Spłata odszkodowania dla parafii pw. św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu to główny temat pracy miejskich radnych w końcówce roku. Podczas ostatniej sesji wygospodarowali środki z tegorocznego budżetu i główna kwota zasądzonego odszkodowania (1 mln 820 tys. złotych) jest już na koncie parafii. Członkowie komisji budżetowej pracowali nad przesunięciem kolejnych środków, aby zapłacić resztę, czyli odsetki, koszty sądowe i komornicze. Posiedzenie komisji było też okazją do dyskusji o relacjach gminy z parafią. Wśród radnych rzadko zdarza się taka zgodność, jak na wtorkowej komisji budżetowej. Dyskusja była gorąca, a jej członkowie wypracowali wspólne stanowisko, jak dalej postępować w kwestiach związanych z parafią św. Andrzeja i zwrotem wywłaszczonych niegdyś działek. Jeśli radni wprowadzą swoje pomysły w życie, parafię spór o nieruchomościi też będzie słono kosztował.

– Uważam za właściwe, aby definitywnie zamknąć sprawę i zapłacić już wszystko. Dostaliśmy także pismo od olkuskiego komornika, który ustalił opłatę egzekucyjną na 81 tys. 501,30 złotych – mówił burmistrz Dariusz Rzepka. Burmistrz w połowie grudnia wystosował pismo do biskupa sosnowieckiego Grzegorza Kaszaka z propozycją ugody. Deklarował, że gmina spłaci główną kwotę z kosztami sądowymi do końca tego roku, a w zamian za to parafia zrezygnuje z ustawowych odsetek i cofnie wniosek o wszczęcie postępowania egzekucyjnego z działek za Centrum handlowym „Echo”.  – „Gmina Olkusz liczy na wzajemne ustępstwa w niniejszej sprawie ze względu na dotychczasowe dobre relacje pomiędzy Parafią Rzymskokatolicką pw. Św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu a Gminą Olkusz, potwierdzone m. in. darowizną na rzecz parafii nieruchomości gminnych o łącznej powierzchni 1,85 ha (..) o wartości 201 tys. złotych (wg cen z 2001 r.) na poszerzenie cmentarza. Gmina dotuje także od lat Stowarzyszenie na Rzecz Historycznych Organów Hansa Hummla, zapewniając prawidłowe funkcjonowanie zabytkowego instrumentu znajdującego się w olkuskiej bazylice” – pisał burmistrz Rzepka.

Biskup nie przychylił się do propozycji władz gminy. – „Nie mogę wyrazić zgody na spełnienie przez parafię pw. Św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu przedstawionych w Pana piśmie oczekiwań Gminy Olkusz, gdyż ich spełnienie byłoby niezgodne z przepisami ustaw państwowych i z przepisami prawa kanonicznego i zasadami sprawiedliwości społecznej” – odpowiedział bp Grzegorz Kaszak. Dodał również, że parafia była gotowa do ugody wcześniej, w trakcie spraw sądowych. W połowie października tego roku w piśmie do burmistrza zaznaczył, że :”Istnieje możliwość polubownego załatwienia sporu, niemniej jednak nie może się to odbyć na szkodę dla Parafii. Propozycje w kwestii ewentualnej ugody, zgłoszone przez gminę, będą starannie rozpatrzone przez drugą stronę sporu. Polubowne zakończenie sprawy stanowiłoby korzyść dla każdej ze stron”. Biskup w swoim piśmie podniósł także kwestię pomocy gminie przez parafię. „Dla zasady przypominam, że Parafia ze względów społecznych zrezygnowała z ubiegania się o zwrot od Gminy części terenu wywłaszczonego pod zbudowanie Ośrodka Szkolenia Kadr Technicznych, na którym obecnie znajduje się górny odcinek ulicy Słowackiego oraz terenu obecnego skweru przy ulicy Szpitalnej, a także przekazała Gminie teren przy ulicy Wiejskiej pod drogę i teren pod budowę domu przedpogrzebowego, a nadto wyraziła zgodę na przeprowadzenie przez teren cmentarza linii energetycznej” – pisał biskup.

Słowa biskupa wywołały na sali burzę. Podczas dyskusji padło wiele mocnych słów. Bez względu na przynależność polityczną, radni byli wyjątkowo zgodni w krytyce postępowania biskupa i parafii.

– Gdy da się palec – co sprawdza się w przypadku naszej parafii i biskupa – należy spodziewać się, że urwą nam rękę, a nawet cały tułów. Błędem burmistrza było to, że zajął zbyt miękkie stanowisko i nie bardzo reprezentował interes społeczny. Nie można być tylko chłopcem do bicia. Za mojej kadencji sprzedano sporne działki za halą i bardzo dobrze się stało. Mogę tylko żałować, ze nie udało się sprzedać pozostałych przekształconych działek, a uzyskanych z tego pieniędzy nie wykorzystać z pożytkiem dla mieszkańców. Parafia znalazła w nas „dojną krowę” i widzi, że może ubiegać się o odszkodowania. Linia energetyczna? A co Gmina ma do tego? Poza tym cmentarz nie jest komunalny, a parafialny. Parafia wcześniej dostała od nas 3,5 ha pod ten cmentarz po to, aby na tym zarabiać, bo przecież zarabia na tym pieniądze. Poprzednia Rada Miasta przekazała cmentarz w Osieku miejscowej parafii. Na dzień dzisiejszy księża korzystający z Domu Przedpogrzebowego nie ponoszą żadnych opłat, a może powinni? W końcu odprawiają tam liturgie, za które ludzie płacą. Uważam też, że należy natychmiast zerwać umowę z parafią na najem stalowej budy za MOSiR-em, za którą gmina płaci około 20 tys. złotych rocznie. Może podejdźmy do pewnych spraw biznesowo, jak parafia i liczmy ich za prąd na iluminację bazyliki? Kochajmy się jak bracia, ale liczmy się jak Żydzi i żądajmy od parafii opłat, które się gminie należą. Nie wyobrażam sobie, aby nasza współpraca polegała tylko na tym, że my do nich wychodzimy z otwartymi rękoma, a oni biegają i szukają, co by tu można jeszcze tej gminie wydrzeć – stwierdził Janusz Dudkiewicz. Złożył on wniosek formalny o przeliczenie, ile parafia musiałaby zapłacić gminie za zajęcie pasa drogowego przy ul. Mickiewiecza. W związku z pracami powadzonymi na terenie plebanii część chodnika została kilka lat temu ogrodzona parkanem. Parafia za to nie płaci. – Trzeba być konsekwentnym,  koszty zajęcia pasa drogowego powinny być wyliczone i spłacone przez parafię -argumentował Dudkiewicz.

Członkowie komisji budżetowej zastanawiali się również nad staraniami parafii o kolejne działki przy ul. Słowackiego. – Od 1989 roku  nie oddzielono sacrum od profanum. Przerażają mnie nieco te kwoty, oczekuję solidnego i sprawiedliwego rozliczenia się z parafią, aby nie ratować jej budżetu, ale zadbać o nasz, gminny – podnosił radny Grzegorz Tomsia. – Parafia okazała się wyjątkowo pazerna. Trzeba się zastanowić, co dalej, skoro w grę wchodzą jeszcze inne działki – uważa radny Józef Stach. – Może należałoby skorzystać z porad prawników krakowskiego prezydenta Majchrowskiego, żeby nie okazało się za chwilę, że parafia będzie mieć Dom Kultury i okoliczne zieleńce i wystąpi o odszkodowanie? – proponował Janusz Dudkiewicz.

Spłata całej zaległości jest najlepszym rozwiązaniem, ponieważ – jak argumentował burmistrz Rzepka – latem parafia wystąpiła do komornika o zajęcie gminnych działek za Carrefourem, które wcześniej chciała kupić w trybie bezprzetargowym. Egzekucja komornicza została zawieszona, a gmina ma zamiar wspomniane nieruchomości wystawić na sprzedaż w przetargu. -Najszybszym sposobem odzyskania należności jest zajęcie konta. Parafia tego nie zrobiła i nigdy nie wysłała wezwania do zapłaty. Oni od początku nie mieli takiej woli załatwienia sprawy. Od początku interesowały ich konkretne działki i interesują ich dalej – zauważył radny Józef Sarecki.  
Miejscy rajcy zastanawiali się też, czy może być więcej roszczeń wobec gminy za wywłaszczone tereny. – Czy zgłaszają się osoby prywatne o odszkodowania, na przykład za teren po Spółdzielni „Laski”? Czy istnieje prawdopodobieństwo, że jakieś postępowania sądowe zakończą się w przyszłym roku i trzeba będzie płacić? – pytał radny Łukasz Kmita. Obecnie jednak – poza wspomnianym terenem w Witeradowie, żadne spory się nie toczą.

Ostatecznie radni 10 głosami za, przy 3 wstrzymujących się, zabezpieczyli 642,5 tys. złotych na spłatę odsetek oraz kosztów sądowych. Pieniądze te zostały przesunięte z inwestycji dla najmłodszych, czyli planowanych budów placów zabaw przy podstawówkach nr 3, 4 i 10 w Olkuszu, Sienicznie i Zedermanie (272,5 tys. zł) oraz prac związanych z rewitalizacją starówki (230 tys. zł) i oczyszczaniem miasta (140 tys. zł). Finansowanie tych zadań umieszczono w przyszłorocznym budżecie. Nad tymi zmianiami będą głosować wszyscy radni na najbliższej sesji, 30 grudnia.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
78 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
rozważny
rozważny
13 lat temu

pieski wydają jazgot, karawana jedzie dalej ha,ha,ha,ha…..!!!

wacek
wacek
13 lat temu

Najlepiej zwalić wine na poprzedniego burmistrza….a obecna władza to niby niewinna tak?
To nie za jej kadencji rosły odsetki? 😆

ktosiu
ktosiu
13 lat temu

co błędy Dudkiewicza! on działał w dobrej wierze, dzięki niemu mamy Carrefour. a z moich informacji wynika że parafia dostała kasę wtedy co niby została „wywłaszczona” zatem drugi raz dostanie kase. a jeśli ktoś tu nawalił to może i Dudkiewicz bo nie przewidział że kościół się odezwie, ale też na pewno ówcześni radni którzy nie protestowali, zapewne też urzędnicy w urzedzie miasta i obecny burmistrz, że nie potrafił się za to odpowiedni zabrać i teraz nie trzeba płacic 1,8 mln ale o ponad 600 tys wiecej…
P.S. jeździcie po Dudkiewiczu a nawet poprawnie jego nazwiska nie potraficie napisać:/

kiwiw
kiwiw
13 lat temu

Wygląda na to, że przez błędy pana Dutkiewicza nasze miasto traci 1,8 mln zł a obecny Burmistrz przez błędne decyzje pozbawił dzieci placów zabaw i boisk o wartości 650 tys zł!

I teraz oni najgłośniej krzyczą o rzekomej pazerności parafii, której ukradli i sprzedali działki!

Dlaczego nikt nie wskaże i nie ukara winnych, którzy wpierw okradli parafię a teraz nas mieszkańców pozbawili 2,5 miliona złotych przez zaniedbania i błędne decyzje!

Swoją drogą Bazylika i iluminacja to przede wszystkim niesamowita reklama dla Olkusza.
Czy jak Parafia sama będzie płaciła za iluminację to Burmistrz będzie płacił Parafii za wykorzystanie zdjęć i informacji o Bazylice i Organach w materiałach promujących Miasto ? Bardzo jestem ciekaw…

wrrr
wrrr
13 lat temu

ale ekscytacje, ze hej… to tylko durne komentarze. Denerwujemy się, a po co nam to. I tak nic to nie zmieni.

wacek
wacek
13 lat temu

olkuszonin

Piszesz
„Nie bedą zbierać na tace”

Twoja głupota jest jak orgazm….szczytuje 😆

Urząd miasta podatków też nie bedzie pobierał ? Haha 😀

wacek
wacek
13 lat temu

idąc twoim chorym tokiem myślenia można powiedzieć że urząd też jest pazerny bo jak napisałem do nich list żeby mi anulowali podatek za zeszły rok to dostałem odpowiedź odmowną 😆

Dlaczego kościół ma anulować bogatej gminie która milionami obraca? czy straż miejska anulowała mi mandat? nie!!! wiec odczep sie od kościoła…gmina sama sobie odsetek nawaliła wiec niech sama zapłaci bo to jej wina skoro ugody nie chciała tylko poszła sie sądzić i sama sobie odsetek nabiła
kościół ma anulować? a z jakiej racji? kościół daje biednym dzieciom na misje w afryce….słyszałeś o tym? nie? nie mogłeś słyszeć jeśli do kościoła nie chodzisz 😀

zaskoczony
zaskoczony
13 lat temu

Do „wacusia” i do „ci…” – rzeczywiście macie wiele wspólnego ze sobą. Najlepiej jak obaj zrobicie sobie dobrze.
Kościół był pazerny i będzie. Urzędnicy niektórzy popełnili błędy i jest teraz problem. A co do dzieciaczków, to Ten „cipka” nie miał na myśli że kościół im nie da. Tylko, że mógłby dać.

Trudno, skończmy temat.

Stary
Stary
13 lat temu

Wacek masz tak ładne zęby a tak czarno w gębie,skończyłbyś tą głupią dyskusje. :

wacek
wacek
13 lat temu

Biskup mógł anulować odsetki?…a władza mogła sie dogadać z parafią bez sądów i komorników i nie byłoby żadnych odsetek !
Wolała walczyć to niech płaci !!!

wacek
wacek
13 lat temu

olkuszonin

Czyś ty sie z ptaszkiem na łby pozamieniał?

Dlaczego mówisz kościołowi co ma zrobić ze swoimi pieniedzmi? Czy ktoś ci mówi co masz zrobić ze swoją wypłatą? Czy ktoś urzedowi miasta mówi co ma zrobić z pieniedzmi z naszych podatków?
Nie bądź .wścibski ! Parafii sie pieniądze należały a co z nimi zrobi to ich sprawa…To wina urzedu że musiał zapłacić odsetki….gdyby urząd miasta sie dogadał z parafią bez sądów to by nie musiał płacić…ale oni woleli sie sądzić i mnożyć koszty komornika i odsetek !!!
TO WINA URZEDU MIASTA OLKUSZ ŻE MUSZĄ PŁACIĆ !!! SAMI SOBIE SĄ WINNI !

olkuszonin
olkuszonin
13 lat temu

w wypowiedzi mojej poniższej w ostatnim zdaniu powinno być:
co oznacza że podczas kolędy nie powinni zbierać ofiar.

olkuszonin
olkuszonin
13 lat temu

Przekazują pieniądze, trudno. Skoro wygrali, choć biskup mógł anulować odsetki ale wiadomo jacy oni są pazerni. Ale te pieniądze które dostanie parafia zapytajmy się gdzie pójdą. Czy zostaną w naszej parafii na utrzymanie itp ponieważ działka była parafii. Oby nie okazało się tylko że pieniądze zostaną przekazane do Sosnowca albo nie wiadomo gdzie. Zbuntujmy się i skoro mają dostać pieniądze to maja one zostać w naszej parafii. Gdy parafia wpłaci 2,5 mln zł na konto z oprocentowaniem 5% w skali roku to po roku z odsetek będzie miała 125tyś zł a więc na miesiąc wychodzi ponad 10tyś, co oznacza że podczas kolędy nie będą zbierać ofiar.

wacek
wacek
13 lat temu

Polak Olkuszanin

Narzekasz że ktoś wyzywa a sam robisz to samo porównując mnie do meskiego przyrodzenia…a dla mnie jesteś (moderacja) haha miło ci?…wcale nie jesteś lepszy…dobrze że takich pożal sie Boże olkuszan nie mamy wiecej…

Te pieniądze sie należały parafii zgodnie z prawem wiec swoim szczekaniem że kościół zabrał dzieciaczkom tylko sie ośmieszasz…bo to olkuska władza im zabrała bo mogła sie wcześniej dogadać z parafią bez sądów i niemusiała by teraz płacić odsetek…ale nasza zarozumiała władza wolała sie sądzić i mnożyć koszty …. władza sama sobie jest winna…

bogdanka z majdanka
bogdanka z majdanka
13 lat temu

wszystkiego dobrego i szczęślieego nowego roku by już nie robił lewych interesów na boku.by już nikt w naszym mieście nie zwycięzył w wyborach jadac tylko na proteście..

Polak Olkuszanin
Polak Olkuszanin
13 lat temu

do „wacusia” co zamiast myśleć, tylko „główką” siusia.

Wolę być Prostakiem niż „wacusiem”.
Prostaka prędzej uszanują, a „wacusiowi” trzeba dobrze zrobić. I tyle z Ciebie pożytku. Poza tym prostak myśli, a „wackowi” zależy tylko na jednym. Jeszcze raz współczyuję tej Pani, którą tak obrażałeś i bedziesz tu wszystkich obrażał, którzy myślą inaczej niz Ty.
nadszedł czas na rozliczanie Kościoła z korzyści majątkowych.

A co Biskupa, teraz on jest i będzie na przegranym. Szkoda tylko, że ucierpią dzieciaczki, ale znając Burmistrza osobiście i jego zapał, pieniądze na place zabaw się znajdą.
Dobrze, że takich „wacusiów” w Gminie w radzie nie mamy, bo nie byłoby ani placów zabaw, ani terenów gminno miejskich, a tylko należące do kościoła.

Dość i basta.

wacek
wacek
13 lat temu

Polak Olkuszanin

Wiem co znaczy „wacek”…to zdrobnienie od imienia Wacław. Tylko takie prostaki jak ty kojarzą to imie z meskim przyrodzeniem… 😆

Pewne jest jedno….nasza władza naraziła budżet gminy na straty 642 tys.zł…gdyby sie dogadali z parafią zamiast sie sądzić to by teraz zaoszczedzili 642 tys.zł….ale oni woleli sie sądzić … taka jest smutna prawda o olkuskiej władzy…zadufana w sobie , naburmuszona myślała że wygra bo tylko ona ma racje…Jak widać nie ma racji bo przegrała…myśleli że na litość biskupa wezmą….ale biskup nie jest głupi!

zdziwiona
zdziwiona
13 lat temu

Ciekawe dlaczego kościól się dopiero teraz obudził że łamane jest prawo jeśli łamane było prawo trzeba było myśleć o tym kilka lat temu. Dziwne że kościół pozwolił odebrać sobie tyle dobra nic w tym czasie kiedy się to dziło nie robiąc może sam sobie winien albo jest coś innego na rzeczy…

baldo
baldo
13 lat temu

PRAWO JEST PRAWEM! Kośćiół był na prawie i wygrał. I nie w tym rzecz.
Ja się pytam, dlaczego dyskutujecie o pierdołach a nie zastanowicie się nad prostym faktem, że to Wy wybraliscie ludzi którzy nas w to bagno wpuścili. Dlaczego ich nie rozliczycie? Dlaczego plujecie na forum a nie piszecie do prokuratury, wojewody itd? Dlaczego nie zachowujecie się jak dojrzali obywatele świadomi swoich praw tylko jak przekupy na targu? Jak mogliście ponownie wybrać ludzi którzy Was oszukują już od 20 lat? Do kogo macie pretensje? Miejcie pretensje do siebie samych jeśli nie rozumiecie na czym polega społeczeństwo obywatelskie i nie wiecie jakie macie prawa!!!!!

zbulwersowana
zbulwersowana
13 lat temu

Pewe jest tylko to ze takie postępowanie kościoła spowoduje odsunięcie sie od niego sporej rzeszy wiernych Kościółl zgromadził przeciez te majątki dzięki wiernym ,biskup powinien się wstydzić swojej pazerności .Jezus żadnego majatku nie miał inie zabiegał o niego

Polak Olkuszanin
Polak Olkuszanin
13 lat temu

[quote name=”Poparcie”]LUZEK popieram Cię. Odezwał się imć pan Dutkiewicz. To wszystko jego wina. Przehandlował działki to teraz on powinien za nie zapłacić. TYLKO JEGO WINA. Niech spada z daleka od rozliczeń kościelnych, bo my też pamiętamy, za co powinien on być rozliczony. Jak przestał być burmistrzem, a miał jeszcze dużo, dużo dojść do „kasiory” to było mu mało i śmiał brać zasiłek dla bezrobotnych. Takich przykładów nt. Dutkiewicza można mnożyć jeszcze wiele. A wracając do kościoła, to jak mu była potrzeba pokazać się, to można powiedzieć, że pokazywał się najbliżej ołtarza. DUTKIEWICZA obciążyć, a nie gminę. A jeśli już, to należy spłacić co się należy, a radni typu Dutkiewicz, spuścić głowę i milczeć.[/quote]

Zasiłek dla bezrobotnych oddać? Miał prawo do tego by pójść na zasiłek i poszedł. . Jeśli stracisz pracę, to ze swoich pieniędzy uzbieranych na koncie – opłać sobie ZUS by mieć ubezp. społeczne i na zasiłek nie idź jak tak gadasz głupoty. I nie bronie b. Burmistrza.

Polak Olkuszanin
Polak Olkuszanin
13 lat temu

Wiesz Panie Wacławie co znaczy „Wacek”? Powiem Ci jedno. Szacunek Kobiecie się należy, każdej i należy się również tej Pani.
Ja swoje na ten temat napisałem i nie wypowiadam się więcej, poza jednym, nic nie poradzimy na to co się stało. Należy tylko pamiętać o tym w przyszłych wyborach. Zawsze można złożyć wniosek, zebrać podpisy i wypowiedzieć radzie mandaty poprze referendum o wotum nieufności dla niej.
Chociaż to są znowu koszta. Niech zatem zostaną i postarają się mądrymi decyzjami poprawić humor Naszym Kochanym Mieszkańcom Olkusza. Nie ważne czy jesteśmy katolikami, niewierzącymi, świadkami jehowy czy innej wiary, jak również judaizmu. Jak by ktoś nie wiedział są jeszcze w Olkuszu rdzenni Żydzi i szkoda, że oni nie są w magistracie, bo zrobili by porządek. Ale skończmy z polityką.

Wacku i Szanowna Pani, pogódźcie się, Wacku przeproś te Panią, pogódźmy się wszyscy i nie obrażajmy nikogo.
Mamy Nowy Rok, miejmy nadzieję, że rynek skończą remontować szybko. Czas wszystko pokaże.

wacek
wacek
13 lat temu

Paniusiu złota

To była twoja ostatnia wiadomość dlatego że nie masz nic mądrego do powiedzenia 😆
Nie znam cie, ale po sposobie w jaki piszesz myśle że grzeszków masz dużo , skoro tak na kościół nadajesz 😆
W Twoim mniemaniu to grzechów nie masz żadnych bo dla ciebie nie istnieje Bóg ani grzech … Och niewierna istoto! :zzz

Ps. W twoich ustach słowo „Amen” zabrzmiało jak dobry kawał … po co wymawiasz takie słowa jeśli nie wierzysz w Boga? 😀

hehe
hehe
13 lat temu

jest jeszcze Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu; myślę że on się księży i kościoła nie boi;p

Do wacka
Do wacka
13 lat temu

To jest ostatnia wiadomość jaką chce ci przekazać, bo na takich jak ty szkoda języka.

Nie siedzisz w mojej kieszeni i nie wiesz ile mam. Może mam bardzo dużo. Nie Pańska sprawa.

Nie jestem chytra, nie lubie za to marnotrawstwa.

Nie wiesz, ile grzeszków mi się uzbierało, bo mnie nie znasz, więc sobie wypraszam.

Dużo pracuję.

Nie masz licencji na mądrość i wiedzę.

Amen.

wacek
wacek
13 lat temu

pikolo

nie ma czego zaskarżać…wyrok jest prawomocny czyli NIEZASKARŻALNY.

Za działki odpowiada gmina bo one są na jej terenie…Ustawa o Samorządzie Terytorialnym sie kłania chyba z 1996 r. Od tamtego czasu władza i odpowiedzialność przeszła od Skarbu Państwa do Samorządów…idź lepiej Jasiu odrób lekcje do szkoły 😆

wacek
wacek
13 lat temu

tak? To dla ciebie pan Wacław wsiowa paniusiu 😆

Oj bedziesz o miała o rozmawiać z ksiedzem bo dużo grzeszków ci sie nazbierało 😀 …mam nadzieje że on z ciebie wygoni diabła 😆

nikt cie nie zmusza do płacenia…ale u ciebie widze inny problem…jesteś po prostu chytra i zawistna…zazdrościsz kościołowi kasy…to weź sie do roboty i zarób to bedziesz miała kase panienko z okienka zamiast narzekać !
DO ROBOTY !

pikolo
pikolo
13 lat temu

jakby nie było to i tak p.Rzepka będzie blisko tej kasy.Jak Mu sie skonczy burmitrzowskie panowanie to pójdzie uczyc religii w Kosciele.Etat murowany, a w dowód zasług moze nawet posade w kurii dostanie ?

pikolo
pikolo
13 lat temu

Ktos mądry tu tłumaczył, ze to wina przepisow obowiązujących w tamtym czasie. To czy tych naleznosci nie powinien pokrywać skarb panstwa a nie gmina ? moze warto zaskarżyc zmiany tych ustaw.od czego burmiastrz ma prawnikow?

Do wacka
Do wacka
13 lat temu

Dla ciebie Pani a nie Paniusia. Nie podoba mi się to co piszesz i mam prawo to otwarcie skrytykować. A księdza wpuszcze,bo jak się zapowiada z wizytą to kultura każe go ugościć. Będzie okazja o tym i o owym pogadać.

A niestety Kościół to sklep. Za ślub kazali zapłacić, za chrzciny dzieci kazali zapłacić i za Mszę śp. prababci też kazali zapłacić. I nikt nie zapytał czy mnie na to stać. Teraz nie muszę i nie będę płacić.

wacek
wacek
13 lat temu

Paniusiu kochana

Na ksiedza sie nie wybieram bo nie czuje powołania 😉

Wierzyć w Boga pani nie musi, ale miło że pani ksiedza do domu wpuści…a może panią nawróci? 😀 Bóg odwiedzał i wybaczał grzechy także niewierzącym…i tu widze dla pani ogromną szanse 😆 …dawać pieniedzy pani nie musi bo to nie sklep tylko kościół…pani nie chce to nie da…są tacy co dadzą…zapewniam 🙂 wystaczy że pani ksiedza miłym słowem powita, herbatki zrobi (tylko trucizny prosze mu do szklanki nie wrzucać 😆
Co do odsetek to ja pani wytłumacze…przecież kościół dogadać sie chciał ale urząd miasta nie chciał, bo wolał sie sądzić niż godzić…Gdy kościół wyciągał przyjacielską dłoń to urząd ją odtrącił !!! Myśleli że w sądzie wygrają bez godzenia sie…woleli wojenną ścieżką iść a teraz nagle gdy przegrali to pokój chcą zawierać? To po co sie sądzili? OBŁUDNICY !!!

Zadrajczykiem mnie prosze nie nazywać…wypraszam sobie, bo ślubów burmistrzowi nie składałem 😆

Do wacka
Do wacka
13 lat temu

Słuchej no Wacuciu-Plastusiu. mnie sie zdaje, ze tobie sie zawody konkretnie pomylily. Ty nie na polityka powinienes sie ksztalcic ale na księdza!!!! Bardzo bys sie z nimi nadał.

Ja jestem mieszkanką niewierzącą. księdza po kolendzie wpuszcze, bo jak chce przyjsc do mnie i pogadac to ja zapraszam. Ale ani grosza za to nie dam. Bo jak ja w gościnę chodzę, to mi płacić nikt nie karze. I wytłumaczę mu na pewno czemu ma w moja kartotekę wpisać 0 zł. Mnie nie chodzi o odszkodowanie, bo wiem, ze sie nalezalo. Chodzi mi o odsteki, które można było darować, bo to są nasze wspólne pieniądze a nie Dudkiewicza czy innego, i całą bezczelną otoczkę, nasyłanie komorników i inne rzeczy, które delikatnie mówiąc są bardzo niesmaczne.

A ty Wacusiu-Plastusiu jesteś zdrajczykiem!

wacek
wacek
13 lat temu

@Fan Kacperka

Na rzecznika urzedu żeś sie zatrudnił?
Bo pieprzysz jakby ci kto płacił…chopie parafia to nie poczekalnia i nie bedzie czekać na to co jej sie należy!…czekała już kilka lat i dostała odsetki…co ty myślisz że tak se bedzie czekać za darmo? czas to pieniądz !

Miej pretensje do urzedasów że sie poszli sądzić i narąbali 642 tys.zł odsetek i kosztów !!! Gdyby sie dogadali to by nie musieli tej kwoty płacić…ale one są przemądrzałe te urzedasy ! Muszą na swoim postawić ! a teraz gdy przegrali to sie z nich ludzie śmieją !!! Hehe

Stary
Stary
13 lat temu

Wreszcie nasze władze coś wymyśliły by nie pchać się bez wazeliny i myślą jakby coś uszczknąć od parafii.Proboszcz chyba zacznie myśleć logicznie że ludzie przestaną dawać na tacę. 😛

Fan Kacperka
Fan Kacperka
13 lat temu

Wacuś coś Kacperkiem nieodżałowanym pachnie na odległość, styl, słownictwo – identiko, tylko błędów nie robi…
Wacuniu kochaneńki, nie byłoby żadnych kosztów komorniczych , gdyby parafia komornika na gminę nie najęła.
Tak się spieszyli ? Bali się że gmina im sama nie zapłaci? Tyle la temu zabrano działki – nie mogli poczekać kilku miesięcy do całkowitego końca sprawy?
Nie dali im nawet szansy na dobrowolną zapłatę po końcowym wyroku, bo już wcześniej chcieli zająć przez komornika inne działki koło Carrefoura. PO CO ????

Krystian
Krystian
13 lat temu

Parafianka, aleś przywaliła zdanie podrzędnie złożone. Chyba prof. Miodek miałby nawet problem, żeby dobrze przecinki wstawić 😆 A tak na przyszłość to czytaj między wierszami. Bo według mojej oceny Wandzie wcale o futro nie chodziło, ale o co innego. Wanda komentuje problem w zabawny sposób. A jak ktoś czyta dosłownie, to nie rozumie o co chodzi.

xx
xx
13 lat temu

POlaku Olkuszaninie, a dlaczego to mamy nie chodzic do kościola? Toż zaszczyt że nasz proboszcz jest lepszym gospodarzem niz wasze magistrackie orły co tylko myślą( albo udają myslenie) w kampanii wyborczej, a liczyc tylko wlasne diety i korzysci potrafią . Nie martw sie, proboszcz tych pieniędzy nie przepije, Wczesniej czy póżniej wrócą one do ludzi w konkretnym wymiarze, moze nawet lepszym niz pomysły waszych włodrzy.Szukajcie winnych w urzedzie a nie zazdroście mądrym i zaradnym .

Polak Olkuszanin
Polak Olkuszanin
13 lat temu

I jeszcze jedno:

Po co tyle razy są msze w Andrzeju? Żeby doić jak najwięcej. Ksiądz otrzymuje kasę z parafii za swoją pracę, która miała być posługą. Kościół nie powinien nawet się odzywać, że jakieś odszkodowania i zwroty ziem. Ludzie, przecież te ziemie kościół dostał za friko od ówczesnych Królów. A teraz państwo ma płacić im, bo wtedy było idiotyczne prawo? Teraz też jest idiotyczne. Posługami wobec nich są niewinni Polacy. A te pachołki i agenci Watykanu robią z Polaków durniów.

Niestety podpisano umowę z kościołem i zawarto Konkordat. Teraz mamy tego wyniki.
Nim cokolwiek dobrego dla parafii się zrobi i dla kościoła, należy się nad tym grubo zastanowić, bo teraz dzieci zamiast mieć porządne boisko i plac zabaw, będą miały to co dotychczas. Może zlikwidujmy podstawówki i zróbmy mieszkania parafialne dla księży? Ile byłoby pokoi do spania. Ile by parafia zarobiła za takie noclegi.

Należy trzeźwo myśleć najpierw, potem działać.

Polak Olkuszanin
Polak Olkuszanin
13 lat temu

Złodziejskimi mordami oni nie są, ale myśleć poważnie nie potrafią. Zwracam się głównie do tych, którzy są powiązani z Parafią, tak jak Pan Tomsia, Rzepka, Kmita i kilku innych. Dlaczego tak naprawdę ul. Basztowa znowu jest drogą przejezdną? Przecież plany były inne po odnalezieniu historycznych fundamentów. No bo wtedy nie byłoby wjazdu na teren kościoła. Dlaczego parafia nie płaci za zamykanie ruchu drogowego i za utrudnienia związane z procesjami? I nie piszcie, że wszędzie są procesje. Wszędzie są, ale dlaczego zawsze kościół i parafia muszą być na górą niż gmina i starostwo? Czy nasi radni i burmistrz są osobami, którymi należy poniewierać, a rezydent i jego następca mają być „królami”? Nic z tego. Powinni mieszkańcy Olkusza teraz zastanowić się nad chodzeniem do innych parafii na msze. Ciekawe jak się zachowają księża i proboszcz , kiedy na msze będzie przychodzić tylko po kilkanaście osób?

OdSławka z Włocławka
OdSławka z Włocławka
13 lat temu

[quote name=”Parafianka”]Nie wiem po co kto do kościoła chodzi-są różne cele jak np wanda z Orlanda, chciała się pokazać we futrze, a właściwie przewietrzyć futro, widac słabej jakosci to futro albo byle jakie ma buty skoro jej zimno było, ja nie mam futra ale tak mi było ciepło od przeżyć światecznych, ze mi żaden chłód nie przeszkadzał, a uważajcie sobie bo nowy proboszcz w Andrzeju to egzorcysta i diabła na odległość czuje i widzi.proponują by niektórzy go zaprosili na egzorcyzmy u siebie w domach.[/quote]

Moją Wandę to ty zostaw w spokoju. Bo jak się przejdę do stodoły, a jak wezmę widły to będziesz cały dzień petardy po obejściu gonić! Wanda jest pierwszą damą w Orlando i jak jej w stopy zimno to wiadomo, że nie wina butów a tego, co w piecu nie nagrzał bo ma węża w kieszeni.

wacek
wacek
13 lat temu

Brawo nasza władzo kochana !!! Wszyscy sie z was śmieją !

642,5 tys. złotych odsetek – to chyba najwyższy datek na tace w kraju 🙂
a można było tego uniknąć, dogadać sie i sie nie sądzić…ale GDZIE TAM ! PRZECIEŻ nasza władza jest DUMNA !
ONA NIGDY NIE ODPUSZCZA !
ALE OSŁY BŁAZNY SIE OŚMIESZYLI ! LUDZIE SIE Z WAS ŚMIEJĄ ŻEŚCIE UTOPILI 642 TYSIĄCE ZŁOTYCH naszych podatkowych pieniedzy!

moderacja

Parafianka
Parafianka
13 lat temu

Nie wiem po co kto do kościoła chodzi-są różne cele jak np wanda z Orlanda, chciała się pokazać we futrze, a właściwie przewietrzyć futro, widac słabej jakosci to futro albo byle jakie ma buty skoro jej zimno było, ja nie mam futra ale tak mi było ciepło od przeżyć światecznych, ze mi żaden chłód nie przeszkadzał, a uważajcie sobie bo nowy proboszcz w Andrzeju to egzorcysta i diabła na odległość czuje i widzi.proponują by niektórzy go zaprosili na egzorcyzmy u siebie w domach.

Anka
Anka
13 lat temu

No widze , ze 2 osoby sa przeciw a nawet za, ja wam wszystkim życze prawdy w opiniach i spojrzenia na wszystko nie okiem tłumu ale rozumu, dokąd zmierzasz Olkuszaninie w 2011 roku? Z kim chcesz walczyć i przeciwko komu? Życze ci odejścia od brudnej polityki sterowania uczuciami ludzi i kręcenia nimi. Miejmy swój rozum i sięgajmy do jego pokładów, bo bez BOga ani do proga. Tak to jest juz wreszcie unii, nienawiść , kasa, złość i pogaństwo z wyuzdaniem-o to ci chodzi internauto? Niech Nowy Rok zetrze z naszych serc ranę nienawiści.

Anka
Anka
13 lat temu

Ale głupio piszecie, a cóż jak nie hccecie dawać kopert to nie dajcie -sama koperta to parę groszy a wsad-czasem niewielki więc jeśli to ma być nasz chrześcijański świat to chyba trzeba wysiadac. Przeczytajcie sobie dzisiejsze czytanie mszalne-Spośród nas wyjda Antychrysty, nie będą nami ale wyjda z nas zeby się okazało kto jest kim. A nie cieszysz się człowieku , ze Twoja Parafia otrzyma to co jej? To z jakiego ty kościoła jesteś ze swojego wymyślonego czy moze jesteś jeszcze zbyt młody i szumisz dla samego szumienia. 😡

zorientowana
zorientowana
13 lat temu

Co tyle krzyku i wielkie halo? Jak są winni niech oddają a radni niech się zainteresują jakie budynki stoją na ulicy Kanonika Ks. Gajewskiego – co ustalili i co znaczą ich słowa. Teraz niech cicho siedzą i Gmina niech oddaje co ma oddać chyba sąd ustalił jak to ma być.

stefan
stefan
13 lat temu

Jak czytam nasz biskup bardzo łaskaw i o zwrot terenu pod ul. Słowackiego nie starał się. Ależ nie wiem dlaczego – trzeba było brać, założyć szlabaniki i pobierać myto. Myślę, że wtedy owieczki strzyżone przez pasterza, jeszcze większą miłością zapałały by do niego.

xx
xx
13 lat temu

Ciekawe o ile podniosa podatki aby pokryc ta kwotę.Wychodzi mi ze jakies 30-40 zł na łebka

wacek
wacek
13 lat temu

@parafianin
@oburzona

Nie musicie nic dawać po koledzie…Parafia i tak dostała prawie 2 miliony wiec wasze śmieszne 100 zł możecie sobie wsadzić
w d……:lol:

Skoro urząd miasta wcześniej olał parafie i nie chciał ugody to teraz biskup olał urząd miasta i nie chciał im umorzyć odsetek… BRAWO !
Wiesz już jakie to uczucie jak ktoś ci odmawia władco nasz „drogi” ? głupie co?
Tu kłania sie stare polskie powiedzenie:
JAK KUBA BOGU TAK BÓG KUBIE 😆 😆 😆 Haha

kramter
kramter
13 lat temu

Lepiej: Nie daj księdzu koperty! Bo tamto głupawo brzmi 🙂

kramter
kramter
13 lat temu

Zróbmy akcję. Jak w czasie wyborów, chyba parlamentarnych, chodziło jakieś hasło zabierz babci dowód, zróbmy teraz kampanię zabierz księdzu kopertę!