1

Fotopułapki – to kolejna odsłona walki olkuskich strażników miejskich z osobami wyrzucającymi wielkogabarytowe odpady pod osiedlowe śmietniki. Czy taka „broń” okaże się skuteczna?

Od kilku miesięcy na terenie miasta i gminy trwają kompleksowe kontrole czystości. Sprawdzane są place, chodniki, tereny zielone. Nadal największym problemem są osiedlowe śmietniki, gdzie można znaleźć dosłownie wszystko.

– Po krótkim okresie względnego spokoju znowu mamy prawdziwy wysyp odpadów wielkogabarytowych, wyrzucanych głównie na osiedlach. Gruz, szafki, fotele, wersalki, lodówki, różnego rodzaju śmieci po domowych remontach – to wszystko znajdujemy przy osiedlowych kontenerach. Niestety, na nic zdają się apele o utrzymywanie porządku i wywożenie tego rodzaju śmieci do Gminnego Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych – mówi komendant olkuskiej Straży Miejskiej Marek Lasek.

2

Jednak osoby podrzucające odpady nie mogą czuć się bezkarne. W grudniu strażnicy podczas patrolu na ul. Kościuszki zauważyli kilka worków z gruzem. Ustalono sprawcę podrzucenia odpadów i ukarano go 200-zlotowym mandatem. Mężczyzna musiał również posprzątać zaśmiecony teren. W styczniu prowadzone były już dwie sprawy związane z wysypywaniem gruzu do kontenerów. Pierwsza sprawa z osiedla Młodych zakończyła się mandatem w wysokości 100 złotych, druga ze Śródmieścia jest w toku.

Mandat za zaśmiecanie może wynieść do 500 złotych. Gdyby sprawa trafiła do sadu, nałożona grzywna to nawet 5 tys. złotych. Za każdym razem sprawca jest zobowiązany do uprzątnięcia terenu.

3

Jesteś w ukrytej kamerze
Straż Miejska postanowiła w inny sposób rozprawić się ze śmieciowym problemem. W najbliższym czasie w kilku punktach miasta pojawią się fotopułapki. Urządzenia reagują na ruch, robią wtedy zdjęcia i nagrywają filmiki. Materiały natychmiast są przesyłane na przypisane do fotopułapki numery telefonów Straży Miejskiej.
-Tego typu urządzenia stosowane są w wielu miejscach w Polsce. Na początek pojawi się kilka takich urządzeń. Zobaczymy, jak się sprawdzą. Nie wykluczamy, że z czasem będzie ich jeszcze więcej. Fotopułapki mają dość duży zasięg, wykonują zdjęcia w dużej rozdzielczości, mogą przez dłuższy czas działać w trybie czuwania. Mamy nadzieję, że takie rozwiązanie pozwoli nam wyeliminować problem podrzucania śmieci. Zachęcamy mieszkańców do stosowania się do przepisów zawartych w Regulaminie utrzymania czystości i porządku na terenie Miasta i Gminy Olkusz – mówi komendant Lasek. 

4

Zamiast pod śmietnik – oddaj do PSZOK-u
Strażnicy przypominają, że stare meble czy odpady budowlane można bezpłatnie oddać do Gminnego Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, który od początku tego roku mieści się przy al. Tysiąclecia 15 d (wjazd od strony ul. Składowej).

Zgodnie z regulaminem, do Punktu przyjmowane są: tworzywa sztuczne, papier i tektura, opakowania wielomateriałowe, szkło, metale, odpady zielone i biodegradowalne, zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, odpady wielkogabarytowe, odpady budowlano – remontowe (np. drzwi, okna, armatura łazienkowa, gruz), zużyte baterie i akumulatory, opony, tekstylia, przeterminowane leki.

Teraz PSZOK czynny jest dłużej; przez sześć dni w tygodniu: w poniedziałki i środy od 8.00 do 18.00, we wtorki, czwartki i piątki od 10.00 do 18.00, a w soboty od 8.00 do 16.00.

5

Wyrzucanie śmieci w miejscach niedozwolonych najlepiej zgłaszać do Straży Miejskiej (tel. 32 647 89 00; pn.– pt. 6:30-21:30, sob. 7:00-15:00).

Czy fotopułapki to dobry pomysł? Czekamy na Wasze opinie!

Fot. Straż Miejska w Olkuszu

6

7

8

9

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
29 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
lynxel.com
lynxel.com
6 lat temu

Koszt zakupu – kilkaset zł = 1 mandat, a już od 200/250zł można dobre urządzenie dostać.

Aaabb
Aaabb
6 lat temu

[quote name=”theon”]A tak w ogóle to jak to jest że każde zadanie przekazane samorządowi wcześniej czy później rodzi patologie ?[/quote]
Ciezko stwierdzic,generalnie idea samorzadnosci jest sluszna tylko ze w praktyce wybieramy najmniej kompetentnych ludzi do wladz i tak to sie konczy. To troche zatem nasza,czyli wyborcow wina,druga rzecz to ordynacja wyborcza…

?
?
6 lat temu

[quote name=”theon”]A tak w ogóle to jak to jest że każde zadanie przekazane samorządowi wcześniej czy później rodzi patologie ?[/quote]
Bo jak z nazwy ”samorządy” wynika samo rządzą i samowolą się. 🙁

theon
theon
6 lat temu

A tak w ogóle to jak to jest że każde zadanie przekazane samorządowi wcześniej czy później rodzi patologie ?

Aaabb
Aaabb
6 lat temu

A jal mieszkancy maja dostarczyc np meble czy duzy sprzet agd na skladowa ?na wlasny koszt wynajmujac firme transportowa ?przeciez juz placa za wywoz smieci.pan komendant st miejskiej nie popisal sie pomyslem z fotopulapka….

xyz
xyz
6 lat temu

Śmieć gabarytowy czy odpad gruzowy po remoncie to nadal śmieć. Każdy z nas PŁACI za odebranie od nas tych śmieci. To ja decyduje kiedy chcę wymienić lodówkę czy kanapę a mój dom/mieszkanie nie miejscem zbierania śmieci. Nie wiem jak to jest w Olkuszu ale w Bukownie śmieci z kontenerów osiedlowych odbierane są 3 razy w tygodniu: poniedziałek, środa, piątek. 3 razy w tygodniu pracownik komunalny ma możliwość odnotować w swoim kajeciku fakt istnienia odpadów gabarytowych.
Co należy wtedy zrobić? Wysłać hakowiec z kontenerem i usunąć te śmieci BO WŁAŚNIE ZA TO PŁACIMY.
Ten artykuł pokazuje że służby komunalne zamiast robić to do czego zostały powołane i za co im się płaci wolę narzekać że ktoś śmie wyrzucać śmieci.

Młody
Młody
6 lat temu

[quote name=”pavv”]Ostatnie zdjęcie gdzie papierowe kartony leżą przed pojemnikiem bo się w nim nie zmieściły to przestępstwo godne najwyższego potępienia! Dobrze, że strażaków miejskich w Olkuszu się olewa bo jeszcze by coś z tego wyszło niechybnie.[/quote]

Muszę dodać że spotykam pojemniki na makulaturę z jeszcze mniejszym otworem lub przepełnione więc wówczas zostawiam makulaturę przy tym kontenerze … po tym artykule aby się nie narażać na 500 złotowy mandat zamiast segregować będę papier także wrzucał do pojemników na odpady niesegregowane …

Rafał
Rafał
6 lat temu

[quote name=”Mieszkaniec”]Panie komendancie Lasek popieram pańskie działania i gratuluję pomysłu …[/quote]
Z gratulacjami to trzeba poczekać. Punkt odbierania gabarytów powinien byc na każdym osiedlu i to nie jeden, najlepiej obok obecnych smietników. Wywóz powinien następować zawsze po wekendzie. Jeden cięzarowy powinien objechać wszystkie te małe punkty i dopiero wtedy powinien zawieść na Składową bez obciązania tym obowiązkiem mieszkańców. Mieszkańcy i tak juz dużo placa za wywóz nieczystości.

ASIA
ASIA
6 lat temu

Widać że w gminie Olkusz coś się dzieje pozytywnego a malkontenci ciągle krytykują .

R.Chmist
R.Chmist
6 lat temu

Bardzo mi się podoba pomysł gratuluję panie komendancie , inaczej porządku się nie zrobi !!!

Mieszkaniec
Mieszkaniec
6 lat temu

Panie komendancie Lasek popieram pańskie działania i gratuluję pomysłu …

tabor05
tabor05
6 lat temu

Ten adres: 1000-lecia 15 to Apteka koło szpitala. Jak tam dojechać od składowej ? Składowa tam się nie kończy.

Romuald
Romuald
6 lat temu

Zastanawiam się i nie rozumiem intencji przedmiotowego artykułu. Pokazywanie drzewek jak i starych mebli wskazuje, że nikt nie ma pomysłu na ich zagospodarowanie. Idiotycznym pomysłem byłoby również nakazywanie mieszkańcom wymiany starych mebli w mieszkaniach w terminach ustalonych w grafiku do wywożenia wielkogabarytowych odpadów. Ci, którzy mają parcie na szkło powinni stanąć przy śmieciach dla zrobienia zdjęć świadczących o ich nieudolności.

pavv
pavv
6 lat temu

Ostatnie zdjęcie gdzie papierowe kartony leżą przed pojemnikiem bo się w nim nie zmieściły to przestępstwo godne najwyższego potępienia! Dobrze, że strażaków miejskich w Olkuszu się olewa bo jeszcze by coś z tego wyszło niechybnie.

bis
bis
6 lat temu

młody === święte słowa, szczególnie ostatni fragment.

Młody
Młody
6 lat temu

Pomysł z fotopułapkami uważam za idiotyczny:

Mieszkańcy osiedla płacą co miesiąc wysokie opłaty za odbiór odpadów które dostarczają w wyznaczone miejsca a nawet próbują je segregować pomimo ciągłych problemów z oznaczonymi kontenerami, wykazując się przy tym dużą odpowiedzialnością i kulturą. Odpady te są rozwalane i mieszane przez wszechobecnych nurków kontenerowych z okolicznych domów prywatnych którzy wyszukane materiały spalają w piecach zatruwając całą okolicę. Latem pomagają im w tym bałaganieniu wszędobylskie czarne wielkie ptaszyska z kruczej góry. Gmina powinna iść w kierunku rozwiązania tych problemów oraz zapewnić systematyczny, (może nawet co kilka dni) odbiór wszystkich odpadów wysokogabarytowych z miejsc z kontenerami – przecież jest oczywiste że nikt nie poleci z tymi odpadami pod ulicę składową i też nie wynajmie przewoźnika aby tam te odpady zawieść bo co miesiąc już za to płaci.

Efekty tego pomysłu straży będą takie że gmina poniesie koszty zakupu i montażu tych fotopułapek a po pierwszych mandatach mieszkańcy przestaną grzeczne zanosić odpady w wyznaczone miejsca tylko będą je nocami po całym porzucać osiedlu w miejscach gdzie oko kamery nie sięga …

nut
nut
6 lat temu

Fotogłupota. Tyle płacimy za odpady że powinni zorganizować wywóz odpadów wielkogabarytowaych np. co 2 tydzień – jeżeli jest takie zapotrzebowanie, a nie 2 razy do roku.
Ewentualnie niech zrobią wywóz na żądanie 🙂 – płacisz 2 dyszki a oni przyjezdzają po wersalkę – jeszcze by zarobili 🙂

Merkury
Merkury
6 lat temu

Ale pierdoły.

Masz działkę budowlaną a nie rolną – to powinieneś płacić za śmieci. Przecież jest inny podatek za rolną a inny za budowlaną. Stąd – niech to będzie nazwane ceną za cywilizację. Jeżeli gmina potrafi wyegzekwować należny podatek to chyba żaden problem ze śmieciami. I teraz: możesz wywozić śmieci gdzie chcesz, byle nie do lasu. A fotopułapki instaluj na mundurach strażaków miejskich – przynajmniej będzie widać, czy coś pracują.

Pis
Pis
6 lat temu

Wystarczy aby ,2 razy w tygodniu administracja zebrała te większe śmieci na swój wózek akumulatory i wywiozla ,(na jej utrzymanie i tak płacimy). a nie robić brig bradera, dzisiaj duże śmieci a jutro pozostałe ludzie będą płakać i płacić.

Andrzej Blyat
Andrzej Blyat
6 lat temu

Tyle płacimy za te cholerne śmieci, że może by tak zaczęli rejestrować, że coś jest podstawione i odbierali spod śmietników duży gabaryt.
Owszem – gruz to przesada, ale nikt nie będzie ze starą kanapą popierniczał na Tysiąclecia.

P X T
P X T
6 lat temu

Takie to są koszty cywilizacji wściekłego materializmu. Wyścig szczurów na marketowe promocje wielkopowierzchniowe, pełne wysypiska i karambole wynikające z wiecznego pośpiechu za kasiorą. Dzisiejsze produkty są obliczone na używalność do końca gwarancji precyzyjnie wyliczonej żeby się nie opłacało naprawiać. Nikt nie pomyślał w tym „projekcie” o wysypiskach pękających w szwach. Najważniejsza dla wszystkich kasiora, reszta nie ważne. Problemy wynikające z chorego konsumpcjonizmu same dadzą o sobie znać w oparach smogów ropopochodnych. Już lepsza była epoka cerowanych skarpet i serwisowych naprawczych punktów usługowych z szewcem łącznie od tych modowych wysokotechnologicznie przetworzonych zawartości wysypisk.

theon
theon
6 lat temu

Jeśli pod śmietnikami leżą stare wersalki, to znaczy że częściej trzeba duże gabaryty zbierać, a ten kto pułapki wymyślił – do lekarza ! 🙁

Mateusz Marcinowski
Mateusz Marcinowski
6 lat temu

Ja zaproponowałbym przypilnowac właścicieli piesków, które po załatwieniu potrzeb na trawnikach, chodnikach i innych miejscach uczeszczanych przez pieszych, nie czują się odpowiedzialni za posprzatanie odchodów

po mojemu
po mojemu
6 lat temu

1) Widząc zainteresowanie niektórych mieszkańców zawartoscią śmietników osiedlowych, uważam że śmietniki powinny być otwarte. Co to komu szkodzi jak sobie ktoś wyszpera kawałek deski, złomu czy innych skarbów ? od sprzątania k/śmietnika jest sprzątaczka tak jak od odśnieżania chodnika między blokami.
2) czasami wyrzucacie dobre rzeczy, które może jeszcze posłużyły by komuś,wystarczyłoby wywiesić kartkę w MOPSie, Caritasie, dać ogłoszenie do ŻJ czy OLX ( ogłoszenia są darmowe)

Piotrek119
Piotrek119
6 lat temu

[quote name=”Maciek T.”]Zawsze tak będzie dopóki nie zabudujecie śmietników. Panie burmistrzu i OSM bierzcie przykład z oś. Słowiki.[/quote]

Akurat na os. Słowiki koło śmietnika na ul. Kolberga też ludzie wyrzucają śmieci wielkogabarytowe. A gruz albo np. elektronikę bardzo często tam można zobaczyć w kontenerach. Zabudowa nic nie pomaga, zwłaszcza że co jakiś czas i tak drzwi wejściowe albo są otwarte na oścież, albo mają zepsute zamki i są ciągle otwarte.

theon
theon
6 lat temu

Tak, może jeszcze czarcie zapadki ? Jak szef sm zacznie chodzić z makietką śmietnika to się nie zdziwię 😆

Młody
Młody
6 lat temu

„Strażnicy przypominają, że stare meble czy odpady budowlane można bezpłatnie oddać do Gminnego Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, który od początku tego roku mieści się przy al. Tysiąclecia 15 d (wjazd od strony ul. Składowej).”

To na tak ogromnym osiedlu jak Osiedle Młodych nie ma ani jednego takiego punktu tylko tysiące dziadków i babek z tego osiedla muszą np ze starymi taboretemi na plecach na al. Tysiąclecia, nieodśnieżonymi i nieposypanymi ścieżkami zawalać …

Maciek T.
Maciek T.
6 lat temu

Zawsze tak będzie dopóki nie zabudujecie śmietników. Panie burmistrzu i OSM bierzcie przykład z oś. Słowiki.

wersalka
wersalka
6 lat temu

Kolejna głupota.