pielgrzymka 2018

W czwartkowy poranek 9 sierpnia, pod hasłem przewodnim „Wiara i Patriotyzm” w kierunku Jasnej Góry wyruszyła XXVII olkuska Piesza Pielgrzymka. Setki pątników dotrą do Częstochowy w poniedziałek.

Jak co roku trud pielgrzymowania podjęło spore grono mieszkańców całego powiatu olkuskiego, choć frekwencja wśród pątników systematycznie spada. – Powody są różne, głównie obowiązki zawodowe lub plany wakacyjne. Ale cieszymy się, że są z nami całe rodziny. To gwarancja, że idea pielgrzymowania pod obraz Matki Boskiej Częstochowskiej zostanie przekazana następnym pokoleniom – mówi dyrektor pielgrzymki ks. Paweł Tracz.

Trudno jednoznacznie stwierdzić ile osób zdecydowało się ruszyć w drogę, bo część z pątników do różnokolorowych grup dołączyło w ostatniej chwili, a inni z racji swoich innych zobowiązań pojawiać się będą na trasie wieczorami lub w kolejnych dniach wędrówki.

XXVII Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę tradycyjnie rozpoczęła się od mszy św. w olkuskiej bazylice, której przewodniczył biskup sosnowiecki Piotr Skucha. Po Eucharystii dziewięć grup wyruszyło w kierunku Klucz i stamtąd przez Rodaki dotrze wieczorem do malowniczego Podzamcza nieopodal Ogrodzieńca. Pątnicy podczas pierwszego dnia pokonają 23 kilometry. Drugiego dnia przez Zawiercie, Włodowice i Mirów pielgrzymi dotrą do Łutowca, skąd o świcie wyruszą w stronę Złotego Potoku. To właśnie sobota zapowiada się najbardziej krajoznawczo, bo i trasa wędrówki przebiega przez piękne zakątki jury. W Złotym Potoku w formie wieczornego apelu odbędzie się koncert zespołu Pielgrzym, którego członków połączyła właśnie piesza pielgrzymka na Jasną Górę i jej poprzedni dyrektor ks. Marek Bigaj.

pielgrzymka 2018 1

Czwarty dzień wędrówki, a więc niedziela rozpocznie się od Eucharystii. Po mszy przez Siedlec, Krasawą i Przymiłowice pątnicy wieczorem dotrą do Joachimowa, skąd już prosta droga na Jasną Górę. Zakończenie pielgrzymki zaplanowano na wałach częstochowskich. W poniedziałek 13 sierpnia o godz. 19:30 pod klasztorem odbędzie się uroczysta Eucharystia. Później autokarami pielgrzymi wrócą do domów i co za tym idzie, także do swoich obowiązków.

– To właśnie możliwość oderwania się na chwilę od codzienności w gronie przyjaciół pozwala co roku „naładować akumulatory” na kolejne miesiące. Zawsze jest za co dziękować – przyznaje Rafał Grzanka z grupy biało-czerwonej z parafii św. Andrzeja Apostoła. – Zgadza się, to wyjątkowy czas, pełen refleksji, ale i radości. Intencje i powody, dla których idą ludzie są różne, ale wszyscy mamy ten sam cel – dodaje Aneta Ślusarczyk z grupy żółto-niebieskiej, od lat nazywanej grupą rodzinną. Nie ma w tym przypadku, bowiem to właśnie tutaj można spotkać całe familie, często nawet trzypokoleniowe.

pielgrzymka 2018 2

Każdy na szlaku bez względu na przynależność do parafii i koloru grupy jest sobie bratem i siostrą. Wzajemna pomoc to normalność, tak samo jak opieka służb medycznych i porządkowych. Pielgrzymka to wbrew pozorom także duże wyzwanie logistyczne. Ma ona nie tylko swojego szefa, ale także kwatermistrza, własny transport oraz grupę ludzi odpowiedzialnych za tworzenie namiotowych obozowisk. Sprawowane funkcje są więc tak samo różne jak powody wędrówki. Zgodnie z tym co mówią pielgrzymi, ważne że cel dla wszystkich jest jednakowy.

Chcesz zobaczyć jak wyglądały wyjście i pierwsze kilometry pątników? Koniecznie zajrzyj do naszej galerii zdjęć!

{joomplu:79898}{joomplu:79870}{joomplu:79868}

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
18 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
karta płatnicza
karta płatnicza
5 lat temu

[quote name=”paulo”]ile kosztował wynajem sali gimnastycznej wraz z zapleczem w szkole podstawowej im. H.Sienkiewicza w Gorenicach przez pielgrzymów 7 sierpnia br?[/quote]
Bóg zapłać

paulo
paulo
5 lat temu

ile kosztował wynajem sali gimnastycznej wraz z zapleczem w szkole podstawowej im. H.Sienkiewicza w Gorenicach przez pielgrzymów 7 sierpnia br?

Adam001
Adam001
5 lat temu

[quote name=”Juliusz”]A co to za ksiądz z Pakuski co non stop obraża w komentarzach ludzi na profilach olkuskich polityków PiSu? Bo krążą jakieś plotki….[/quote]

Pewnie Proboszcz, nie nie Proboszcz tylko Biskup, albo sam Papież Franciszek… Ja wiem, że kościół zmaga się z wieloma problemami, no ale powtarzanie jakiś wyssanych z palca plotek jest delikatnie mówiąc głupie.

Juhas
Juhas
5 lat temu

szedłbym…

Juliusz
Juliusz
5 lat temu

A co to za ksiądz z Pakuski co non stop obraża w komentarzach ludzi na profilach olkuskich polityków PiSu? Bo krążą jakieś plotki….

xyz
xyz
5 lat temu

[quote name=”kolo”]A Jezus rzekł ->-> Idźcie i nie wracajcie.. ;-)[/quote]
Jak poszła dziewczyna po koleżanki z Rabki na odpoczynek,wykąpać się i nocleg to jej ktoś ukradł portfel i kasę w portfelu’

kolo
kolo
5 lat temu

A Jezus rzekł ->-> Idźcie i nie wracajcie.. 😉

Adam001
Adam001
5 lat temu

[quote name=”Anula”]W Andrzeju są dwie grupy pielgrzymkowe: żółto niebieska – Grupa Rodzinna i biało-czerwona grupa jednej rodziny. 😆 😆 :lol:[/quote]

O co chodzi ?? ??

Anula
Anula
5 lat temu

W Andrzeju są dwie grupy pielgrzymkowe: żółto niebieska – Grupa Rodzinna i biało-czerwona grupa jednej rodziny. 😆 😆 😆

Wiktoria
Wiktoria
5 lat temu

[quote name=”Ogr”]Znasz Kmite? Co ma uszy znakomite?[/quote]

On cały jest znakomity, mój kochany :-*

.............
.............
5 lat temu

Piotr K. PAMIĘTAJ!!!! NIE zapomnij !!!! o dożynkach diecezjalnych 19.08.2018 r. w Ogrodzieńcu i zapytaj tak jak wcześnie ile kasy dołożyła do dożynek diecezjalnych diecezja sosnowiecka na czele z JE.ks.biskupem.

Ogr
Ogr
5 lat temu

Znasz Kmite? Co ma uszy znakomite?

Jwn
Jwn
5 lat temu

Wszystkich podliczą na Górze

enigma1952
enigma1952
5 lat temu

Oj głupi, ciemny i naiwny ludku! Głupich nie sadzi się i nie sieje, sami się rodzą!

autochton
autochton
5 lat temu

„Mem ślepej wiary zabezpiecza swoja nieśmiertelność przez wywoływanie nieświadomej niechęci do racjonalnego myślenia.” (Richard Dawkins)
Nie ma sensu powtarzać mojej dawniejszej wypowiedzi „o XXI wieku i jego dziwnych zjawiskach socjologicznych”, ale cieszę się, że wśród tych sympatycznych skądinąd twarzy na fotografiach nie spostrzegłem ani jednej znajomej gęby !! Widocznie nie jest jeszcze tak źle z kręgiem mojej rodziny i znajomych !!

RODO
RODO
5 lat temu

Pytanie:
Czy Autor publikacji musi mieć zgodę fotografowanych osób
na publikację ich wizerunku?

Asia
Asia
5 lat temu

wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/po-tym-zabojstwie-przestalem-wierzyc-w-boga-czy-to-ksieza-zabili-roberta-wojtowicza/z882hme

Ola
Ola
5 lat temu

Drogi Przeglądzie, wiem że zbliżają się wybory ale, czy naprawdę niemal w każdym artykule musisz straszyć nas podobizną P. Kmity ?