pomnik ofiar

Pomnik Pomordowanych Ofiar II wojny światowej, który stoi na olkuskim Rynku, nie został uwzględniony w projekcie rewitalizacji starówki. Na razie nie wiadomo, gdzie zostanie postawiony.
Pomnik, od lat wpisany w obraz olkuskiej starówki, stoi na ziemiach przywiezionych z pól bitewnych, na których ginęli nasi żołnierze. – Przez ostatnie kilkadziesiąt lat to właśnie pod tym pomnikiem odbywały się wszelkie uroczystości i święta państwowe. Podczas rozmów z mieszkańcami słyszę często, że pomnik jest już mocno nadwyrężony i rewitalizacja Rynku byłaby bardzo dobrą okazją do jego odnowienia, aby przez kolejne dziesięciolecia upamiętniał bohaterską śmierć żołnierzy II wojny światowej – mówi radny miejski Kazimierz Chechelski, który zwrócił się do burmistrza z pytaniem, czy restauracja pomnika wpisuje się w plan odnowy Rynku.

Okazało się, że po rewitalizacji starówki pomnika na Rynku nie będzie. W projekcie rewitalizacji, uzgodnionym z Małopolskim Konserwatorem Zabytków, planowane jest przeniesienie pomnika w inne miejsce. – Wybór tego miejsca jest niewątpliwie trudnym i odpowiedzialnym zadaniem. Przeniesienie pomnika wiąże się z jego rozebraniem i ponownym ustawieniem, co zapewne poprzedzone zostanie niezbędnymi zabiegami konserwatorskimi. Decyzje takie zostaną podjęte dopiero po zasięgnięciu opinii konserwatora dzieł sztuki – wyjaśnia olkuski burmistrz Dariusz Rzepka.
W kwestii nowej lokalizacji będą mogli wypowiedzieć się zainteresowani mieszkańcy oraz przedstawiciele różnych instytucji i organizacji. Władze miasta przewidują bowiem konsultacje społeczne.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
34 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
ddd
ddd
13 lat temu

Po pierwsze: dziękuję za wysoką ocenę mojego postu. Po drugie: śmiech na sali żeby mieszać sprawy Rzymu i Olkusza, dajcie ludzie żyć! Po trzecie: czemu ten pomnik niby nie pasuje do krajobrazu rynku? Nie pasuje to fontanna Zdrojewskiego do wrocławskiego rynku, a mimo to i tak stała się symbolem Wrocławia. A co do kebabów i policji, uważam że ludzie zaczną się interesować i pomnikiem, tyle że może już być za późno. A na Osiedlu Młodych to sobie stawiajcie pomnik obecnego burmistrza a nie zasłużonych dla Ziemi Olkuskiej.

zet
zet
13 lat temu

[quote name=”emil”]5 „Chłopie” a co powiesz swojemu pracodawcy jako wykonawca jego rozkazów w momencie kiedy zostaniecie zalani falą protestów od mieszkańców Olkusza? A to się stanie w najbliższym czasie. Czy też będziesz takim entuzjastom zmiany lokalizacji Pomnika?. Myślę, że w swoim stylu jakoś się z tego wywiniesz i zamieścisz kolejne głupie artykuły na ten temat w Przeglądzie Olkuskim . .
Pozdrawiam: Emil[/quote]
Ja was po prostu śmiechem zabiję! Już widzę tę falę protestów. 99,5% olkuszan należy do Partii Umiarkowanego Protestu (w Granicach Prawa). Już widzę tych odważnych. Kogo to obchodzi tak naprawdę! Przyjrzyj się naszej dyskusji, raptem 3 osoby, z tego jedna ma zapłacone za pisanie 😆 porównaj sobie z emocjami, jakie budził temat „która pizza jest najlepsza w Olkuszu” albo o kebabach dla policjantów.

olkuszanin
olkuszanin
13 lat temu

„zet”napisał
„Emil”- nie żartuj, nie mówimy o wszystkich radnych, tylko na razie o jednym konkretnym, który nagle obudził się po kilkunastu czy kilkudziesięciu nawet miesiącach prac nad projektem rewitalizacji i gdy prace już ruszyły zaczyna siać zamęt …”

To nie dyskwalifikuje radnego, to totalna kompromitacja burmistrza i jego zastepcy, że tak ważną kwestię, jak pozostawienie pomnika poległym za Ojczyznę na płycie Rynku lub przeniesienie go, nie skonsultowali z mieszkańcami Olkusza przed zleceniem projektu rewitalizacji Rynku.
Tak się dzieje dlatego,że burmistrz i jego zastępcy nie są olkuszanami i nie znają historii naszego miasta, a na pomnik patrzą jak na stertę nierówno ułożonych kamieni. Kiedy jeszcze dowiedzieli się, że zbudowała go władza ludowa, to mieli bardzo mocny argument aby go usunąć z płyty Rynku, bo to komunistyczny pomnik. Również architekt rewitalizacji był aż z Tychów. Olkuski projektant napewno by na taki pomysł nie wpadł.

emil
emil
13 lat temu

5 „Chłopie” a co powiesz swojemu pracodawcy jako wykonawca jego rozkazów w momencie kiedy zostaniecie zalani falą protestów od mieszkańców Olkusza? A to się stanie w najbliższym czasie. Czy też będziesz takim entuzjastom zmiany lokalizacji Pomnika?. Myślę, że w swoim stylu jakoś się z tego wywiniesz i zamieścisz kolejne głupie artykuły na ten temat w Przeglądzie Olkuskim . .
Pozdrawiam: Emil

emil
emil
13 lat temu

3. Twój „chłopie” cytat: „burmistrz jest tak miły, że pozwala wybrać miejsce”. To już zakrawa na farsę. Wybrany w demokratycznych wyborach Burmistrz ma obowiązek spełniać wolę wyborców, i nic z tego nie wynika, że olkuscy radni uchwalili plan zagospodarowania Rynku. Niechże ten Twój Burmistrz ogłosi wreszcie tzw. konsultacje społeczne w sprawie Pomnika. Może znajdzie się dla niego równie godne miejsce w Rynku?
4. „Chłopie” Po raz kolejny straszysz Unią Europejską. Mam wrażenie , że masz bardzo małą wiedzę na ten temat. Projekty unijne są w całości uzgadniane z władzami lokalnymi i nie robi tego Unia tylko wyspecjalizowane agendy w Polsce z którymi w każdym momencie po przyznaniu unijnego budżetu można te zadania konsultować i modyfikować. Jeżeli nie wiesz o czym mówię to zajrzyj do pracy Dicka Leonardo na temat struktury i wykorzystania funduszy unijnych. Oj. Jakoś kiepsko macie w tym urzędzie że nie wysyłają Was na szkolenia.

emil
emil
13 lat temu

2. A teraz bardziej akademicko. „chłopie”. Jeżeli już korzystasz ze swojej ulubionej Wikipedii i przytaczasz fakt przenoszenia pomników m.in. na Plac Świętego Piotra w Rzymie (a myślę że chodzi Ci o fakt przeniesienia obelisku Amenehata II czyli tzw. obelisk Vaticano) to proponuję Ci przeczytać doskonałą książkę Reno Brusnera (niestety w języku angielskim) na ten temat. Wówczas dowiedziałbyś się, w jakich okolicznościach i dlaczego ten pomnik i inne przewożone do Rzymu tam się znalazły. Wynikało to tylko i wyłącznie z faktu podniesienia rangi Placu Świętego Piotra i innych okolic wokół placu. To były hołdy składane męczennikom za wiarę. Czy w postawieniu pomnika na głównym placu Olkusza nie widzisz analogii?. A tak z innego poziomu: „Gdzie Rzym, gdzie Krym a gdzie Olkusz” Twój przykład „chłopie” nietrafiony.

emil
emil
13 lat temu

Oj „zet”
To teraz to ty „chłopie” (przepraszam za sformułowanie , ale to ty mnie pierwszy tak nazwałeś, a ja się tylko próbuję dostosować do Twojego intelektualnego poziomu) musisz, albo nie, zgodzić się z moimi sugestiami.
1.Sądząc z Twoich „chłopie” wypowiedzi jesteś etatowym pracownikiem UMiG w Olkuszu i za robotę którą wykonujesz na tym forum pewnie nieźle Ci płacą, bo inaczej nie wyobrażam sobie, aby rozsądnie myślący olkuszanin miał takie samo zdanie jak Ty, chyba za wyjątkiem Twoich pracodawców.

zet
zet
13 lat temu

„emil” – co do procedur unijnych: model zaproponowany przez ciebie tzn. weźmiemy kasę, ale i tak zrobimy po swojemu, jakoś to będzie, nikt nie przyjdzie sprawdzić, niestety, a może na szczęście przeminął, a właściwie dopiero przemija na naszych oczach. Jeszcze 10 lat temu przed wejściem do Unii tak by można zrobić, ale właśnie po to tam weszliśmy, żeby skończyć z tym komunistycznym badziewiem, złodziejstwem i bałaganem. Jeśli w projekcie było wpisane usunięcie pomnika, Unia na to dała pieniądze, a my pomnik pozostawimy, to co się stanie z tymi pieniędzmi? oddamy Unii? czy podzieli się pół na pół wykonawca prac ze zleceniodawcą? Ponieważ w Unii nas dobrze znają to właśnie sprawdzą dokładnie co zostało w ramach projektu zrobione – np. przy rozliczaniu dopłat unijnych dla rolników stosuje się zdjęcia lotnicze, myślisz, że nie są w stanie w ten sposób sprawdzić prawidłowości wydania pieniędzy na olkuski rynek? Żyjemy w XXI wieku, chłopie!

zet
zet
13 lat temu

„Emil”- nie żartuj, nie mówimy o wszystkich radnych, tylko na razie o jednym konkretnym, który nagle obudził się po kilkunastu czy kilkudziesięciu nawet miesiącach prac nad projektem rewitalizacji i gdy prace już ruszyły zaczyna siać zamęt pod pozorem obrony pomnika. Jeśli się wcześniej sprawą nie interesował albo nie potrafi odczytać planów architektonicznych w skali 1:1000 z zaznaczonym przebiegiem ulic, uzbrojenia podziemnego terenu, zieleni i obiektami tzw. „małej architektury” jak pomniki, to na radnego się nie nadaje. A jeśli głosował za przyjęciem i realizacją projektu, a teraz mu się nagle „odwidziało” to go kompletnie dyskwalifikuje.
Nikt ze mną żadnych projektów odnośnie rynku nie uzgadniał, było natomiast ogłoszone otwarte spotkanie z burmistrzami, na którym ten projekt prezentowano, kto chciał ten przyszedł i mógł się wypowiedzieć, ja nawet nie byłem na nim.

zet
zet
13 lat temu

„mieszkaniec” – na całym świecie przenosi się pomniki, czasami w obrębie jednego miasta czasami nawet między kontynentami, np. zadaj sobie trud i sprawdź skąd na Placu św. Piotra w Rzymie wziął się taki wysoki obelisk widoczny na każdej transmisji modlitwy Anioł Pański w niedzielę. Nikt olkuskiego pomnika nie chce przerobić na tłuczeń do podsypania budowanej właśnie autostrady ani osełki do szlifowania ostrzy kos mechanicznych. Po prostu z szacunkiem, razem z urnami z ziemią z pobojowisk, zostanie rozebrany, oczyszczony i zmontowany ponownie. Pytanie tylko GDZIE? Tu możesz się wypowiedzieć w konsultacjach – burmistrz jest tak miły, że pozwala wybrać miejsce.

emil
emil
13 lat temu

A tak a propos. Dlaczego ten pomnik w wymiarze architektonicznym nie pasuje do Rynku? Przecież jest wykonany z typowego dla olkuskich terenów piaskowca czerwonego i białego, tak jak pozostała część Rynku. Ani swym kształtem nie stanowi dysharmonii z okolicznymi, wątpliwej jakości kamienicami nie odrestaurowanymi od lat, a jeżeli już to pomalowanymi na dziwne kolory. Nie mów mi, że inwestor w tym momencie Burmistrz Olkusza nie jest w stanie zmienić projektu. I nie strasz Unią Europejską, bo owszem ona dała pieniądze, ale za ich zadysponowanie odpowiedzialne są tylko i wyłącznie władze Olkusz. Czy myślisz, że ktoś z organów Unii Europejskiej pofatyguje się d o Olkusza aby zobaczyć czy nieujęty w projekcie pomnik istnieje, czy też nie. c4p9n

emil
emil
13 lat temu

Drogi „zet”. Za każdym razem zarzucasz mi brak zrozumienia tematu i kolejny raz pouczasz mnie o czytaniu ze zrozumieniem. A ja z uporem maniaka będę Cię pytał: Czy ktoś z Tobą albo ze mną i tym samym z mieszkańcami Olkusza konsultował demontaż olkuskiego pomnika? Owszem (według Ciebie, ja na ten temat nie mam wiedzy) olkuscy radni mieli ponoć dostęp do planu rewitalizacji Rynku, ale czy dalej bezkrytycznie nie przyjmujesz faktu, że być może w ogóle nie wpadło im do głowy, że jeden z symboli olkuskiego Rynku ma zniknąć? Przecież założenia do planu rewitalizacji nie tworzyli radni, tylko służby podległe Burmistrzowi Rzepce i to pewnie on wspólnie z konserwatorem zabytków podjęli decyzję o likwidacji pomnika. Czy w tej fazie projektu ktoś podjął rozmowy z resztą społeczeństwa Olkusza?

mieszkaniec
mieszkaniec
13 lat temu

do zet
słabo znasz historię, … ale może nie byłeś orłem? Poczytaj co sądzi świat o tych co niszczą ( w Polsce przenoszą) pomniki. Myślę, że wielu Ci podobnie myślących uważa, że jak z róznych okazji pod takim składaja kwiaty organizacje i partie lewiciwe to MUSI to byc pomnik komunistyczny. Nie wiem jak TAKIM jak ty osobnikom nalezy wytłumaczyć, że jest pomnik dl upamietnienia mieszkańców Olkusza którzy zgineli podczas II wojny światowej. Wielu tach zdolnych jak TY historyków uważa, że to jest pewnie pomnik tzw utrwalajacych władzę ludową. Ludzie prosze o jedno zacznijcie myśleć to nie boli, a tą chroniczną swą obsesję może zacznijcie leczyć.

zet
zet
13 lat temu

Burmistrz mu grzecznie odpowiedział, że owszem ujęto w następujący sposób: pomnik się troskliwie rozbierze, przeniesie w inne (poddane konsultacjom) miejsce, a tam gdzie był ułoży się równiuteńki bruczek, żeby sobie spacerujące olkuszanki nie łamały obcasików. Idziemy bowiem do Europy.
A tego problemu, że nadal wierzycie (szanowni respondenci), że możliwe jest utrzymanie pomnika w rynku, to już niestety ja nie rozwiążę – wymaga konsultacji u specjalisty.

zet
zet
13 lat temu

no i widzę Emilu, że nie skorzystałeś z dobrej rady i nie zadałeś sobie trudu, żeby cokolwiek przeczytać dwa razy, ze zrozumieniem. Nadal nie jesteś w stanie przyswoić sobie najprostszej rzeczy: miłościwie nam panująca Unia Europejska dała 15 mln PLN na przebudowę rynku olkuskiego – ten rynek ma wyglądać tak, jak go narysował projektant, który to projekt zaakceptowali nasi równie miłościwie nam panujący wybrańcy: burmistrz i radni. A nagle radny z lewicy (co samo w sobie nie jest przypadłością beznadziejną) zorientował się, że jego ukochanego pomnika na rynku nie będzie i żeby na 1 czy 9 maja złożyć swoją wiązankę będzie musiał jechać np. busem na Osiedle Młodych, jeśli w wyniku konsultacji społecznych lud olkuski zdecyduje tam wspomniany pomnik zakotwiczyć. I radny pisze list do burmistrza, czy w planie rewitalizacji (nad którym sam głosował i zapewne miał 1000 okazji się wypowiedzieć w czasie tych co najmniej 2 lat kiedy projekt przygotowywano w urzędzie) ujęto jego monument.

emil
emil
13 lat temu

I na konie chciałbym Ci przytoczyć słowa „ddd” Myślę że on to bardzo prosto i logicznie skwitował: „tak jest, usunąć ten pomnik a postawić inny – najlepiej zmarłego prezydenta – będzie bardziej trendy! Brawo dla władz Olkusza…”

emil
emil
13 lat temu

Co do instrukcji dla mnie odnośnie podkreślania czerwonym długopisem wypowiedzi Burmistrza Rzepki odnośnie przeniesienia pomnika. Czy jest to Twój ulubiony kolor długopisu, bo mój nie. Ja na co dzień posługuję się piórem z niebieskim atramentem. Ty chyba w ogóle nie rozumiesz kwestii przeniesienia pomnika. Przecież tu nie chodzi o to gdzie , ale czy w ogóle przenosić pomnik. I takie są wypowiedzi wszystkich respondentów. Ale może to jest dla Ciebie mało zrozumiałe. Pozdrawiam i życzę lektury Wikipedii.

emil
emil
13 lat temu

Szanowny „zet”. Po pierwsze to ja z Tobą polemizując starałem się zachować bardzo dużą powściągliwość w ocenianiu Twojej wiedzy historycznej i kultury wypowiedzi. Ale widzę że jest ona oparta tylko i wyłącznie o Wikipedię. Szkoda. Myślę że jesteś pokoleniem i orientacji osób typu Bronisław Komorowski, którzy tą wiedzą się posługują. Tylko że on za to przeprosił. Ty jakby brniesz dalej. Co do kultury osobistej to trudno mnie to oceniać. Sam chyba wiesz po tym, co wcześniej napisałeś jaką posiadasz. Nie wnikam. Dalej piszesz o tym że nie używałeś słów odnośnie wyzwolicieli Olkusza. To ja pozwolę i zacytują Twój tekst z wcześniejszej wypowiedzi: „Olkusz wyzwoliła armia bez żadnego orzełka , czy to w koronie czy bez, na czapce i ta armia ma swój pomnik na cmentarzu, pomordowani i polegli mieszkańcy Olkusza i okolic mają swoje imienne pomniki i tablice pamiątkowe na starym cmentarzu „ Czy to są moje, czy też być może Twoje słowa.

zet
zet
13 lat temu

i jeszcze jedno – nie tłumacz mi tu radnych, bo nawet w papierowej wersji „Przeglądu Olkuskiego” zamieszczono reklamę z wizualizacją, na której pomnika nie ma, jeśli radni głosowali nie mając pojęcia nad czym głosują, bo nie zapytali jak rynek będzie wyglądał po rewitalizacji za 15 mln, to powinni zwrócić diety za całą kadencję, bo nie za to im płacimy, żeby podejmowali decyzje w oparciu o stare widokówki, a nie o papiery przygotowane na sesję. Co to za argument w ogóle z tymi pocztówkami?

zet
zet
13 lat temu

Emil, ty najpierw przeczytaj artykuł, jak nie dasz rady pojąć wszystkiego, to przeczytaj drugi raz, zrób sobie notatki na małej karteczce, podkreśl sobie czerwonym długopisem taki fragment: „W kwestii nowej lokalizacji będą mogli wypowiedzieć się zainteresowani mieszkańcy oraz przedstawiciele różnych instytucji i organizacji. Władze miasta przewidują bowiem konsultacje społeczne.”, przeczytaj to sobie jeszcze raz (to będzie już trzeci), jeśli dalej będzie dla ciebie niejasne, to napisz, spróbuje ci wytłumaczyć DUŻYMI LITERAMI. Konsultacje mają dotyczyć GDZIE pomnik przenieść, a nie CZY pomnik przenieść. Tylko jak będziesz czytał, to nie dodawaj od siebie (gdzieś ty wyczytał u mnie o jakiś hełmach i gwiazdach?), bo się pogubisz i będziesz musiał zacząć od początku. A później jeszcze sobie wejdź w wikipedię o poczytaj o Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie, kto tam leży, od kiedy i w jakiej ziemi – też ze dwa razy, jak zrozumiesz, nie będziesz może pisał głupot.

emil
emil
13 lat temu

I dalej „zet” piszesz że żołnierze którzy wyzwalali Olkusz mieli na hełmach wg. Ciebie tylko gwiazdę a nie orzełka. Chyba bardzo słabo znasz historię. Idąc Twoim tokiem rozumowania w Warszawie nie powinno być Grobu Nieznanego Żołnierza, bo przecież stolica też była wyzwalana przez Armię Czerwoną. A są tam również prochy upamiętniające męczeństwo narodu polskiego na wszystkich frontach od I do II Wojny Światowej. Ale nadal nie odpowiedziałeś na bardzo istotne pytanie. Czy włodarze Olkusza konsultowali z Tobą plan rewitalizacji Rynku? Bo ze mną nie. I nie rozumiem dlaczego nagle teraz istnienie pomnika ma podlegać konsultacjom społecznym. Chciałbym zobaczyć jak to będzie wyglądało

emil
emil
13 lat temu

Całkowicie popieram wypowiedź „prawdziwegoktosia”. A ty „zet” czy aby dopuszczasz taką myśl, że radni głosując nad projektem rewitalizacji olkuskiego Rynku brali w ogóle pod uwagę likwidację pomnika?. Pomnika, który stoi w tym miejscu od co najmniej 50 lat? Pomnika, który znajduje się na każdej pocztówce z Olkusza? Pomnika, który na trwałe wrósł w architekturę olkuskiego Rynku? Być może inne problemy związane z rewitalizacją i zmianami np. ruchu drogowego całkowicie przyćmiły tak oczywisty fakt, że tu ma pozostać pomnik.

zet
zet
13 lat temu

Jak to nikt nie zwrócił uwagi na brak pomnika? Tak sobie po prostu wziął i znikł z projektu? Może go zapomniano wrysować? Przecież to bzdura! Niektórzy radni głosując po prostu nie zajrzeli nawet do tych papierów nad którymi głosują. Teraz to się mogą na łańcuchu do pomnika przykuć i w ten sposób go bronić. Sprawę ruchu na rynku załatwiano co najmniej dwa lata temu, był więc czas na załatwienie też sprawy pomnika.

prawdziwyktoś
prawdziwyktoś
13 lat temu

Emilu, bardzo słusznie prawisz, szkoda, że tego rozsądku brakuje olkuskim rajcom. Wydaje mi się, że na brak pomnika na Rynku wcześniej nie zwrócono uwagi bo każdy skupił się na idiotyzmie wprowadzenia zakazu ruchu i parkowania, no…prawie jak w Krakowie. Zmiany w projekcie jak widać są możliwe, więc może i pomnik wróci na swoje miejsce.

zet
zet
13 lat temu

Olkusz wyzwoliła armia bez żadnego orzełka , czy to w koronie czy bez, na czapce i ta armia ma swój pomnik na cmentarzu, pomordowani i polegli mieszkańcy Olkusza i okolic mają swoje imienne! pomniki i tablice pamiątkowe na starym cmentarzu – w tej sytuacji pomnik na rynku stracił swój sens istnienia, można go rozpatrywać tylko pod względem wartości artystycznej (dość dyskusyjnej) i kompozycyjnej. Władze miasta, w tym i radny Chechelski, zaakceptowały projekt, w którym rynek olkuski ma być bez takich ozdóbek, należało zgłosić protest wtedy, ale podejrzewam, że się panu radnemu nie chciało ani przeczytać ani obejrzeć dokładnie tego nad czym głosował. Do projektu dało się wprowadzić poprawki, w pierwotnej wersji miał być zamknięty ruch wokół rynku i całkowity zakaz wjazdu, ale mieszkańcy się sprzeciwili i władza się z tej części projektu wycofała. Gdyby ktokolwiek wtedy, na etapie tworzenia projektu się pomnikiem zainteresował, to pewnie pomnik by został.

Do Emila
Do Emila
13 lat temu

Bardzo mi sie podoba twoj wywod. Bardzo blyskotliwe i trafne uwagi 🙂 Szacunek!

emil
emil
13 lat temu

cd. Nie umniejszam zasług Marszałka Piłsudskiego. To na pewno jeden z największych Polaków. Dobrze się stało że ma pomnik w Olkuszu. I być może szkopuł tkwi w tym, że władze zaściankowego Olkusz mają problem, pod którym pomnikiem składać wieńce. Jest wyjście z tej sytuacji. Pozostawić pomnik w niezmienionym miejscu i składać wiązanki naprzemiennie, w zależności od rodzaju święta państwowego. Tym bardziej, że świąt i okazji historycznych z każdym rokiem przybywa. A pewnie na kolejne wiązanki i wieńce „ku czci” naszym obecnym włodarzom z naszych podatków zapewne pieniędzy nie zabraknie.

emil
emil
13 lat temu

cd. Skąd nagle takie zdziwienie i zażenowanie, że jeden z radnych podniósł ten temat na Sesji RM?. Przecież jeszcze nie ma wyborów i Twój komentarz jest wybacz ale co najmniej śmieszny. Ostatnio byłem w Wiedniu i ku mojemu zdziwieniu w centrum miasta zobaczyłem pomnik Lenina. Nie wiem dlaczego został tam postawiony. Ale nikomu on nie przeszkadza. Czyżby wiedeńczycy byli głupsi od zaściankowego Olkusza i władz które chcą być bardziej „trendy”? A może jest inne drugie dno tej sprawy. Jak nie było pomnika Józefa Piłsudskiego to pod pomnikiem Ofiar II Wojny Światowej składano wieńce.

emil
emil
13 lat temu

Szanowny „zet”. Bez urazy. Ale jakie to ma znaczenie kto wyzwolił Olkusz, czy na czapce miał orła w koronie czy też nie? Myśląc Twoimi kategoriami to powinniśmy wyburzyć wszystkie pomniki powstałe w Polsce przed 1990 rokiem. Poeta powiedział: „kto niszczy pamiątki swojej historii ten niszczy całą historię” I tu akurat z nim się zgadzam. Czy ktoś z Tobą albo ze mną konsultował projekt rewitalizacji Rynku? Skąd nagle pomysł tzw. „konsultacji społecznych” dotyczących umiejscowienia pomnika. Jakoś włodarzom Olkusza, tym z lewicy i tym z prawicy nie przeszkadzało składanie wiązanek i wieńców przy każdej nadarzającej się okazji po roku 90-tym.

zet
zet
13 lat temu

„mieszkaniec”, a ty widziałeś ten pomnik – tam są właśnie uczczeni tylko żołnierze, którzy „zginęli za lewicę”, wszyscy mają mundury armii idącej ze wschodu, orzełki bez korony – nic im nie ujmuję, mają prawo być uczczeni, ale niekoniecznie na rynku, a związek przebudowy rynku z wyborami to też dopiero dostrzeżesz w kampanii jak wszyscy będą chcieli się podczepić, a ci co nie dadzą rady zaczną krytykować.

mieszkaniec
mieszkaniec
13 lat temu

Żołnierze zginęli za Ojczyznę naprawdę nie lewicę czy prawicę tylko za nas wszystkich. Takie polemizowanie jest bardzo nie na miejscu.To nie wybory przyczyniły się do przebudowy rynku a co za tym idzie do przeniesienia pomnika.Moim zdaniem pomnik powinien być odnowiony i pozostać w obecnym miejscu.Szkoda tylko że obecne władze o tym nie pomyślały.

zet
zet
13 lat temu

Jakoś tak dziwnie się składa, że lewica zawsze tuż przed wyborami przypomina sobie o swoich tradycjach, ostatnio to było przemianowanie ulicy Szpitalnej na 1 Maja. To szanowni radni nie wiedzieli głosując nad programem rewitalizacji, że pomnik zniknie? Wiedzieli doskonale, tylko po co się odzywać, lepiej po cichutku 'kręcić lody”, a jak się pojawi szansa to protestować, protestować! Teraz to jest dyskusja nie o tym, czy pomnik ma zostać, tylko gdzie go przestawić. Konserwator wojewódzki zatwierdził projekt rynku bez pomnika i już nie ma co dywagować, bo to jest zmiana już opłaconego projektu. Jeśli pan radny uważa, ze pomnik nie powinien dzielić mieszkańców Olkusza, to po co sam wszczyna dyskusję, zdając sobie doskonale sprawę, że jest ona co najmniej o rok spóźniona? Trzeba było dopilnować „za komuny”, żeby pomnik miał kształt komponujący się ze średniowieczną formą rynku, trzeba było zadbać o niego przez ostatnie 20 lat, żeby nie straszył swoim wyglądem.

Jan Orkisz - radny
Jan Orkisz - radny
13 lat temu

Pomnik poległym za Ojczyznę w latach 1939 -1945 należy odrestaurować, lub identyczny wykonać z granitu i pozostawić w tym samym miejscu w Rynku, lub przenieść na zieleniec, obok pomnika Piłsudskiego przy wejściu do Rady Miejskiej. Nie wobrażam sobie tego, by pomnik ku czci poległych polskich żołnierzy, w walce z faszyzmem w czasie II wojny światowej, był przeniesiony całkiem poza Rynek miasta. Ten pomnik nie powinien dzielić mieszkanców Olkusza. Tym żołnierzom jesteśmy winni oddawać hołd w miejscu najbardziej godnym, a nie gdzieś w podwórzu

ddd
ddd
13 lat temu

tak jest, usunąć ten pomnik a postawić inny – najlepiej zmarłego prezydenta – będzie bardziej trendy! Brawo dla władz Olkusza…