Olkusz

Propozycja interesująca, ale trzeba ją dokładnie przeanalizować – to stanowisko władz Olkusza w sprawie wykorzystania fusów z kawy do posypywania zimą oblodzonych chodników pośród terenów zielonych. Niedawno pisaliśmy o pomyśle jednego z miejskich radnych, którzy zaproponował, aby wzorem Lwowa czy Krakowa takie rozwiązanie zastosować i u nas.

Ponowne wykorzystanie odpadów, poprawa jakości gleby, ochrona łap czworonogów i aromat dodający energii spacerowiczom. – to zalety takiego rozwiązania, które radny Wojciech Ozdoba wyliczył w swojej interpelacji skierowanej do olkuskiego burmistrza. – Podjęcie współpracy z kawiarniami czy sklepami (stacjami paliw) oferującymi kawy na wynos, przyniesie obu stronom korzyści: my otrzymamy ekologiczny substytut soli drogowej, a właściciele wymienionych obiektów pozbędą się na kilka zimowych miesięcy problemu z kubłami fusów. Zdając sobie sprawę z kończącego się sezonu zimowego, a także z trudnej sytuacji restauratorów, warto zadbać o nawiązanie współpracy z lokalnymi kawiarniami przed kolejną zimą – uważa radny Wojciech Ozdoba.

Władze gminy dostrzegają zalety stosowania ekologicznych rozwiązań, które mogą wpłynąć na obniżenie kosztów i jednocześnie zmniejszenie ilości odpadów. Na przeszkodzie mogą stanąć przepisy – te dotyczące wykorzystania poszczególnych grup odpadów, jak i te mówiące o rodzajach i warunkach stosowania środków dopuszczonych do użytku na drogach publicznych oraz ulicach i placach.

-W ślad za informacjami o wykorzystywaniu fusów z kawy do posypywania chodników pojawiły się także opinie o możliwości szkodliwego działania fusów na rośliny. Z płynących obecnie informacji, wynika że pomysł ten wymaga szerszej analizy w zakresie możliwości jego wdrożenia, zarówno pod kątem środowiskowym jak i prawnym. Zatem sam pomysł wykorzystania fusów z kawy wydaje się bardzo interesujący jednak z decyzją, co do możliwości jego wykorzystania, z pewnością należy się wstrzymać do czasu uzyskania większej ilości danych w tym zakresie – odpowiada wiceburmistrz Łukasz Rychlewski.

Zima powoli odpuszcza. Czy za rok na olkuskich chodnikach zobaczymy „ekologiczny środek antypoślizgowy”?  Na pewno powrócimy do tego tematu.

fot. pixabay.com

Dołącz do dyskusji

Zaloguj się się aby komentować
  Subskrybuj  
Powiadom o