyjazdu z placu rozważaliśmy takie rozwiązanie, ale jest to niemożliwe z punktu widzenia przepisów. Wyjazd z placu musi bowiem prowadzić na drogę publiczną – wyjaśniał starosta.

Podczas spotkania pytano, dlaczego konsultacje odbywają się w siedzibie starostwa, a nie na osiedlu Młodych. – Przecież to mieszkańcy osiedla będą najbardziej będą najbardziej narażeni na uciążliwości. Czy plac egzaminacyjny nie będzie budowany kosztem terenu przeznaczonego na boisko? Jak daleko będzie on od zabudowy? Co do potrzeby powstania ośrodka w Olkuszu – nie ulega to wątpliwości. Trzeba o o to walczyć, ale tak, by było to jak najmniej uciążliwe – mówił przewodniczący zarządu osiedla Młodych Jan Durański.

6

„Elki” dają dobry przykład
Głos w dyskusji zabrał właściciel Szkoły Nauki Jazdy „Marzanna”. – Podzielam Państwa obawy, ale proszę zwrócić uwagę, że my tak naprawdę spowalniamy ruch do przepisowych prędkości. Pojazdy szkoleniowe chyba jako jedyne jeżdżą zgodnie z przepisami, zawsze ustępując pieszym. My, instruktorzy, nadal będziemy jeździć z kursantami zarówno po Olkuszu, jak i po aglomeracji śląskiej czy Krakowie. Co do hałasu – motocykle co roku przechodzą badania techniczne, są wyposażone fabrycznie w tłumiki. Potężny hałas generuje się na torze wyścigowym, a nie na placu egzaminacyjnym. W Dąbrowie Górniczej ośródek zlokalizowany jest naprzeciw placu zabaw. Tam jest strefa zamieszkania, często przechodzą rodzice z dziećmi. Pojazd szkoleniowy jest jednym z nielicznych, który zawsze ustępuje pieszym. Gdy tworzono ośrodek egzaminacyjny w Oświęcimiu, były podobne protesty. Teraz mieszkańcy się cieszą, bo w końcu ktoś zaczyna respektować przepisy – opowiadał Rafał Krzyszowski z „Marzanny”.

5

Podczas spotkania mówiono też o możliwości budowy boiska przy II LO, ogrodzeniu terenu szkolnego czy zagospodarowania terenu zielonego przy planowanym placu egzaminacyjnym.

-Daję słowo, że jeśli uda nam się tę filię uruchomić, zrobimy wszystko, aby zminimalizować wszelkie uciążliwości. Mówię to jako ojciec czwórki dzieci – podsumował spotkanie starosta Paweł Piasny.

4

7

 

 

20
Dołącz do dyskusji

Zaloguj się się aby komentować
avatar
500
20 Wątków
0 Odpowiedzi
0 Subskrybentów
 
Najbardziej aktywny
Najczęściej komentowany
0 Autorzy komentarzy
Wasz StarymamusiaticzerSebaStefan Ostatni autorzy komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Brum, Brum
Brum, Brum

„My nie wbijamy łopaty w budowę placu, tylko przygotowujemy się proceduralnie”. – P.Piasny

Bez konsultacji z większościowym właścicielem terenu (gmina Olkusz) powiat wydał pieniądze publiczne na projekt ośrodka egzaminacyjnego. Gratuluję.

Włodzimierz Baran
Włodzimierz Baran

Pomysł dobry, lokalizacja koszmarna. Baza sportowo – dydaktyczna szkół na Żeromskiego na wolnym powietrzu jest uboga i prymitywna, wręcz żadna, a proponowana lokalizacja pozbawia uczących się złudzeń co do jej ewentualnej budowy czy choćby rozbudowy. Szkoła kisi uczniów w swoim wnętrzu, a pięknym teren jest niezagospodarowany, niewykorzystany. Myślę, że w pierwszej kolejności należ zadbać o potrzeby szkoły (szkół) . Zapewne szkoły obciąży się obowiązkiem udostępnienia sal dla ośrodka, pokryje asfaltem duży plac i powstanie byle coś. Jeżeli ma być ośrodek z prawdziwego zdarzenia to powinien powstać od podstaw. Np. przy ul. ks. Gajewskiego gdzie w przydrożnym zaśmieconym niby lesie kwitnie… Czytaj więcej »

ZSUKLO
ZSUKLO

W OKRESIE NIŻU DEMOGRAFICZNEGO LEPIEJ ZAGOSPODAROWAĆ TEGO TYPU BUDYNKI OŚWIATY W TEN WŁAŚNIE SPOSÓB NIŻ DOPROWADZIĆ DO ZADŁUŻENIA CZY NAWET ZAMKNIĘCIA SZKOŁY. MOŻE, GDY SYTUACJA ZACZNIE SIĘ POPRAWIAĆ TO ZASADNE BĘDZIE WTEDY POMYŚLEĆ O NOWEJ LOKALIZACJI DLA OŚRODKA. POMYSŁ JEST DOBRY – KAŻDA TAKA DZIAŁALNOŚĆ WZMACNIA POZYCJĘ OLKUSZA.
POJAWIĄ SIĘ KOLEJNE FIRMY NAUKI JAZDY, WARSZTATY, ZAKŁADY BLACHARSKIE I LAKIERNICZE :), NO I CZEKAMY NA LINIE TRAMWAJOWE 🙂 – ŻEBY KURSANCI UMIELI SIĘ ZACHOWAĆ W TAKICH PRZYPADKACH – BĘDZIE RUCH W INTERESIE.

Jace
Jace

[quote name=”ZSUKLO”]W OKRESIE NIŻU DEMOGRAFICZNEGO LEPIEJ…[/quote]
Możesz nie krzyczeć?

Bum, Bum
Bum, Bum

[quote name=”ZSUKLO”]W OKRESIE NIŻU DEMOGRAFICZNEGO LEPIEJ ZAGOSPODAROWAĆ TEGO TYPU BUDYNKI OŚWIATY W TEN WŁAŚNIE SPOSÓB NIŻ DOPROWADZIĆ DO ZADŁUŻENIA CZY NAWET ZAMKNIĘCIA SZKOŁY. MOŻE, GDY SYTUACJA ZACZNIE SIĘ POPRAWIAĆ TO ZASADNE BĘDZIE WTEDY POMYŚLEĆ O NOWEJ LOKALIZACJI DLA OŚRODKA. POMYSŁ JEST DOBRY – KAŻDA TAKA DZIAŁALNOŚĆ WZMACNIA POZYCJĘ OLKUSZA.
POJAWIĄ SIĘ KOLEJNE FIRMY NAUKI JAZDY, WARSZTATY, ZAKŁADY BLACHARSKIE I LAKIERNICZE :), NO I CZEKAMY NA LINIE TRAMWAJOWE 🙂 – ŻEBY KURSANCI UMIELI SIĘ ZACHOWAĆ W TAKICH PRZYPADKACH – BĘDZIE RUCH W INTERESIE.[/quote]
Ty już nie pij więcej. Jeżeli bierzesz jakieś pigułki to proponuję zmienić lekarza (lub dilera).

xyz
xyz

A dlaczego tylko kategorie A i B? Pozostałe czyli C, D, E pies trącał? Mieszkańcy powiatu olkuskiego nadal mają być karani że tutaj mieszkają?

instruktor
instruktor

[quote name=”xyz”]A dlaczego tylko kategorie A i B? Pozostałe czyli C, D, E pies trącał? Mieszkańcy powiatu olkuskiego nadal mają być karani że tutaj mieszkają?[/quote]

Dlatego, że przepisy na to nie pozwlajają

Olkuszanin123
Olkuszanin123

A może taki ośrodek mógłby powstać na terenie Olkuskiej Strefy Aktywności Gospodarczej? Są chyba tam jeszcze wolne tereny. Wszyscy byliby heppy. Gmina mogłaby to sprzedać lub wydzierżawić na pewnych warunkach Małopolskiemu Ośrodkowi Ruchu Drogowego przy wsparciu finansowym Starostwa rzecz jasna bo starosta to lubi rządzić się ale nie swoim.

Olk 1
Olk 1

W listopadzie kończy się kadencja starosty i niech wraca do Zimnodolu.

Olk 1
Olk 1

-Daję słowo, że jeśli uda nam się tę filię uruchomić, zrobimy wszystko, aby zminimalizować wszelkie uciążliwości.
Panie Piasny twoje słowo jest g…o warte.
Pamietamy o śmieciach w Osadzie „daje wam słowo trzy tygodnie i wszystkie śmieci zostana wywiezione”.
A jak jest wiadomo.

Klara
Klara

Starosta niech zajmie się lepiej śmieciami w kluczach.

Gusia
Gusia

A może warto zacząć od poprawy istniejącego stanu. Zarówno szkoły (wszystkie trzy) jak i przedszkole prezentują się tragicznie! Czas zatrzymał się tam lata temu! Droga dojazdowa bez możliwości nawrotki to jedna wielka porażka! Zamiast dochodzić się, co kto powinien -właściciele obiektów i terenu powinni w trybie natychmiastowym zacząć remont. Ten teren gdzie chodzą dzieci praktycznie w każdym wieku wyglada poprostu tragicznie!

Wolbromianin
Wolbromianin

Jako uczen szkoly sredniej, ktory wkrotce bedzie zdawal egzamin na prowojazdy w Krakowire proponuje aby Starostwo zajelo sie boiskiem sportowym przy LO w Wolbromiu. Tereny sportoe wokol Ogolniaka sa w oplakanym stanie, trawa po kolana, brak boiska do gry w pilke…

Olk 1
Olk 1

[quote name=”Wolbromianin”]Jako uczen szkoly sredniej, ktory wkrotce bedzie zdawal egzamin na prowojazdy w Krakowire proponuje aby Starostwo zajelo sie boiskiem sportowym przy LO w Wolbromiu. Tereny sportoe wokol Ogolniaka sa w oplakanym stanie, trawa po kolana, brak boiska do gry w pilke…[/quote]
Niestety Wolbrom to nie jest okręg wyborczy Pana Piasnego i ma Was w …..
A na burmistrza Olkusza to już nie będzie startowal boi się?

Stefan
Stefan

Po tej lekturze i transmisji ze spptkania wniosek nasuwa się taki: II lo idzie do likwidacji. Brawo panie starosto. Brawo: (

Seba
Seba

Jestem za ośrodkiem egzaminacyjnym dla kierowców w Olkuszu tylko Lokalizacja trochę kiepska ale z drugiej strony jeżeli uczniów coraz mniej a szkoła ma stać pusta i niszczyć to chyba lepiej wykorzystać część budynku moze to pozwoli za pieniądze uzyskane z wynajmu tej części wyremontować resztę stopniowo ale może się mylę, a co do wzmożonego ruchu to elki faktycznie jako jedyne jeżdżą przepisowo więc bezpieczniej niż przeciętny kierowca

ticzer
ticzer

[quote name=”Stefan”]Po tej lekturze i transmisji ze spptkania wniosek nasuwa się taki: II lo idzie do likwidacji. Brawo panie starosto. Brawo: ([/quote]Starosta Piasny powiedział, że mord to „kroplówka” dla II lo. Starosta Piasny jest na tyle bezczelny, że nawet na poglądowej mapce na początku tego artykułu, II lo nzywa się już „sale egzaminacyjne”. Tak, to będą sale egzaminacyjne wynajmowane przez firmy zajmujące się nauką jazdy. Tak, to właśnie Ci ludzie są głównie „za” mordem, bo interesy będą mieli na miejscu, w byłej szkole zostanie cała infrastruktura z salami, kibelkami, rzutnikami, internetem itp 😡 I tak deficytowa placówka szkolna zamieni się… Czytaj więcej »

mamusia
mamusia

Pawełku, jak będziesz kończył to wyrzuć śmieci 8)

xyz
xyz

[quote name=”instruktor”][quote name=”xyz”]A dlaczego tylko kategorie A i B? Pozostałe czyli C, D, E pies trącał? Mieszkańcy powiatu olkuskiego nadal mają być karani że tutaj mieszkają?[/quote]
Dlatego, że przepisy na to nie pozwlajają[/quote]
Tak? Które przepisy? Te same które nie pozwalają na to aby w Olkuszu i Oświęcimiu i wielu innych miastach nie można było przeprowadzać egzaminów?
Nawet w Krakowie podczas egzaminu na kat C nie ma przejazdu przez tunel czy przejazd kolejowy bo mord jest za daleko od takich obiektów.

Wasz Stary
Wasz Stary

Robić, działać!
Plac stoi pusty – nie ma tam żadnego boiska, tylko trawsko.
Hałas się nie podniesie, bo odległość spora.
Zagrożenia dla dzieci nie będzie, bo ogrodzą.