parking kierowcy

Prawdziwą zmorą, w szczególności w centrum miasta bądź też na osiedlowych parkingach są różnie, bardzo często źle pozostawione przez kierowców samochody. Denerwują się inni użytkownicy dróg, ale denerwują się też ci, którzy za parkowanie w niedozwolonym miejscu dostają mandat i to czasem wcale niemały.

„Parkuj z głową!” to apel straży miejskiej do wszystkich kierowców, aby ci stosowali się do obowiązującego oznakowania drogowego. Olkusz jest świetnym przykładem na to, jak nie należy parkować. Problem jest ogromny i dotyczy właściwie każdego miejsca w mieście. Nad wyraz widoczny jest jednak na rynku, gdzie kierowcy notorycznie i z pełną świadomością łamią zakazy, za co często spotyka ich finansowa kara. – Każdego dnia interweniujemy nawet kilkadziesiąt razy na podstawie własnych obserwacji, bądź na wezwanie mieszkańców – mówi Marek Lasek, komendant olkuskiej straży miejskiej.

Działania strażników przyniosły efekty na niedawno odnowionej ul. Krakowskiej, ale czy uda się wyegzekwować od kierowców prawidłowe zachowania w innych zakątkach miasta? Choćby na rynku problem ze złym parkowaniem jest nieustanny, a sytuacji wcale nie poprawiają nagminnie wystawiane mandaty o różnej wysokości. – Nie ma na to naszego przyzwolenia, a coraz częściej mieszkańcy Olkusza zauważają, że kierowcy wykazują się brakiem elementarnej empatii nawet tego obywatelskiego na parkowanie na chodnikach, przejściach dla pieszych, miejscach dla osób niepełnosprawnych, czy trawnikach – komentuje Marek Lasek.

Niepokorni kierowcy za swoje występki są karani najpierw pouczeniami, a gdy one nie przynoszą rezultatów, także i grzywnami wahającymi się od 20 do nawet 500 zł. Ponadto zyskują też punkty karne. Wysokość mandatu, jak również ilość punktów zależy od wagi przewinienia. W ramach przypomnienia:

znak wozek

Za parkowanie na miejscu dla osoby niepełnosprawnej bez posiadanych uprawnień (karty parkingowej), grozi mandat w wysokości 500 zł i 5 punktów karnych.

t 30

Tabliczki T-30 wskazujące sposób ustawienia pojazdu względem krawędzi jezdni. Osoba, która nie zastosowała się do znaków drogowych D-18 i T-30 (zaparkowała niezgodnie ze wskazaniami tabliczki T-30) może zostać ukarana grzywną od 20 do 500 zł i 1 punktem karnym.

znak b 36

Znak B-36 oznacza zakaz zatrzymywania się. Kto nie stosuje się do tego znaku, może zostać ukarany mandatem w wysokości 100 zł i 1 punktu karnego.

 znak piesichodnik graf4

D-6 czyli miejsce przejścia dla pieszych. Parkowanie na przejściu dla pieszych lub w odległości mniejszej niż 10 metrów od przejścia jest zagrożone karą grzywny w wysokości 100 – 300 zł i 1 punktem karnym.

p21

Znak ten oznacza powierzchnię drogi, na którą wjazd i zatrzymywanie się są zabronione. Grzywna za parkowanie w takim miejscu wynosi 100 zł i 1 punkt karny.

znak strefa

D-40 to wjazd do strefy zamieszkania. Należy pamiętać, że dopuszczalna prędkość w tej strefie wynosi 20 km/h. Pieszy ma zawsze pierwszeństwo i parkować można jedynie w miejscach wyznaczonych. Parkowanie pojazdu w miejscach inne niż wyznaczone jest karane mandatem wysokości 100 zł i 1 punktem karnym.

chodnik graf5

Parkowanie w odległości mniejszej niż 15 m od słupka lub tablicy oznaczającej przystanek, a na przystanku z zatoką na całej jej długości, jest zagrożone karą grzywny 100 zł i 1 punktem karnym.

chodnik graf1

Osoba, która zaparkuje pojazd na chodniku nie pozostawiając 1,5 m przejścia dla pieszych musi liczyć się ze 100-złotowym mandatem i 1 punktem karnym.

chodnik graf2

Parkowanie na trawniku lub zieleńcu karane jest grzywną od 20 do 500 zł.

chodnik graf3

Jeśli parkujesz za słupkami lub barierkami to znaczy, że jeździsz po chodniku. Za to wykroczenie taryfikator przewiduje karę w wysokości 250 zł.

Po co płacić skoro można parkować z głową? Inna sprawa, że trzeba mieć gdzie zaparkować, ale to już temat na osobną historię…

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
11 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
eryk
eryk
7 lat temu

Ciekawe miejsce parkingowe według przepis § 21 Rozporządzenia. W świetle ust. 1 tego paragrafu, stanowiska postojowe dla samochodów osobowych powinny mieć co najmniej szerokość 2,3 m i długość 5m jak zatem zaparkować np skode superb co ma szerokość z luserkami 2m drzwi mają grubość 15cm czyli mamy wysiąść przez szczelinę 15 cm .Powodzenia życzę.

Iwan
Iwan
7 lat temu

Prawda jest taka że w każdym mieście są kierowcy co żle parkują i nie panikujmy że olkusz jest NR1,a tak poważnie to nie wiem co za idioci na parkingach malują linie wyznaczające,miejsce na samochód ,te miejsca to chyba są przewidziane na tico,seicento,bo inne auta osobowe owszem wcisną się ale już wysiadając trzeba przywalić drzwiami w auto stojące obok bo nie da się wysiąść.

bolo
bolo
7 lat temu

[quote name=”kolo”]”Za parkowanie na miejscu dla osoby niepełnosprawnej bez posiadanych uprawnień (karty parkingowej), grozi mandat w wysokości 500 zł ” – jakieś stare dane – 800 jest od jakiegos czasu..
„Ile można dostać za parkowanie tuż przy wyjeździe w ten sposób, że jest utrudniona i ograniczona widoczność?” – 100-300 .. W taryfikatorze masz ..[/quote]
Co grozi za nieuprawnione parkowanie na miejscu dla niepełnosprawnych i nieuprawnione posługiwanie się kartą parkingową w 2016 r.?

Za nieuprawnione posługiwanie się kartą parkingową i parkowanie na miejscu dla niepełnosprawnych lub miejscu zastrzeżonym grozi mandat w wysokości 800 zł i 5 pkt. karnych
Za nieuprawnione parkowanie na miejscu dla niepełnosprawnych grozi mandat w wysokości 500 zł i 5 pkt. karnych
Za nieuprawnione posługiwanie się kartą parkingową dla niepełnosprawnych grozi mandat w wysokości 300 zł.
Z ciebie taki sam kierofca jak znafca mandatów

pavv
pavv
7 lat temu

Nie ma to jak nastawiać znaków D-40 i umieścić pod nimi dopisek „Najbliższe miejsce parkingowe we Wrocawiu.”

straznicy wolbromscy
straznicy wolbromscy
7 lat temu

.Prosze aby pieszo chodzili i moze by weszli w g o po psie i wowczas zwrócili by uwage osobie ktora notorycznie spuszczaja psa ze smyczy nie sprzata odchodów po piesku.

kolo
kolo
7 lat temu

„Za parkowanie na miejscu dla osoby niepełnosprawnej bez posiadanych uprawnień (karty parkingowej), grozi mandat w wysokości 500 zł ” – jakieś stare dane – 800 jest od jakiegos czasu..
„Ile można dostać za parkowanie tuż przy wyjeździe w ten sposób, że jest utrudniona i ograniczona widoczność?” – 100-300 .. W taryfikatorze masz ..

al
al
7 lat temu

[quote name=”Młody”]Cytuję – „Olkusz jest świetnym przykładem na to, jak nie należy parkować.”

Tak to prawda Olkusz jest świetnym przykładem jak władze miasta nie radzą są z zabezpieczeniem swoim mieszkańcom oznakowanych miejsc parkingowych a władze Spóldzielni Mieszkaniowej ciągle tkwią w głębokim socjaliźmie i to nie tylko w kwestii dbałości o możliwośc parkowania przez swoich członków …[/quote]
To prawda. Na os. młodych czas się zatrzymał 30 lat temu jak budowali bloki i jak było 5 samochodów na krzyż. Ul. Żeromskiego jest świetnym przykładem. 3 szkoły i przedszkole a od czasów budowy bloków nie powstalo tu ani jedno nowe miejsce parkingowe. Zapraszam jak będzie najbliższe zebranie w szkole to auto zaparkujecie na rynku.

dzietulogika
dzietulogika
7 lat temu

„Ponadto zyskują też punkty karne”- no to im radocha z zysku!!

sąsiadka
sąsiadka
7 lat temu

Z czego wynikają trzy miejsca dla inwalidów przed BŚ a jedno przed Sądem.Wiem ale nie napiszę.

Młody
Młody
7 lat temu

Cytuję – „Olkusz jest świetnym przykładem na to, jak nie należy parkować.”

Tak to prawda Olkusz jest świetnym przykładem jak władze miasta nie radzą są z zabezpieczeniem swoim mieszkańcom oznakowanych miejsc parkingowych a władze Spóldzielni Mieszkaniowej ciągle tkwią w głębokim socjaliźmie i to nie tylko w kwestii dbałości o możliwośc parkowania przez swoich członków …

Pytanie
Pytanie
7 lat temu

Ile można dostać za parkowanie tuż przy wyjeździe w ten sposób, że jest utrudniona i ograniczona widoczność? Albo inaczej zapytam: dlaczego pod starostwem jest miejsce parkingowe tuż przy windzie i to miejsce zasłania widok osób wyjeżdżających z parkingu ze starostwa. Z drugiej strony, od wejścia jest miejsce postojowe Starosty prostopadle do chodnika – niestety chcąc udać się po samochód na parking nie mamy możliwości przemieszczania się chodnikiem tylko musimy iść ulicą? Jest to zgodne z przepisami czy nie?